Komputer z Allegro a trzylitrowe Audi S5 Sportback z 2014 roku. Mercedes CLK 55 AMG – oczywiście z V8 pod maską, rocznik 2003. Dwulitrowa Alfa Romeo Giulia z 2017 roku czy chociażby trzylitrowe BMW 535I z M-pakietem, egzemplarz rocznik 2017. Co je łączy? Wszystkie obecnie możemy kupić za taką samą cenę, jaką przyszło zapłacić świeżemu posiadaczowi stacji CADowskiej w 2016 roku – czyli w chwili ich premiery.

To jest poważna recenzja; ale zanim wyjaśnimy, na czym polega wyjątkowość tego sprzętu, od razu uprzedzamy – jeśli pracujecie w studiu graficznym, które może pozwolić sobie na zakup wymaksowanego w konfiguracji Maca Pro za prawie 300 tysięcy złotych, uznacie dzisiejszy odcinek za zabawę w piaskownicy. Osoby, których wymagania ograniczają się do ultrabooków z i3-tką, i5-tką do zadań „multimedialnych” mogą też raczej sobie odpuścić, ewentualnie potraktować jako ciekawostkę. Za to osoby, które są pomiędzy tymi dwiema grupami, mogą znaleźć tutaj coś naprawdę ciekawego.

https://youtu.be/RsTqeB4Aguk

O fryzurę Krzysztofa zadbała firma Pan Drwal – z matową pomadą do włosów – Joran the Hoarfrost – easy hold


pomada do wlosow

Na skróty

Dobry komputer stacjonarny – design i specyfikacja

Designerskich smaczków w HP Z840 się nie spodziewajmy – typowy dla workstacji HP front, tył typowo techniczny; boki są jedynym elementem, przy którym można podumać dłuższą chwilę mówiąc: „Hmm, no ładne”. Na górnych krawędziach znajdziemy praktyczne uchwyty transportowe, których zastosowanie zrozumie się dopiero znając wagę – 24 kg… I to dosłownie tyle. Poza tym – kogo to obchodzi, ten sprzęt oferuje rzeczy, które spychają aspekty wizualne na koniec kolejki ciekawostek. Środek tej obudowy jest znacznie bardziej ciekawym obiektem do analiz. Otwieramy obudowę, a tutaj? Czeka na nas kolejna zabudowa. Całość jest przykryta dwoma elementami – na szczęście konstrukcja jest przemyślana i dostanie się do wnętrzności jest szybkie, sprawne i beznarzędziowe.

komputer dla grafika
komputer dla grafika

Komputery poleasingowe DELL


Sprawdź

DO 1000 ZŁ

Komputery poleasingowe HP


Sprawdź

DO 1000 ZŁ

Komputery poleasingowe LENOVO


Sprawdź

DO 1000 ZŁ

Komputer z Allegro opinie – karty graficzne

Pod dolną osłoną znajdują się dwie karty graficzne, połączone mostkiem SLI. Pamiętacie jeszcze tę technologię? Może i nowe produkcji gamingowe już jej nie wspierają, jednak w profesjonalnych zastosowaniach jest jeszcze miejsce dla takich rozwiązań.

Mostek łączy dwie karty Nvidia Quadro P6000 – mam nadzieję, że wiecie już, że sprawa robi się poważna. 24 GB pamięci GDDRX, czyli technologicznego rozwinięcia pamięci GDDR5. 3840 rdzeni CUDA. 12,63 teraflopów – czyli operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Do tego bazowe taktowanie rdzenia na poziomie 1417 MHz, a w trybie boost nawet 1530. Tutaj należy pamiętać, że karty z serii Quadro odporne są na wszelkie próby overclockingu – co prawda są to tematy do obejścia, niemniej nie są to sprzęty, które mają być wysilane powyżej deklaracji producenta. Tutaj pierwsze skrzypce gra niezawodność. Oczywiście, takie karty posiadają dedykowaną serię sterowników, która zoptymalizowana jest pod zastosowania CADowskie.

komputer dla projektanta
komputer dla projektanta

Komputer z Allegro – chłodzenie

Pod drugą osłoną – sześć wentylatorów. Wszystko zabudowane w taki sposób, by ukierunkować przepływ powietrza, zapewniając najbardziej skuteczne chłodzenie. Sami przekonacie się, ile taka konstrukcja ma zalet.

komputer dla grafika 5000

Komputer stacjonarny do pracy – dysk

Obok systemu chłodzącego znajdziemy dysk SSD PCIExpress, czyli Gigabyte Aorus. 512 GB przestrzeni dyskowej z błyskawicznym dostępem do danych. A przez swoją konstrukcję utrzymuje niskie temperatury pracy – co jest nie bez znaczenia, jeśli weźmiemy pod uwagę wysoką wydajność w długiej perspektywie. Gigabyte dostarcza również narzędzie RGB Fusion, które pozwala na kontrolę podświetlenia RGB. Niestety, w tak zabudowanej stacji ten potencjał nie zostanie uwolniony.

Ale na tym nie poprzestajemy – do dyspozycji mamy jeszcze magazyn danych w postaci dwóch dysków HDD od Toshiby o pojemności 2 TB każdy.

dysk podświetlenie rgb
szybki dysk ssd

Poleasingowe PC DELL


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Poleasingowe PC HP


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Poleasingowy PC LENOVO


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Komputer stacjonarny zestaw – pamięć RAM

Dalej – pamięć RAM. Dużo pamięci RAM! A konkretnie – 16 kości DDR4 od Samsunga, każda po 16 GB, z częstotliwością pracy 2400 MHz. Oczywiście pamięci serwerowe ECC – łącznie 256 GB pamięci podręcznej. Jakieś pytania?

szybka pamięć ram

Komputer Allegro – procesor

No i wisienka na torcie – dwa procesory Intel Xeon E5-2667 V4 wykonane w 14-nanometrowej litografii, dedykowane do podstawek LGA20113. 8 rdzeni, 16 wątków, bazowe taktowanie zegara od 3,2 GHz do 3,6 GHz w trybie turbo. TDP na poziomie 135 watów. Obsługują technologię Quad Channel, więc tak – oferowana ilość pamięci RAM funkcjonuje w trybie czterokanałowym, chociaż 256 GB wygląda całkiem słabo względem maksymalnych akceptowalnych możliwości tych procesorów – czyli 1,5 TB… Oczywiście na każdy procesor.

procesor xeon

Dobry komputer stacjonarny – wirtualizacja

Procesory umożliwiają wirtualizację, jak i technologię VTD. To udostępnianie urządzeń PCI instancjom wirtualnym. Co to oznacza w praktyce? Nie macie potrzeby wykorzystywania wszystkich zasobów tego sprzętu w postaci jednego peceta? Skoro mamy tyle rdzeni, wykorzystajmy środowisko wirtualizacji. Możliwości jest multum – od Virtual Boxa czy zaimplementowanej w Windowsa funkcji Hyper-V, działającej na warstwie Windowsa jako podstawowego OS-a, po VMware czy Proxmoxa. Co prawda VMware jest bardzo okrojony w wersji darmowej, a Proxmox jako rozwiązanie bazujące na Linuxie daje ogrom możliwości – ale nasze doświadczenia z Proxmoxem i pass-through karty graficznej bywały ciężkie.

Wracając do meritum – pass-through to właśnie potoczna nazwa na przekazywanie fizycznego podzespołu do wykorzystania przez maszynę wirtualną, czyli wykorzystanie technologii VTD.

Komputery DELL Precio.pl


Sprawdź

DO 2500 ZŁ

Komputery HP Precio.pl


Sprawdź

DO 2500 ZŁ

Komputery LENOVO Precio


Sprawdź

DO 2500 ZŁ

Komputer dla grafika – testy wydajności

Testy, którym poddaliśmy HP Z840, były solidne – mamy bowiem do czynienia ze sprzętem o kosmicznej wydajności. Tradycyjnie zaczęliśmy od Cinebencha R23 – zarówno test wielordzeniowy, jak i obciążenie jednego core’a. W teście wszystkich rdzeni uzyskujemy ponad 13000 punktów – stawia nas to pomiędzy i7-ką dziesiątej generacji, a i9-ką z serii 9000. Jest naprawdę wydajny! W teście jednego rdzenia – nieco ponad 900 punktów. Czy to mało? Gracze powiedzą, że tak. Spece od CAD’a – że to nie ma znaczenia.

Faktycznie, wydajność pojedynczego rdzenia w grach jest niezwykle istotna – sceptyków jednak ten sprzęt jeszcze mocno zaskoczymy.

testy cinebench

Przechodzimy do SPECview Performance 13. Test ten świetnie odwzorowuje obciążenia, jakim poddawane są workstacje dla profesjonalistów, testując nasz sprzęt na plikach 3D CATIA, 3dsMax czy Maya. Minusem zdecydowanie jest brak wsparcia dla SLI, więc nasza stacja odczuje znaczną kastrację wydajności. Doskonale widać, że porównując wyniki z RTX 2080TI trzymamy się podobnych rezultatów – ale nadal na minusie.

Po pierwsze, pamiętajmy, że do dyspozycji mamy jedną kartę, po drugie – spójrzmy na wyniki pracy na plikach CATIA. W takich momentach Quadro gra pierwsze skrzypce, dosłownie miażdżąc swojego konsumenckiego młodszego brata. Podobnie wygląda to w Solidworksie, jak i SMX. Tutaj przewaga już jest wyrażana w wielokrotnościach. To potwierdza, że prawdziwy potencjał karty te uwalniają dopiero w wyspecjalizowanych zastosowaniach i Quadro nadal w niektórych programach pozostaje świętym Graalem.

testy wydajności komputery
testy wydajności pc

V-Ray Benchmark to kolejny sprawdzian dla naszego zestawu. W teście V-Ray obciążany jest procesor. Tutaj uzyskaliśmy wynik na poziomie 10457 punktów, co plasuje nasz zestaw procesorów pomiędzy i9-ką 10920X a i7-ką 10800K – czyli w całkiem zacnym towarzystwie. Kolejny test to V-Ray GPU CUDA, gdzie weryfikujemy pracę naszych obu Quadro P6000. Uzyskaliśmy tu 919 punktów – to okolice RTX 2080 Super oraz Titan V. W tym wypadku towarzystwo mówi równie wiele.

Czas na nieco bardziej przyziemny test, a więc TimeSpy – czyli test weryfikujący sprzęty typowo pod zastosowania gamingowe. Tutaj 6767 punktów, co według rankingu 3DMark plasuje HP Z840 w połowie stawki, pomiędzy sprzętami pokroju gamingowych laptopów a gamingowymi pecetami. Wynik niezbyt zachwycający, jednak spokojnie – czas miłych zaskoczeń jeszcze nadejdzie.


v-ray test wydajności
ranking 3dmark
ranking procesora 3d mark

Biznesowe PC DELL


Sprawdź

DO 3000 ZŁ

Biznesowe PC HP


Sprawdź

DO 3000 ZŁ

Biznesowe PC LENOVO


Sprawdź

DO 3000 ZŁ

Czas na bardziej praktyczne aspekty, czyli generowanie animacji w KeyShocie. W wersji 9 mamy do dyspozycji dwa tryby renderingu – CPU oraz GPU, jeśli nasza karta jest wspierana. Quadro oczywiście do tego grona się zaliczają, a więc pięciosekundowa animacja renderowała nam się niemal trzy godziny w trybie CPU (oczywiście w rozdzielczości FullHD). Jest to naprawdę dobry wynik, ale dopiero zastosowanie renderowania z wykorzystaniem kart graficznych pokazało potencjał tego sprzętu. Niecała godzina pracy! Inny sprzęt, wyposażony w GTX 780 z solidnym OC, 8 GB RAM-u DDR4 i i5 7500, pracowałby nad tymi klatkami około 12 godzin!

renderowanie grafiki komputer

Porównaliśmy także efekty pracy w Fusion360 – praca na samym modelu w obu przypadkach przebiegała bezproblemowo, ale render pojedynczej sceny zajął HP Z840 nieco ponad trzy minuty, a sprzętowi z GTX 780 – niemal trzynaście! Łatwo wyobrazić sobie różnice w przypadku sceny czy animacji, których opracowanie potrafi zająć trzydzieści czy czterdzieści godzin… Przy tak gigantycznych dysproporcjach możemy zacząć nawet rozważać spore oszczędności w zużyciu energii, ponieważ stosunek wydajności do poboru prądu zdecydowanie korzystniej wypada w przypadku prezentowanego HP Z840.

renderowanie grafiki 3d

Ostatni profesjonalny test i ponowne porównanie z GTX 780 – DaVinci Resolve i render pierwszego z króciutkiej serii vlogów na kanale Precio.pl. Dwie i pół minuty po stronie stacji CADowskiej, ponad dziewięć na GTX. Ponownie – przy pracy na większych projektach te siedem minut różnicy zmienia się w lata świetlne. Weźmy dodatkowo pod uwagę fakt, że sama praca na timelinie z podglądem gigantycznie się od siebie różni.

szybki montaż filmu

Fajne gry na PC – testy wydajności

O tym, że mamy do czynienia z wydajnościowym potworem chyba nie trzeba już nikogo przekonywać. Jego przewaga nad klasycznym pecetem jest dosłownie nieziemska. Co, jeśli powiemy, że to dosyć uniwersalny sprzęt? Sami nie spodziewaliśmy się fajerwerków w innych zastosowaniach niż profesjonalne – ten pecet powstał przecież w konkretnym celu – ale to, co zobaczyliśmy w testach gier, mocno nas zaskoczyło.

Na pierwszy ogień – Wiedźmin 3. Tutaj jest fantastycznie. Tak, nie jest to najnowsza produkcja, ale nie jest to nadal produkcja z kategorii przestarzałych i niewymagających. Zachody słońca, cwał Płotki czy Novigrad z odpalonym v-synciem – stabilne 60 fps. Bez jakiegokolwiek dropu, choćby o jeden fps, przy totalnie wymaksowanych ustawieniach! Genialnie!

wiedźmin fps

Ale zanim pojawią się czepialskie głosy w stylu: „Może przetestujecie to jeszcze na Minecrafcie!”, to krótka piłka – Cyberpunk 2077. Oczywiście, nie wykorzystujemy tutaj SLI. Brak wsparcia dla tej technologii sprawia, że druga karta jest obciążona niemal w zerowym stopniu. Niemniej, wybrany gotowy preset z ustawień proponowanych przez grę – ultra – pozwala na uzyskanie okolicy 50-60 fps, a w przypadku mniej przyjaznych lokacji – spadki do 43 klatek. 

Jest to świetny wynik – tym bardziej, że nie obserwujemy jakichkolwiek dropów, które skutkowałyby odczuwalnymi przycięciami gry. Chociaż zazwyczaj staramy się utrzymywać przedział 60 klatek wzwyż, tak w tym przypadku nie można było odczuć, że klatek jest nieco mniej. Jak na stację CAD sprzed niemal pięciu lat – wynik genialny.

cyberpunk 2077 płynna gra
cyberpunk 2077

W trakcie całych testów chłodzenie odwalało kawał dobrej roboty. Maksymalne temperatury GPU i CPU to okolice 80-82 stopni, w szczególności przy długotrwałych obciążeniach. Wydaje się być to teoretycznie nie najlepszym wynikiem – jeśli jednak spojrzymy na to, jaki hałas generuje ta maszyna, to jest naprawdę super. Można spokojnie przy tym oglądać telewizję, popijać kawkę czy czytać książkę. Co prawda w spoczynku super-cicho nie jest, jednak różnica między spoczynkiem a obciążeniem w żaden sposób nie poraża. Producent zdawał sobie sprawę, że praca przy tym sprzęcie może trwać wiele godzin dziennie, dlatego zadbał o to, by odbywało się to w sposób komfortowy.

Podsumowanie

Wyniki testów mówią same za siebie. Dla kogo więc jest to sprzęt? Dla gracza – zdecydowanie nie. Chociaż wyniki w grze były całkiem przyjemne, to za jedną trzecią ceny takiej stacji można kupić komputer z i5, i7, RTX 2070 Super i uzyskamy wyższą wydajność za zdecydowanie niższą cenę. Jeśli jednak pracujesz w środowisku CAD, renderujesz i znaczącą różnicą jest dla Ciebie to, czy render trwa trzy godziny czy trzydzieści, ponieważ na tym polega Twoja praca – a przy tym lubisz sobie pograć – to jest rozwiązanie idealne dla Ciebie

Do tego – jeśli nie masz parcia na PC Master Race, nawet nie odczujesz, że idziesz na kompromis. Pamiętaj też o wirtualizacji – daje ogromne możliwości, ponieważ chowamy taki sprzęt w ciemnym pokoju, bez dostępu dla nikogo, udostępniamy maszyny wirtualne – osobna maszyna dla partnera czy partnerki, sprzęt gamingowy dla dziecka – wszyscy korzystamy z pulpitów zdalnych i uzyskujemy praktycznie alternatywę dla GeForce Now czy Google Studio, gdzie nasz sprzęt to komputer w chmurze.