Za dostarczenie energii naszym urządzeniom odpowiada bateria. Gdy zauważamy, że przestała być tak wydajna jak wcześniej, najczęściej decydujemy się na jej wymianę. A wiecie, gdzie lądują te wszystkie zużyte akumulatory? Co się z nimi dzieje, gdy oddajecie je do punktów odbioru? Dzisiaj opowiemy Wam o tym, co jest w środku baterii od laptopa i przekonamy, że recykling jest możliwy!

https://youtu.be/mDV_Y34ZL3w

Co wchodzi w skład takiej baterii do laptopa?

Ogniwa cylindryczne, których zasadniczym celem jest dostarczenie energii. Pojemność oraz konfiguracja ogniw jest uzależniona od tego, jakim napięciem i pojemnością ma docelowo dysponować bateria do laptopa.

W przypadku baterii Hewlett Packard HSTNN-UB69 w środku znajdziecie dwa ogniwa marki Samsung (a dokładniej model INR1865026F). Dwa równolegle połączone ogniwa mają w sumie pojemność 5200mAh. Z kolei trzy ogniwa połączone szeregowo dają napięcie 10.8V.  To najczęściej spotykana konfiguracja w przypadku starszych laptopów – tych, które posiadają nieco większe rozmiary i grubszą baterię.

Elektronika zabezpieczająca baterię. Jest odpowiedzialna za ochronę baterii przed przeładowaniem, nadmiernym rozładowaniem czy przegrzaniem się ogniw.

To właśnie ten element baterii jest odpowiedzialny za komunikację z płytą główną laptopa. Znajdziemy tutaj także obwód drukowany, czyli płytkę PCB, która występuje w niemal każdym urządzeniu elektrycznym. To na niej umieszczane są komponenty elektroniczne.

Obudowa. Jej zadaniem jest zabezpieczenie baterii przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo, zawiera złącze elektroniczne i prądowe służące do połączenia z laptopem. Jest zaprojektowana w taki sposób, aby pasować do urządzenia, a tym samym umożliwia jej montaż do sprzętu.

Co istotne, na baterii często znajdziemy dane znamionowe, ostrzeżenia oraz certyfikaty. Oczywiście obudowa posiada jeszcze jedną niezwykle istotną funkcję – trzyma wszystkie komponenty w jednej, zwartej całości.

north-pl

Łączniki ogniw, są odpowiedzialne za połączenie ze sobą ogniw, a następnie ich integrację z elektroniką sterującą.

W przypadku baterii do laptopów takich jak Hewlett Packard HSTNN-UB69, wykorzystuje się paski niklowe, które wykonane są w ~99% z czystego niklu. Część łączeniowa z elektroniką może być zastąpiona przewodami – taką metodę wykorzystuje się np. w bateriach z ogniwami typu pouch. W takim przypadku komponenty wykonuje się z miedzi.

Dwustronne taśmy zabezpieczające. Ich zasadniczym celem jest zabezpieczenie ogniw przed zwarciem i zagwarantowanie stabilności innych komponentów. Najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, ale równie dobrze mogą powstać z papieru.

Kleje – najczęściej stosowane są w celu umocnienia i przytwierdzenia ogniw do siebie bądź do całej obudowy. A skoro o nich mowa, to warto pamiętać, że do obudowy baterii przyklejane są też naklejki zawierające istotne informacje.  Znajdziemy na nich dane na temat daty produkcji, numer serii, numery zamienników, dane znamionowe czy ostrzeżenia, bądź certyfikaty. Najczęściej wykonane są z papieru i tworzywa sztucznego.

Czy recykling baterii litowo-jonowych jest możliwy?

Zastanawialiście się kiedyś, czy starą baterię od laptopa można poddać recyklingowi? Odpowiedź jest prosta – można, a nawet trzeba. Z baterii litowo-jonowych możemy odzyskać cenne metale ciężkie, np. nikiel bądź miedź oraz takie surowce jak stal. Skuteczne wprowadzenie metod recyklingu zmniejsza konieczność wydobywania kolejnych surowców, a to z kolei sprawia, że maleje potrzeba ingerencji w środowisko naturalne. Możemy poddać recyklingowi nawet do 90% materiałów, które znajdują się w baterii.

Korzyści jest masa, więc pora zastanowić się, czy aby na pewno oddaliśmy do odpowiedniego punktu wszystkie zużyte baterie z naszego domu?
nowe-nie-zawsze-jest-lepsze

Pamiętaj – nigdy nie wyrzucaj baterii do kosza. Nie powinna znaleźć się w jednym pojemniku z innymi odpadami. Ponadto, akumulatora od laptopa nie można przechowywać w jednym miejscu z innymi bateriami. Złe przechowywanie akumulatorów litowo-jonowych to zagrożenie – i dla środowiska i dla Ciebie.

Co zrobić ze starym akumulatorem do laptopa? Bardzo często, przy zakupie nowej baterii, starą możesz oddać w tym samym punkcie.Co więcej, każdy sklep, który prowadzi sprzedaż jakichkolwiek baterii i posiada powierzchnię powyżej 25m2, ma obowiązek przyjmowania zużytych akumulatorów.

Zużyty akumulator można też zostawić w specjalnych punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, które są dostępne w każdej gminie w Polsce, a to oznacza, że punktów, w których możesz zostawić zużyte baterie jest co najmniej 2400!

Naprawdę warto podjąć pierwszy mały krok ku wielkim zmianom.

Tekst powstał w ramach akcji “Zielony kierunek” organizowanej przez North, Precio i Green Cell. Więcej o założeniach akcji przeczytasz tutaj.