Bezawaryjny laptop? Czy istnieje takie określenie? Laptopy każdej marki ulegają awarii. Z pewnością można stwierdzić jednak, że laptopy biznesowe są mniej awaryjne niż laptopy konsumenckie. Jakość wykonania laptopów serii ThinPad, Latitude czy EliteBook stoi na bardzo wysokim poziomie, nie bez powodu kosztują od ok. 6000 zł wzwyż. Wyjątkiem są oczywiście poleasingowe laptopy. Ten ranking niezawodności laptopów 2020 roku oprzemy właśnie o ten segment elektroniki użytkowej. Jest to jedyny tego typu oficjalnie dostępny raport z branży poleasingowego sprzętu komputerowego. Zaczynamy!

Laptopy poleasingowe DELL


Sprawdź

DO 1000 ZŁ

Laptopy poleasingowe HP


Sprawdź

DO 1000 ZŁ

Laptopy poleasingowe LENOVO


Sprawdź

DO 1000 ZŁ

Jakiej firmy laptopy są najmniej awaryjne?

Zestawienie oprę o zgłoszenia reklamacyjne, które zostały zarejestrowane w systemie ticketowym firmy Precio.pl. Łącznie w 2020 roku zarejestrowaliśmy 163 zgłoszenia gwarancyjne dotyczące laptopów poleasingowych posiadających gwarancję sprzedawcy. Niestety z przyczyn oczywistych nie możemy przedstawić procentowego udziału tej ilości reklamacji w skali całej sprzedaży (konkurencja wiedziałaby już zbyt wiele 😉).

W raporcie „Ranking niezawodności laptopów 2020” zostały ujęte trzy marki laptopów biznesowych: HP, DELL, Lenovo. Długo zastanawiałem się na jakie kategorie podzielić dane tabelaryczne. Finalnie zostało to podzielone w następujący sposób:

  1. Klawiatura – awarie związane z problemami natury nie działających przycisków, problemów z podświetleniem, wypadających przycisków z zaczepów
  2. Matryca – problemy zgłaszane z bad pixelami, przebarwieniami na matrycy, czy tzw. Duszkami – białymi plamami na matrycy, bądź odciskami klawiatury
  3. Obudowa – w tej kategorii zostali ujęci Klienci, którym przeszkadzał, np. brak zaślepki na śrubkach dolnej pokrywy laptopa, brak stopki, czy odstająca ramka matrycy. Generalnie wszelkie zastrzeżenia związane z aspektem wizualnym sprzętu
  4. RAM – pojawiające się Blue Screen’y, brak reakcji na włącznik mimo podłączonego źródła zasilania, zawieszanie się laptopa, samoczynne restarty
  5. Wentylator – komunikat FAN ERROR po uruchomieniu laptopa, jedynie takie zgłoszenia zostały zarejestrowane w systemie
  6. Touchpad – brak płynnej pracy gładzika czy problemy z przyciskami
  7. Płyta główna + procesor – szereg najdziwniejszych zachowań laptopa, od braku możliwości włączenia laptopa do migotania matrycy
  8. OS/Dysk – połączenie dwa w jednym, gdyż często to co początkowo wyglądało przy zgłoszeniu na problem z dyskiem, finalnie okazywało się problemem po update Windowsa, sterowników itp.
  9. Zalany – egzotyk w zestawieniu, w którym to Klient próbował wmówić, że klawiatura przestała działać, a laptop czasami nie chciał się włączyć
  10. Kamera/Mikrofon – brak wizji lub głosu
  11. Bateria – jako element zużywający się standardowo nie podlega gwarancji, ale jeżeli po kilku dniach po zakupie były z baterią problemy oczywiście wymienialiśmy ją w ramach gwarancji
  12. Ładowarka – pomylone ładowarki przy wysyłce bądź jej uszkodzenia powstałe w bliżej nieokreślonych warunkach
  13. Wi-Fi – zrywanie sieci podczas pracy, niestabilne łącze

Poleasingowe laptopy DELL


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Poleasingowe laptopy HP


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Poleasingowy laptop LENOVO


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Statystyki awaryjności laptopów biznesowych z podziałem na marki

Największa ilość awarii w całym 2020 dotyczyła laptopów marki HP. Procentowa ilość awarii EliteBook’ów wyniosła 52,76% wszystkich zgłoszeń. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w 2020 roku sprzedaliśmy tego sprzętu najwięcej. Nie można więc powiedzieć, że awaryjność tych laptopów była największa, np. na badanej próbie 2000 sztuk. Jako, że nie możemy udostępnić informacji o dokładnej ilości sprzedawanych egzemplarzy statystyki należy traktować poglądowo jedynie jako punkt zaczepienia.

W środku stawki uplasował się DELL ze swoimi laptopami z serii Latitude. Ilość awarii w 2020 roku wyniosła 58, co stanowi 35,58% wszystkich awarii. I znów należy mieć na uwadze, że DELLe były na II miejscu pod względem ilości sprzedanych egzemplarzy w 2020 roku.

Ranking najmniej awaryjnych laptopów zamyka marka Lenovo i to nie dlatego, że tak fantastyczne i solidne są ThinkPady. Po prostu sprzedaliśmy ich najmniej, a przeliczając ilość reklamacji względem ilości sprzedanych egzemplarzy już tak kolorowo nie jest. Niemniej jednak tylko (w tym przypadku aż) 19 reklamacji zostało zarejestrowanych w naszym systemie RMA co stanowi 11,66% wszystkich reklamacji.

Notebooki ranking awaryjności z podziałem na kategorie

Zanim przejdziemy do liczb przypomnę raz jeszcze, że ilość sprzedanych sztuk laptopów z podziałem na marki w 2020 w Precio.pl wyglądała następująco (od największej ilości sprzedanych sztuk): HP -> DELL -> Lenovo.

Dawka humoru
Klawiatura „skrzypi” i generalnie potrzeba dwa razy więcej siły, aby wbijały się litery…

Problemy z klawiaturą w laptopach HP stanowiło 57,14% wszystkich problemów w tej kategorii. Klawiatury od DELLa sprawiały problemy użytkownikom w udziale procentowym 38,10% wszystkich problemów. Ewidentnie najmniej problemów było z klawiaturami ThinkPad’ów posiadając jedynie 4,76% udziału we wszystkich awariach tej kategorii.

ranking marek laptopów
Dawka humoru
Jeżeli część matrycy pokazuje dziwny obraz… Wiedz, że coś się dzieje…

Bolączki z matrycami można wrzucić do jednego worka, gdyż w większości modeli są one ze sobą kompatybilne. Producent X matryc może dostarczać je zarówno do laptopów HP czy DELL. Wracajmy jednak do liczb. Zgłoszone wady czy usterki z matrycami w laptopach HP to 55,56% wszystkich zgłoszeń dla tej nieprawidłowości. DELLe miały kłopoty w 27,78%, a Lenovo w 16,67% zgłoszeń. Tutaj nie można już wziąć w obronę Lenovo i powiedzieć, że najmniejsza sprzedaż przełożyła się na znikomy odsetek incydentów z matrycami. Laptopy Lenovo notorycznie mają odciski klawiatury na matrycy jak dla mnie w produkcie biznesowym nie powinno mieć miejsca.

ranking of laptop

Poleasingowe laptopy DELL


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Poleasingowe laptopy HP


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Poleasingowy laptop LENOVO


Sprawdź

DO 2000 ZŁ
Dawka humoru
Panie to się wyklepie! Trochę szpachli i będzie OK…

Wpadki z obudową w „Ranking niezawodności laptopów 2020” stanowią znikomy odsetek wszystkich awarii. To utwierdza mnie tylko w przekonaniu o bardzo dobrej jakości wykonania laptopów biznesowych. Dla tej kategorii procentowo wygląda to następująco: HP – 60%, DELL – 20%, Lenovo – 20%.

Dawka humoru
MemTest prawdę Ci powie…

Padające kości RAM również występowały sporadycznie. 25% wszystkich problemów w HP, 75% w DELLach. Problemów dla Lenovo nie zarejestrowano.

laptop 12 cali ranking
Dawka humoru
Wentylator! Coś mi tu bzyczy…

Ewidentna zmora HP. Na szczęście wymiana jest dość szybka i bezproblemowa. Zarejestrowane problemy z wentylatorami dla laptopów HP to 85,71% wszystkich awarii. DELLe w tej kategorii nie miały problemów. Lenovo na poziomie 14,29% zgłoszeń.

notebooki ranking
Dawka humoru
Kursor klika sam po całym pulpicie…

Mimo dużej dysproporcji w sprzedanej ilości laptopów między HP a DELL to klops z touchpadami przydarzył się w naszych laptopach w stosunku 55,56% HP vs 44,44% DELL. W Lenovo tych problemów nie zarejestrowano.

ranking najmniej awaryjnych laptopów
Dawka humoru
Procesor się nagrzewa…

Statystycznie najwięcej problemów zarejestrowaliśmy w związku z awariami płyt głównych. W tym zestawieniu należy wziąć pod uwagę, że mimo znacznej przewagi w sprzedaży laptopów HP względem DELLi awaryjność była bardzo zbliżona. HP to 40,43% wszystkich awarii w tej kategorii, DELL 38,30% a Lenovo 21,28%. Na tej podstawie można wywnioskować, że jednak HP montował wysokiej jakości płyty główne w laptopach z serii EliteBook. Lenovo to duży przegrany tej kategorii. Mimo najmniejszej sprzedaży w Precio.pl stosunkowo często padały. Zwłaszcza X1 Carbon to była zmora. Dlatego też wycofaliśmy się ze sprzedaży tych modeli.

laptopy ranking awaryjności
Dawka humoru
Houston mamy problem z dyskiem! System operacyjny siada!

W skali wszystkich zgłoszeń ta kategoria plasuje się na II miejscu. Ustępuje jedynie problemom z płytami głównymi czy procesorami. Idealnie byłoby się tutaj odnieść do producentów dysków, a nie laptopów, ale to ranking awaryjności laptopów w końcu 🙂 Uchylając rąbka tajemnicy najczęściej padały nam dyski marki ADATA SU650 2,5”. W związku z tym znów pojawił się efekt skali i niesłusznie w tej kategorii zostały skarcone laptopy marki HP zaliczając 59,26% wszystkich zgłoszeń. DELL zajął 2 miejsce mając udział na poziomie 29,63%, a Lenovo 11,11%.

awaryjność laptopów ranking
Dawka humoru
Jak tonąć to jak Titanic!

Tak naprawdę nie powinienem ujmować tej kategorii w zestawieniu. Zalany laptop nie podlega gwarancji, ale znalazło się jednak czterech śmiałków, którzy próbowali zgłosić reklamację typu: nie działa klawiatura czy laptop się nie włącza. Zapach kawy po rozkręceniu laptopa bywał bezcenny, a mikroskop nie chciał ukryć dowodów zbrodni.

ranking bezawaryjności laptopów
Dawka humoru
Ciemność widzę, widzę ciemność!

Nic bardziej nie frustruje jak brak obrazu z kamery czy głosu podczas spotkania on-line. Odnotowaliśmy 100% zgłoszeń wyłącznie w przypadku laptopów HP, ale nie był problem hardaware a problem sterownika po pewnym update Windows 10. Więcej wskazówek i bazę wiedzy znajdziesz na naszej grupie Facebook Poleasingowy Świat Komputerowy. Warto do nas dołączyć!

laptopy ranking niezawodności

Biznesowe laptopy DELL


Sprawdź

DO 3000 ZŁ

Biznesowe laptopy HP


Sprawdź

DO 3000 ZŁ

Biznesowy laptop LENOVO


Sprawdź

DO 3000 ZŁ
Dawka humoru
Low Battery! Przynieś wiadro prądu!

Laptop = mobilność. Brak sprawnej baterii może doprowadzać do frustracji. Zarejestrowaliśmy łącznie 10 zgłoszeń związanych z brakiem/problemem ładowania baterii. W HP dodatkowo epizodycznie zdarzały się spuchnięte baterie, ale to DELL wygrał tę niechlubną kategorię zaliczając 60% udziału wszystkich zgłoszeń, dalej HP – 40% i Lenovo zachowało czyste konto.

Laptop ma 98% stan naładowania baterii, a Ty podłączasz go do ładowarki? Ładujesz, bo możesz 🙂

Problemy z ładowarkami 3,68% wszystkich zgłoszeń RMA w 2020 roku. Sporadyczne problemy w większości pojawiały się z ładowarkami do laptopów DELL – 60%, HP – 40% i znów bez szwanku wyszła marka Lenovo.

ranking niezawodności laptopów
laptopy ranking niezawodności
Dawka humoru
Czy to przez 5G zrywa mi „WiFkę” ?

Odnotowaliśmy 2 przypadki, gdzie Klienci zgłaszali nam problemy ze zrywaniem Internetu będąc połączonym przez Wi-Fi. 1 przypadek HP i 1 przypadek DELLa. Lenovo znów bez zgłoszeń, ale raz jeszcze podkreślę o najmniejszej sprzedaży w 2020 roku laptopów z serii ThinkPad.

Ranking niezawodności laptopów 2020 – podsumowanie

163 zgłoszenia reklamacyjne w 2020 roku nie są jakąś oszałamiającą ilością względem ogólnej sprzedaży natomiast szybko licząc 39 zgłoszeń można było uniknąć. Wówczas ten wynik byłby jeszcze bardziej wyśrubowany. Na sam koniec jeszcze dodam, że największą ilość RMA odnotowaliśmy we wrześniu, a najmniejsza w marcu. Czy doszukiwalibyście się tutaj sezonowości branży? Dajcie znać w komentarzach.