Szafy rack, nazywane również szafami serwerowymi lub krosowniczymi, mają zastosowanie przy urządzaniu serwerowni komputerowych, ale nie tylko. Są ważnymi elementami wyposażenia studia nagraniowego czy pomieszczeń przemysłowych. Znajdą zastosowanie w energetyce i teletechnice. Jakie elementy powinna mieć szafa rack, by była ona w pełni funkcjonalna i odgrywała w odpowiedni sposób swoją rolę?

Profesjonalne akcesoria

Zapewnienie szafie rackowej odpowiedniej funkcjonalności wymaga zastosowania przeznaczonych do konkretnych celów akcesoriów.

Patch panel

Jednym z podstawowych elementów, w jakie powinny być wyposażone szafy rack, jest panel krosowniczy, rozdzielczy, określany również jako patch panel. Jest on dopasowany do wielkości poszczególnych szaf rack. Patch panel ułatwia zarządzanie sieciową architekturą, jako pasywny element sieci komputerowej czy telekomunikacyjnej. Służy do zakończenia kabli skrętkowych prowadzonych w okablowaniu zarówno poziomym, jak i pionowym. Za jego pomocą dochodzi też do podłączenia sprzętu aktywnego, jaki pracuje w tej samej sieci.

funkcjonalna szafa rack

Listwy zasilające do szaf rack

Listwy zasilające PDU pozwolą na podpięcie wszystkich urządzeń do sieci energetycznej. Przeznaczone są one do bezpiecznej i skutecznej dystrybucji zasilania różnego rodzaju urządzeń IT, które składają się na kompleksową sieć teletechniczną lub teleinformatyczną. Listwy do szaf rack powinny być postrzegane jako ostatnie ogniwo zasilania w wymienionych sieciach. Można dobrać do szaf i szafek rack listwy PDU zróżnicowane pod kątem liczby portów zasilających czy maksymalnego obciążenia i sposobu montażu.

Przechowywanie sprzętu w szafie krosowniczej

Prócz paneli krosowniczych, szafka rack w serwerowni powinna być wyposażona w odpowiednią obudowę, szuflady czy w półki. Półki i szuflady dopasowane do szaf rack pozwalają na przechowywanie sprzętu IT wchodzącego w skład sieci w ustandaryzowany sposób. Dzięki nim łatwiejszy jest dostęp do poszczególnych urządzeń, w razie konieczności wykonania prac serwisowych czy wymiany bądź podłączenia nowego sprzętu.

Przełącznice światłowodowe

Do tworzenia sieci teleinformatycznych potrzebne będą przełącznice światłowodowe. Są one elementem osprzętu, który stanowi zakończenie kabli światłowodowych.

Systemy chłodzenia

Z uwagi na dużą energię cieplną generowaną przez urządzenia znajdujące się w szafce rack, konieczne jest zadbanie o odpowiednie jej chłodzenie. Termostaty, panele wentylacyjne i wentylatory zagwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza oraz wentylację urządzeń w szafach rack.

Pozostałe akcesoria do szaf rack

Wymienione akcesoria do szaf rack nie są jedynymi, jakie mogą być włączone w kompleksowy zakres wyposażenia takich szaf. Dostępne są także zabezpieczenia przeciwprzepięciowe dla linii danych i zasilania PoE. Wysuwane szyny do szaf rack ułatwiają korzystanie z podpiętych urządzeń, zaś uchwyty rack pozwalają na przymocowanie szafy do ściany tylnej lub bocznej. Do montażu aparatury modułowej stosuje się zaś panele dystrybucji napięć rack.

Artykuł zewnętrzny