Nie każdego stać na tani hosting. Jeżeli zależy Ci na jak najniższej cenie za tego typu usługi, może się okazać, że w dłuższej perspektywie jej „okazyjność” okaże się pozorna. Zobacz, na jakich rzeczach nie warto oszczędzać przy wyborze hostingu – żeby później nie żałować.

Pakiety hostingowe są naprawdę zróżnicowane. Firmy oferujące takie usługi mają zupełnie inne podejście do przygotowywania oferty. Czasem nacisk kładziony jest wyłącznie na pojemność, podczas gdy w innych firmach kusi się pakietami bez limitu. Niektóre firmy oferują liczne technologie dodatkowe. Jednak warto płacić wyłącznie za rzeczy, których się faktycznie używa, nie sądzisz? :)

Gdy szukasz taniego hostingu musisz uważać, by nie próbować oszczędzać na parametrach najbardziej istotnych dla stabilnej i szybkiej pracy Twojej strony internetowej. Poniżej zaprezentuję Ci kilka parametrów, w których zalecałbym szczególną ostrożność.

Pewnych rzeczy się nie przeskoczy – jeżeli hosting będzie kiepski, to odbije się to na szybkości Twojej strony. Podstawowe parametry maszyny, takie jak dysk twardy, przydział procesora czy pamięci operacyjnej, mają ogromny wpływ na to, jaka będzie wydajność i stabilność serwera – a w konsekwencji Twojego bloga, strony czy e-sklepu.

Typ dysku twardego wpływa na szybkość odczytu danych. Dyski SSD są kilkanaście razy szybsze od standardowych talerzowych dysków typu HDD, a SSD NVMe oferują niemal błyskawiczny dostęp do pliku.

Niestety ma to także wpływ na cenę. Najtańsze są dyski HDD, cechujące się dużą wytrzymałością, ale kiepską wydajnością. Dyski SSD mogą zwiększyć koszt hostingu nawet o kilkadziesiąt procent. Jeszcze więcej przyjdzie Ci zapłacić, gdy zdecydujesz się na zdecydowanie najszybszą technologię SSD NVMe.

porownanie dyskow SSD

Porównanie prędkości poszczególnych typów dysków pokazuje, że parametry naprawdę robią różnice (idgesg.net)

Decyzja oczywiście należy do Ciebie. Jeżeli jednak myślisz o stworzeniu strony internetowej, która ma chodzić szybko, płynnie i stabilnie, to typ dysku jest jednym z czynników, na których nie możesz oszczędzać. Pamiętaj, że nawet gdy uda Ci się zoptymalizować kod źródłowy, aby działał jak najszybciej, to właśnie wąskie gardło pod postacią kiepskich parametrów serwera może ciągle utrudnić Ci szybkie ładowanie witryny.

Żeby strona mogła prawidłowo funkcjonować, nie wystarczy jednak sam dysk twardy. Podobnie jak na komputerze, także w serwerowniach dostęp do plików oraz wykonywanie rozmaitych działań wymaga zaangażowania procesora, oraz pamięci RAM.

Firmy hostingowe bardzo rzadko chwalą się tymi najbardziej podstawowymi informacjami dotyczącymi parametrów serwera. W związku z tym o niektóre szczegóły musisz dopytać na własną rękę.

By móc liczyć na stabilne funkcjonowanie strony, będzie Ci potrzebne przynajmniej:

  • 1 GHz (lub 1 rdzeń) procesora
  • 1 GB pamięci operacyjnej RAM.

Na pewno nie warto wybierać serwera o kiepskich parametrach – bowiem doprowadzi to przede wszystkim do dużych spowolnień w działaniu strony. W niektórych przypadkach odbije się nie tylko wolniejszym ładowaniem, ale może doprowadzić nawet do błędu podczas ładowania.

Tani hosting a limity

Zastanawiasz się nad zakupem hostingu na szybko”, bo potem jakoś to będzie”? To dość ryzykowne. Wykupienie wyższego pakietu w trakcie trwania umowy może się wiązać z dodatkowymi opłatami, a przeniesienie strony na inny serwer to często kłopotliwe zadanie. Dlatego też, jeżeli wybierzesz tani hosting stron WWW z wieloma limitami, to możesz zaszkodzić swojej stronie, a w konsekwencji także i biznesowi.

Na jakie limity musisz uważać? Zwróć uwagę na ograniczenia dotyczące:

  • Transferu – odnosi się to do wszystkich transferów plików czy wejść na stronę w ciągu miesiąca. Jeżeli odwiedziny stron oraz pobieranie i przesyłanie plików wygeneruje transfer większy od określonego limitu, może to doprowadzić do zablokowania strony lub… po prostu otrzymasz fakturę do opłacenia za dodatkową usługę. W związku z tym najlepiej szukaj serwerów oferujących transfer bez limitu.
  • Limit jednoczesnych połączeń HTTP – takie ograniczenie może doprowadzić do tego, że przy dużym zainteresowaniu Twoją stroną, niektórym użytkownikom zamiast strony wyświetli się błąd. Dla komfortowego korzystania z witryny powinien to być limit na poziomie przynajmniej 100 – jednak najlepszy byłby całkowity brak takiego ograniczenia.
  • Jednoczesnych procesów PHP – takie ograniczenie sprawia, że zapytania generowane przez odwiedzających stronę mogą zostać zakolejkowane, co doprowadzi do wydłużenia ładowania się strony. Jeżeli kolejka okaże się zbyt długa, to zamiast wyświetlenia strony może się to zakończyć wyświetleniem błędu. Żeby się przed tym ustrzec, taki limit powinien wynosić minimum 10.
  • Poczty e-mail – tutaj najtańszy hosting może mieć cały arsenał limitów i ograniczeń: maksymalnej ilości wysłanych wiadomości e-mail w ciągu godziny czy doby po limit wielkości załączników wysyłanych z danej domeny.
limity w tanim hostingu

Duże zainteresowanie przy restrykcyjnych limitach? Twoim odbiorcom, zamiast strony może wyświetlić się powyższy błąd (wphosting.com.au)

Pamiętaj, że tego typu ograniczenia sprawiają, że odwiedzający może mieć trudności ze znalezieniem informacji na stronie – w konsekwencji możesz stracić klienta. Poza tym algorytmy wyszukiwarek (widząc, że strona działa wolno, blokuje się lub jest niedostępna) mogą doprowadzić do spadku pozycji w rankingach. Popularny „transfer bez limitu” to nie wszystko, warto jeszcze sprawdzić pozostałe ograniczenia.

Hosting stron WWW a nowe technologie

Tani hosting często oznacza archaiczne rozwiązania. Tak może być, np. gdy serwer opiera się na starym oprogramowaniu oraz nie dostosowuje się do zmian i aktualizacji języków i technologii. Często widać to już przy analizowaniu aktualnie zainstalowanej wersji PHP. Dlaczego to takie ważne?

Jeżeli tani serwer nie ma zainstalowanej najnowszej wersji PHP, to na pewno ucierpi na tym szybkość Twojej strony – a w konsekwencji także i UX czyli doświadczenie użytkownika. To samo dotyczy także wersji protokołu HTTP, której nowe wersje zwiększają prędkość działania stron oraz dostosowują się do obecnych wymagań internetowych. Jak się przed tym uchronić? Jeżeli widzisz, że serwer opiera się np. na PHP 5.6 czy archaicznej wersji protokołu HTTP 1.1 – to lepiej od razu zacznij szukać gdzie indziej.

Brak nowej wersji PHP lub korzystanie ze starej wersji protokołu HTTP informuje o jeszcze jednej rzeczy. Otóż taki hosting stron WWW jest zamknięty na zmiany. To niestety nie jest dobry znak. Aktualizacje oprogramowania, protokołów czy języków bardzo często oferują rozwiązania poprawiające szybkość, a niemal zawsze usuwają luki dotyczące bezpieczeństwa.

W związku z tym, jeżeli nawet nie dostrzeżesz różnego rodzaju problemów w pierwszych miesiącach prowadzenia strony. To gdy pojawi się konieczność przeprowadzenia aktualizacji (np. silnika CMS czy różnego rodzaju wtyczek) to może to wówczas skończyć się błędami na stronie.

Poza tym nie możesz zapomnieć o tym, że serwery, które nie są na bieżąco z technologiami, nie pozwolą Ci korzystać także z innych rozwiązań zwiększających szybkość działania stron. Mogą Cię ominąć np. silniki pamięci podręcznej Redis czy Memcached, czy też szybkie oprogramowanie serwera, takie jak LiteSpeed.

Podsumowując – nie oszczędzaj na następujących technologiach:

  • najnowsza wersja języka PHP – bo każda nowa wersja zaowocuje większą szybkością i bezpieczeństwem Twojej strony;
  • obsługa aktualnego protokołu HTTP (HTTP/2 z gotowością na HTTP/3) – bo nowe wersje protokołu dostosowują się do tego, w jaki sposób aktualnie wykorzystywane są strony internetowe;
  • silniki pamięci podręcznej np. Redis czy Memcached – bo zapewniają one szybsze i bardziej płynne funkcjonowanie strony;
  • oprogramowanie LiteSpeed – bo jest ono nawet kilkanaście razy wydajniejsze niż standardowe Apache.

Backupy stron WWW

Niezależnie od tego, czy hosting jest Ci potrzebny do postawienia e-sklepu, bloga czy po prostu statycznej wizytówki – musisz zadbać o dostęp do kopii bezpieczeństwa. To właśnie dzięki backupom możliwe jest usunięcie usterki, która może być efektem pomyłki, awarii czy cyberataku.

Wyobraź sobie, że podczas aktualizowania wtyczki, cała strona ulegnie awarii i nie będziesz w stanie wrócić do poprzedniej wersji witryny? Albo gdy na godzinę przed uruchamianą przez Ciebie kampanią linków sponsorowanych przez Twoją pomyłkę z serwera znikną zdjęcia promocyjnych produktów? Nie myśl, że tego typu sytuacje nie przydarzą się akurat Tobie – one naprawdę się zdarzają.

W takim kryzysowym momencie warto mieć wygodny dostęp do kopii zapasowej (plików, poczty i baz danych MySQL). Wówczas może okazać się, że tak naprawdę nie stało się nic strasznego. Wystarczy, że przywrócisz backup – np. poprzez panel hostingowy czy też kontakt z obsługą klienta.

Nie wszystkie hostingi oferują kopie zapasowe. A te, które oferują, mogą mieć zupełną inną częstotliwość wykonywania backupu oraz inne okresy ich przechowywania. Na niewiele zda Ci się backup, który zostanie usunięty jeszcze zanim zdążysz z niego skorzystać, prawda? Najlepiej, żeby kopia zapasowa była wykonywana przynajmniej 1 raz dziennie oraz żeby była przechowywana na serwerze przynajmniej 7-14 dni.

Zabezpieczenia hostingu

Nie możesz także pominąć kwestii bezpieczeństwa hostingu. Jeżeli wydaje Ci się, że nie potrzebujesz np. ochrony antywirusowej serwera czy też rozmaitych systemów zabezpieczeń skrzynki e-mailowej, to jesteś w dużym błędzie. Pamiętaj, że nie musisz prowadzić działalności na dużą skalę, żeby stać się celem rozmaitych cyberataków.

Konsekwencje niezabezpieczonego hostingu mogą być różne:

  • na Twojej stronie może zostać zainstalowany wirus, przez co Twoi odwiedzający zainfekują swoje komputery – co na pewno nie pozostanie bez wpływu na pozycję w wyszukiwarce i renomę Twojego biznesu;
  • niezabezpieczony serwer może doprowadzić do tego, że z Twojej skrzynki będą wysyłane nieautoryzowane wiadomości mailowe, służące np. do wyłudzania danych;
  • w niektórych sytuacjach możesz nawet całkowicie utracić kontrolę nad swoją stroną.

Prawda, że to wszystko brzmi źle? Właśnie dlatego na takich kwestiach nie ma co oszczędzać.

Wybierając hosting stron WWW zadbaj, aby oferował on przynajmniej:

  • ochronę antywirusową – chroniącą przed wirusami wśród plików na serwerze (np. w załącznikach poczty elektronicznej);
  • filtry antyspamowe – filtrujące wiadomości e-mail przychodzące pod kątem spamu i wiadomości niebezpiecznych;
  • ochronę poczty wychodzącej SPF, DKIM i DMARC – zabezpieczającą e-mail przed wysyłaniem nieautoryzowanych wiadomości z Twojej domeny.
co zawiera dobry hosting

Poczta niezabezpieczona systemem DMARC może stać się wektorem do ataków phishingowych. Może na tym ucierpieć Twoja reputacja (mailjet.com)

To tylko absolutna podstawa. Oczywiście zawsze mile widziane są wszelkiego rodzaju firewalle czy systemy ochrony przed atakami DDoS.

Uwaga na promocje!

Gdy mowa o tanich hostingach, nie można nie wspomnieć o różnego rodzaju promocjach oferowanych przez firmy z branży. Jeżeli natkniesz się na akcję typu: Pierwszy rok za 10 zł”, to wiedz, że w takiej ofercie tkwi niewygodny haczyk. Otóż taki hosting oferuje promocyjną cenę tylko przez pierwszy okres rozliczeniowy (rok). W kolejnych latach usługa może okazać się o wiele droższa niż u konkurencji.

To, co uda Ci się zaoszczędzić w pierwszym roku, zostanie odebrane przez firmę hostingową w następnych okresach rozliczeniowych. W związku z tym wybierając hosting w promocji, zawsze przyjrzyj się, jak będzie wyglądała oferta w następnych latach. Zobacz także, jak wyglądają kwestie możliwości odstąpienia od umowy czy automatycznego przedłużania umowy na kolejne okresy rozliczeniowe.

Na tym możesz oszczędzić

To nie jest tak, że musisz od razu wybierać najlepsze na rynku parametry hostingu WWW, żeby móc liczyć na poprawne działanie strony WWW. Chciałbym Ci zaprezentować kilka elementów, na których spokojnie możesz zaoszczędzić podczas wyboru serwera.

  • SSL – certyfikat SSL jest bardzo ważny dla każdej strony internetowej. Nie tylko chroni dane odwiedzających, ale także pozytywnie wpływa na pozycjonowanie. Jednak nie musisz wydawać kilkudziesięciu czy nawet kilkuset złotych, by zainstalować taki certyfikat SSL – możesz go mieć całkowicie za darmo. Dowiedz się, czy Twój hosting WWW umożliwia taką opcję. Darmowe certyfikaty SSL to dziś standard. Nie trzeba ich opłacać co rok, a instalacja takiego SSL sprowadza się zazwyczaj do kilku kliknięć w panelu.
  • niewykorzystywane technologie – wybór hostingu powinien zawsze być zoptymalizowany pod konkretne zastosowanie. Niektóre rozwiązania dostępne w pakiecie” będą przez Ciebie po prostu niewykorzystane. Tak może być np. w przypadku usługi CDN (czyli Content Delivery Network), która odpowiada za szybsze wyświetlanie się strony WWW, korzystając z serwerów rozmieszczonych w różnych częściach świata. Jeżeli Twoja strona WWW jest przeznaczona wyłącznie dla użytkowników z Polski, to możliwości tej technologii nie zostaną przez Ciebie wykorzystane.
  • pojemność – jeżeli chcesz nieco oszczędzić podczas wyboru hostingu, to właśnie pojemność na serwerze jest miejscem, w którym możesz nieco odpuścić”. Dlaczego? Bo przeważnie przestrzeń na serwerze jest wykorzystywana tylko w niewielkiej części. Zarówno Twoja strona internetowa (pliki i bazy danych), jak i konto poczty elektronicznej zmieści się na 20 GB powierzchni (mowa o przeciętnej stronie oraz komfortowej przestrzeni dla konta e-mail). Pamiętaj, że w większości przypadków nie ma co przepłacać za kilkaset GB powierzchni na zapas.
  • dostęp SSH – jeśli nigdy nie korzystałeś i nie zamierzasz korzystać z obsługi serwera z poziomu linii poleceń i terminala, to śmiało możesz wybrać hosting WWW, który nie oferuje dostępu przez SSH. Wgrywanie plików przez FTP (czy SFTP) wystarcza wielu użytkownikom.
  • kreator stron – hosting może czasem oferować takie udogodnienie, ale i tak większości przypadków wykorzystywany jest motyw (szablon) w gotowym systemie CMS typu WordPress, Joomla itd.

Widzisz, że są pewne kwestie, na których nie warto oszczędzać przy wyborze hostingu. Jeżeli decydujesz się na pewne ograniczenia, ważne aby robić to świadomie. W ten sposób będziesz w stanie ocenić, czy dana oferta jest okazyjna, czy też po kilku tygodniach okaże się ona poważnym obciążeniem dla Twojej strony internetowej.

Nie daj się nabrać na nazwy typu „hosting premium bez limitu transferu” czy „nieograniczona liczba baz danych MySQL”, „dostaniesz domenę gratis”, „darmowy certyfikat SSL” – sprawdź dokładnie parametry serwera, które faktycznie mają znacznie dla szybkiego i niezawodnego działania Twojej strony WWW. Wybierz pakiet hostingowy odpowiadający Twoim potrzebom i wykorzystaj okres testowy (najczęściej 7 lub 14 dni) na testy usługi oraz samej firmy (supportu). Tylko dzięki temu jesteś w stanie wybrać najlepszy hosting, którego ceny nie będą wygórowane.

O autorze:

Mateusz Mazurek – Przedsiębiorca internetowy. Autor i wydawca blogów. Wieloletni użytkownik hostingów stron WWW. W ramach projektu Jak Wybrać Hosting edukuje z zakresu wyboru i użytkowania usług serwerowych, testuje i recenzuje usługi hostingowe, oraz tworzy zestawienia i poradniki takie jak: Tani hosting stron WWW (TOP 3).

Artykuł Partnera