Kiedy kupujesz laptopa, jego specyfikacja na pewno ma dla Ciebie kluczowe znaczenie. Pojemność dysku, wielkość pamięci RAM czy przekątna ekranu to bardzo ważne parametry, które decydują o zadowoleniu ze sprzętu. Warto zastanowić się też nad dwoma innymi aspektami – pojemnością oraz typem baterii. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się jakie są różnice między bateriami litowo-jonowymi i litowo-polimerowymi oraz czy wybór pomiędzy nimi ma duże znaczenie.
Od 1991 roku, gdy rozpoczęła się ich komercyjna kariera, baterie litowo-jonowe opanowały świat. Najpierw szybko wyparły akumulatory niklowo-kadmowe dzięki wysokiej gęstości energii, pozwalającej na zgromadzenie dwukrotnie większego ładunku w baterii o takim samym rozmiarze (wyróżnia je napięcie 3.6V w pojedynczym ogniwie, podczas gdy ich poprzednik zapewniał wyłącznie 1.2V). Później sprawy potoczyły się równie szybko – brak efektu pamięci, większa neutralność wobec środowiska i wolniejsze samorozładowanie skłoniły producentów do umieszczania baterii li-ion w kolejnych urządzeniach: komputerach, elektronarzędziach, a w ostatnich latach także w samochodach.
Dziś pozostańmy jednak przy tych pierwszych, by na przykładzie laptopów wyjaśnić różnice między bateriami litowo-jonowymi i litowo-polimerowymi, które są oparte na tej samej technologii, ale wyróżniają się kilkoma kluczowymi cechami.
Technologia litowo-jonowa: sprawdzona i przyszłościowa
Baterie litowo-jonowe składają się z ogniw, które magazynują energię. Najczęściej mają one formę cylindryczną o średnicy 18 mm i 65 mm długości, a w ich wnętrzu znajdziemy elektrody, separatory i elektrolit. Jeśli kiedykolwiek miałeś okazję zajrzeć do wnętrza baterii laptopa, na pewno było ich kilka – pojemność i konfiguracja ogniw determinuje pojemność oraz napięcie baterii. Te niewielkie cylindry zasilają Twój sprzęt poprzez stopniowe uwalnianie energii, nad czym czuwa oprogramowanie i elektronika.
Rozwiązania oparte na technologii li-ion są sprawdzone od lat i praktycznie niezawodne. Jeśli użytkownik nie naraża ogniw na nadmiernie rozładowywane, nie używa ich w niekorzystnych temperaturach (optymalna wartość to 10-25 st. C.) lub nie utrzymuje komputera stale podłączonego do zasilacza, baterie mogą pozostać wystarczająco wydajne nawet przez 4 lata. Co ważne, krótki czas pracy na baterii nie musi oznaczać, że sam komputer jest już wysłużony. Wymiana akumulatora często pozwala zapewnić komputerowi drugie życie, a przy tym jest korzystna dla portfela użytkownika i planety.
Baterie na miarę urządzenia, czyli technologia li-po
Skoro baterie litowo-jonowe mają tak wiele zalet, to dlaczego producenci elektroniki postanowili stosować baterie litowo-polimerowe? Jest kilka powodów. Przede wszystkim w bateriach li-po elektrolit ma postać stałą lub żelową, więc można je uznać za nowy wariant baterii li-ion, w której elektrolit jest polimerowy. Akumulatory te mogą przyjmować niemal dowolny kształt, a przy tym wyróżniać się większą gęstością. Są więc mniejsze i lżejsze od swoich litowo-jonowych kuzynów przy tej samej pojemności, co daje projektantom większą swobodę podczas prac nad bryłą urządzenia. Dodatkowo, baterie litowo-polimerowe są wyposażone w bardzo dokładny układ kontrolny, który nie dopuszcza do nadmiernego naładowania lub rozładowania baterii. To ważna zaleta, ponieważ przyczynia się do rozsądnego gospodarowania energią i dłuższego życia baterii.
Z drugiej strony, specyfiką laptopów z bateriami li-po jest nieco trudniejsza wymiana baterii. Może się okazać, że instalacja nowego akumulatora będzie wymagała rozebrania znacznej części obudowy. Trzeba przy tym zachować bardzo dużą ostrożność! Baterie li-po są zapakowane w specjalnej powłoce, której przebicie (np. śrubokrętem) powoduje natychmiastowe uwolnienie energii, a to może nawet zakończyć się zapłonem. Jeszcze bardziej trzeba uważać wtedy, gdy ogniwa li-po w laptopie są już wyraźnie zużyte, czyli wyglądają na “spuchnięte”. To zawsze oznacza konieczność jak najszybszej wymiany.
Wybór należy do Ciebie
Jeżeli zastanawiasz się, czy lepiej wybrać komputer wyposażony w baterię li-ion, czy li-po, odpowiadamy: to zależy. Kluczowe znaczenie mają Twoje potrzeby. Laptop z baterią li-po będzie lżejszy i bardziej kompaktowy. Jeżeli wiele podróżujesz z komputerem w torbie lub plecaku, z pewnością to docenisz. Z drugiej jednak strony może Ci być trudniej wymienić tę baterię po kilku latach intensywnego użytkowania Twojego sprzętu. Laptop wyposażony w akumulatory litowo-jonowe z pewnością okaże się tańszy i bardziej odporny na niepoprawne ładowanie – taka bateria powinna zachować wydajność nieco dłużej, niż podobnie traktowany akumulator li-po. Odbędzie się to jednak kosztem wagi i mobilności.
Bez względu na wybór laptopa i baterii, najważniejsze jest korzystanie z komponentów od sprawdzonego producenta. Green Cell przywiązuje ogromną wagę do kontroli jakości baterii – stale zaostrza normy, sugerując się także informacjami od klientów. Na przestrzeni lat marka stała się specjalistą zarówno w technologii li-ion, jak i li-po, a w ofercie producenta można znaleźć baterie odpowiednie do setek modeli laptopów. Dzięki temu z łatwością zapewnisz komputerowi drugie życie oraz przyczynisz się do zmniejszenia ilości elektrośmieci.
Tekst powstał w ramach akcji “Zielony kierunek” organizowanej przez North, Precio i Green Cell. Więcej o założeniach akcji przeczytasz tutaj.
Zostaw komentarz