Lenovo IdeaPad Y530 – czyszczenie i konserwacja

Układ chłodzenia w laptopie odgrywa bardzo ważną rolę. Pozwala odprowadzać nadmierną emisję ciepła wytwarzaną przez podzespoły na zewnątrz laptopa wymuszając obieg powietrza w obudowie. Co daje wymuszony obieg powietrza przez wentylator? Podzespoły laptopa takie jak: dysk twardy, płyta główna, pamięci RAM, są chłodzone dzięki swobodnemu obiegowi powietrza. Nadmierna ilość kurzu gromadząca się na radiatorze, która zbiera się podczas pracy laptopa może doprowadzić do zatkania wąskich kanalików pomiędzy płytkami radiatora. Jeżeli zauważyłeś(aś), że często wiatrak pracuje na wysokich obrotach a obudowa jest ciepła np. w miejscach gdzie spoczywają nadgarstki na obudowie laptopa może oznaczać to, że właśnie nadmierna ilość kurzu wewnątrz obudowy rozpoczęła swoją „pracę” jako izolatora. Ciepło nie jest odprowadzane na zewnątrz co może doprowadzić do przegrzania i uszkodzenia układu chłodzenia.

Pasta termoprzewodząca znajdująca się pomiędzy procesorem, chipsetem a radiatorem również z czasem wysycha („kamienieje”). Jej zadaniem jest zarówno niwelowanie nierówności płyty przylegającej do rdzenia oraz transportowanie i rozpraszanie ciepła z rdzenia układu na płytę chłodzącą.

Jak samemu zdiagnozować problemy z nadmiernym przegrzewaniem się laptopa?

1. Notebook pracuje wolniej (oczywiście może to być też spowodowanie „zaśmieconym” systemem operacyjnym, dlatego warto przejść do punktu 2)

2. Chwilowe zawieszanie się, spowolniona reakcja laptopa na nasze polecenia

3. Samoczynny restart laptopa

4. Obudowa laptopa nadmiernie nagrzewa się

5. Zwiększona ilość ciepła emitowana na zewnątrz laptopa w porównaniu np. z jego pracą 0,5 roku temu

6. Wentylator pracuje ciągle z bardzo wysoką prędkością (uciążliwy hałas)

Jeżeli na powyższe punkty odpowiedziałeś(aś) sobie „TAK” skontaktuj się z nami. Brak profilaktycznego czyszczenia i konserwacji tego układu może spowodować poważne awarie laptopa, których naprawa częst może okazać się nieopłacalna ze względu na wyższą cenę niż wartość laptopa.

UWAGA!! Czyszczenie laptopa nie polega na wdmuchiwaniu sprężonym powietrzem do wnętrza laptopa kurzu i innych nieczystości. Nieczystości wprowadzane wewnątrz laptopa mogą spowodować uszkodzenie np. procesora.

Fotorelacja z czyszczenia i konserwacji układu chłodzenia w laptopie w wykonaniu serwisu Precio.pl ponieżej.