O laptopach poleasingowych przypominamy sobie regularnie, zawsze, gdy planujemy wymianę sprzętu elektronicznego. Kuszą ceną, są wydajne, bardzo często to modele klasy premium. A jednak podjęcie decyzji o ich wyborze wiąże się z wątpliwościami. Czego dotyczą? Przede wszystkim kwestii awaryjności. Przyjrzyjmy się więc, jak kształtował się wskaźnik najbardziej niezawodnych laptopów w pierwszym kwartale 2021 roku.

Zanim dokładnie przeanalizujemy przygotowany raport, warto wspomnieć o tym, że mamy do czynienia z jedynym tego rodzaju opracowaniem dostępnym online. Firmy nie udostępniają informacji związanych ze sprzedażą, czy awaryjnością oferowanego sprzętu. W Precio.pl podchodzimy do tego tematu zupełnie inaczej.

Po pierwsze, działamy zgodnie z założeniem, że wszystkie laptopy niekiedy ulegają awarii, a więc raportom takim jak ten daleko do danych poufnych. Po drugie, od początku naszej działalności chcemy być maksymalnie transparentni dla naszych klientów. W ten sposób budujemy ich zaufanie, samemu pokazując, że nie mamy nic do ukrycia.

Awaryjność laptopów — ranking za pierwszy kwartał 2021 roku

Przygotowany raport czerpie z informacji uzyskanych w pierwszym kwartale 2021 roku. Był to czas intensywnej sprzedaży, zarówno klientom prywatnym, jak i firmom planującym wymianę sprzętu elektronicznego. Dzięki temu dane pochodzą z dużej próby, a więc można uznać je za miarodajne.

Poleasingowe laptopy DELL


ZOBACZ

DO 2000 ZŁ

Poleasingowe laptopy HP


ZOBACZ

DO 2000 ZŁ

Poleasingowy laptop LENOVO


ZOBACZ

DO 2000 ZŁ
W całym pierwszym kwartale 2021 roku otrzymaliśmy 41 zgłoszeń serwisowych. Dotyczyły one najczęściej wybieranych marek — HP, DELL, Lenovo. Po przeanalizowaniu dostępnych danych otrzymaliśmy jasny obraz sytuacji:

  • najbardziej awaryjne okazały się laptopy marki HP (Hewlett-Packard) ze wskaźnikiem awaryjności na poziomie 1,25;
  • drugie miejsce przypadło urządzeniom DELL, gdzie wskaźnik zatrzymał się na poziomie 0,91;
  • ostatnie, a więc w tym wypadku pierwsze miejsce zajęły laptopy Lenovo, mogące pochwalić się wskaźnikiem na poziomie zaledwie 0,45.

Jak widać, różnice są spore, zwłaszcza pomiędzy markami Lenovo a HP. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaje awarii. Problemy z klawiaturą mają przecież inną wagę niż uszkodzony dysk twardy bądź przepalony zasilacz. Choć mogą być tak samo uciążliwe. Poniżej przygotowaliśmy krótkie zestawienie najczęściej występujących awarii. Dla porównania zapraszamy do rankingu niezawodności laptopów 2020.

Najczęstsze rodzaje awarii laptopów poleasingowych

Chociaż mówi się, że ile komputerów, tyle możliwych awarii, to studiując dane, można bez kłopotu określić, jakie usterki występowały najczęściej.

Klienci, którzy wybrali laptopy marki HP, zgłaszali m.in. następujące problemy: niesprawna klawiatura, niedziałające podświetlenie klawiatury, niemożliwy rozruch komputera.

W przypadku awarii klawiatury niemal zawsze rezygnowaliśmy z jej naprawy. Dużo lepszym rozwiązaniem — zarówno dla klienta, jak i dla nas — była wymiana uszkodzonego elementu na inny. Problemy z rozruchem miały różne przyczyny, od źle skonfigurowanego BIOS-u, aż po niesprawny dysk twardy.

Laptopy DELL Precio.pl


ZOBACZ

DO 2500 ZŁ

Laptopy HP Precio.pl


ZOBACZ

DO 2500 ZŁ

Laptopy LENOVO Precio


ZOBACZ

DO 2500 ZŁ

Jeśli chodzi o laptopy DELL, to tutaj również mieliśmy do czynienia z problemami związanymi z rozruchem komputerów, ale też z wadliwymi wentylatorami i niesprawnymi układami chłodzenia.

Na koniec sprzęt marki Lenovo. Tu pojawiły się problemy z niesprawną klawiaturą, uszkodzoną kamerą, jak też — w jednym przypadku — z niemożliwym rozruchem laptopa.

Warto też wskazać konkretny model, który wracał na stół serwisowy najczęściej. Było to popularna konstrukcja DELL Latitude 5570. Z kolei w przypadku maszyn HP rekordzistą był model EliteBook 840 G2.

Widać wyraźnie, że w wielu sytuacjach rodzaje awarii są podobne, a różni je jedynie częstotliwość występowania. Co ważne, powyższe zestawienie pokazuje również, że sprzęt poleasingowy, jeśli ma problemy, to raczej z usterkami, z którymi można sobie poradzić w prosty sposób. To bardzo cenna informacja dla aktualnych, jak też przyszłych klientów.

Lenovo — najbardziej niezawodne laptopy?

Twarde dane jasno pokazują, że za najbardziej niezawodne laptopy można uznać urządzenia marki Lenovo. Zwłaszcza seria ThinkPad potwierdza krążące o niej niezwykle pochlebne opinie. Awaryjność tych laptopów jest na stosunkowo niskim poziomie, natomiast funkcjonalność wręcz odwrotnie — na bardzo wysokim.

Zalety laptopów poleasingowych

Nie da się ukryć, że główną zaletą sprzętu poleasingowego jest cena. Jednak równie istotna powinna być kwestia awaryjności laptopów, a ta utrzymuje się na niskim poziomie. Co więcej — jak już wspominaliśmy — większość usterek nie ma poważnego charakteru.

Jeśli dodamy do tego biznesowy charakter sprzętu — a więc wysokiej jakości materiały oraz nowoczesne, wydajne podzespoły, okazuje się, że laptopy poleasingowe to dobry wybór zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw szukających dobrego sprzętu w jeszcze lepszej cenie.

Biznesowe laptopy DELL


ZOBACZ

DO 3000 ZŁ

Biznesowe laptopy HP


ZOBACZ

DO 3000 ZŁ

Biznesowy laptop LENOVO


ZOBACZ

DO 3000 ZŁ

Ranking awaryjności laptopów poleasingowych — podsumowanie

Wskaźnik awaryjności laptopów sprzedawanych w pierwszym kwartale stanowi punkt wyjścia do zestawienia całorocznego, które w odpowiednim czasie również przygotujemy.

Mamy nadzieję, że publikowane raporty pomogą w podjęciu decyzji o wyborze sprzętu poleasingowego, który jest interesującą alternatywą dla coraz droższych nowych urządzeń. A jak Wy myślicie — czy procentowy udział laptopów poleasingowych w rynku zwiększy się w najbliższym czasie z powodu wciąż wzrastających cen nowych podzespołów? Zapraszamy do dyskusji.