Pamiętasz czasy, gdy na dyskietkach mieściło się maksymalnie kilka megabajtów danych? Na szczęście są one już dawno za nami, a dzisiejszy sprzęt ma pojemność liczoną w terabajtach. Jakie dyski zewnętrzne i pendrivy możemy polecić w 2023 roku? Poniżej znajdziesz kilka propozycji.

 SanDiskPortable. To sprzęt typu SSD o pojemności 1TB. Odznacza się szybkością odczytu na poziomie 520MB/s, prędkością interfejsu 20Gbit/s oraz interfejsem 3.2 typu C. Jest to jeden z ciekawszych dysków zewnętrznych w dzisiejszym zestawieniu.

– Samsung Portable T7. Kolejna propozycja SSDka, tym razem o pojemności 0.5, 1 lub 2TB. Jego szybkość odczytu to błyskawiczne 1050MB/s, zaś zapisu – 1000MB/s. Prędkość interfejsu niestety wynosi tylko 10Gbit/s, jednak nie jest to duża wada. Tutaj również zastosowano interfejs 3.2 typu C.

– Seagate One Touch. Ten potwór pomieści w sobie aż 5TB danych, jednak jest typu HDD. Oznacza to, że mimo sporej pojemności, jego prędkość nie jest powalająca. Przykładowo prędkość interfejsu to tylko 5Gbit/s. Pamiętaj jednak, że w przypadku dysków zewnętrznych szybkość działania często spada na dalszy plan, a znacznie bardziej liczy się pojemność.

Jeśli dysk zewnętrzny ma służyć Ci jedynie jako zabezpieczenie swoich danych — śmiało możesz wybrać wolniejszy sprzęt HDD. Jednak, jeśli planujesz często z niego korzystać (np. kopiować zawartość, przenosić pliki) to proponujemy błyskawicznie szybkiego SSDka. Wybór zależy tylko od Twoich preferencji.

dyski-zewnetrzne-2023

Jaki pendrive w 2023?

Jeśli mowa o pendrivach, to w 2023 roku warto wziąć pod uwagę poniższe modele:

– Kingston Gen 1 DataTraveler Exodia M. Ten niepozorny pendrive jest w stanie pomieścić nawet 256GB danych. Zastosowano w nim interfejs USB 3.2, a do zestawu dołączono ruchomą zatyczkę. Cena zależy od pojemności.

– Samsung BAR Plus Champaign Silver. Pendrive o srebrnym kolorze i maksymalnej prędkości odczytu na poziomie 400MB/s. Pomieści w sobie aż 256GB danych, a na dodatek cechuje się bardzo stylowym designem.

– SanDisk Ultra Luxe. Niewielkich rozmiarów sprzęt, który ma pojemność aż 512GB. Maksymalna prędkość odczytu to tylko 150MB/s, jednak nadal jest to w pełni zadowalająca wartość.

Oczywiście na rynku znajduje się także jeszcze bardzo wiele innych ciekawych propozycji od dobrych producentów.

Odpowiedni pendrive (tak samo, jak dysk zewnętrzny) to taki, który najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom. Jeśli planujesz korzystać z niego sporadycznie, a masz do przechowania sporo danych — wybierz taki o większej pojemności. Jeżeli jednak masz zamiar wykonywać za jego pomocą wiele operacji, wówczas powinieneś postawić na szybkość działania.

Dysk zewnętrzny czy pendrive – co wybrać?

Ogromną zaletą dysków zewnętrznych jest ich pojemność. Tak zwane SSDki rzadko kiedy przekraczają 2TB, jednak typu HDD — często osiągają wartość 5TB. W ich wnętrzu zmieści się ogromna ilość danych, która bez problemu powinna pokryć zapotrzebowanie nawet większych firm. Jedyny mankament dysków zewnętrznych to ich rozmiar. Co prawda nadal mają one maksymalnie kilkadziesiąt centymetrów długości, jednak nie zmieszczą się w każdej kieszeni.

Zupełnym przeciwieństwem jest pendrive, którego możesz wrzucić nawet do swojego portfela. Są one znacznie mniejszych rozmiarów, niż dyski, więc siłą rzeczy ich pojemność też jest nieco niższa. We wcześniej proponowanych przez nas 256GB zmieścisz jednak mnóstwo plików, a nawet w pełni zainstalowane gry komputerowe. W zależności od swoich wymagań — wybierz dysk zewnętrzny lub pendrive.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych

Pamiętaj, aby nie przetrzymywać wszystkich swoich danych tylko na jednym nośniku. Dla bezpieczeństwa polecamy Ci zestaw dysk zewnętrzny + pendrive. Używaj kilku nośników zwłaszcza, jeśli przetrzymujesz na nich ważne dane firmowe.

Artykuł sponsorowany