Granty PPGR to program, który pozwoli gminom wyposażyć dzieci i wnuki byłych pracowników PGR w sprzęt komputerowy. Mogą to być zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy czy tablety. W tym tekście skupimy się na tych dwóch pierwszych. A konkretnie na tym, w którym kierunku zerkać i jakiego typu sprzęt może być najlepszym wyborem.

Spis Treści:

Jakie są szczegóły programu Granty PPGR?

Planowane wsparcie ma imponujące rozmiary. Jednocześnie jest szansą dla dzieci, które nie otrzymały takich możliwości jak niektórzy ich rówieśnicy.

Jaka jest kwota dofinansowania?

Dofinansowanie może wynieść 100% kosztów gminy. Przewidzianą maksymalną stawką za jednostkę komputera jest 2 500 zł. Całkowita suma środków przeznaczona na ten projekt wynosi łącznie ponad 586 mln złotych.

Kiedy laptopy dla dzieci PGR będą przekazywane?

Nabór do Grantów PPGR ruszał 4 października 2021 roku i zakończył miesiąc później, 5 listopada. W tym czasie należało kierować wniosek o wsparcie gminy. Jeśli przegapiłeś to wydarzenie — koniecznie sprawdź stronę Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Znajdziesz tam informacje o kolejnych inicjatywach wspierających cyfrowy rozwój osób w Twojej lokalnej społeczności.

Czy w kwocie do 2 500 zł mogę otrzymać dobry sprzęt?

Nie ulega wątpliwości, że jeśli sprawdzimy oferty sklepów komputerowych, możemy znaleźć wiele pozycji w budżecie podyktowanym, w ramach programu Granty PPGR. Nie mniej — diabeł tkwi w szczegółach! Jeśli uwzględnimy dodatkowe wymagania, stawiane zazwyczaj przez gminy i miasta — zaczynamy widzieć, że sytuacja się komplikuje. Efektem tego może okazać się kompromis w kwestii jakości sprzętu, co odczuje docelowy użytkownik laptopa.

Oczekiwania kontra rzeczywistość

O czym mowa? Przede wszystkim o gwarancji. Miasta i gminy w swoich zamówieniach często zaznaczają konieczność świadczenia tej usługi on-site. Czyli na miejscu u użytkownika. Jest to najbardziej komfortowa forma, ale jednocześnie najdroższa. To praktycznie sztandarowy produkt towarzyszący komputerom biznesowym w kwotach rzędu 5-7 tysięcy złotych za sztukę. W jednym z większych sklepów znajdujemy tylko 1 sprzęt spełniający to kryterium.

Nie byłoby to dużym problemem, gdyby nie inne, dużo istotniejsze, czyli obecność Windowsa na pokładzie. W takim zestawie ciężko zmieścić się w budżecie 2 500 złotych. A i tak znaleziona przez nas pozycja zawdzięczała swoją cenę promocji. Pozostaje więc liczyć na przychylność dystrybutorów i rabaty przy zakupie większych ilości sztuk. Może być to trudne, bo gwarancja on-site często wymaga dopłaty w kwocie nawet kilkuset złotych.

W efekcie rozsądniejszym wyjściem może okazać się wybór sprzętu, który cieszy się większą niezawodnością. A do takich należą sprzęty biznesowe, które w wydaniu poleasingowym mogą zmieścić się widełkach programu Granty PPGR.

Warto w tym momencie wspomnieć, że w krajach skandynawskich przetargi na sprzęt komputerowy oparte są już nie tylko na dostawę nowych komputerów, laptopów czy monitorów. Normą staje się konieczność dostawy x% całości sprzętu elektronicznego w wersji poleasingowej. Nasza idea „Nowe Nie Zawsze Jest Lepsze!” zobowiązuje nas do zwiększania świadomości konsumenckiej na temat sprzętu poleasingowego. Na końcu tego wpisu znajduje się jeszcze kilka słów o odpowiedzialności Nas wszystkich za Naszą planetę!

Poleasingowe laptopy DELL


ZOBACZ

Poleasingowe laptopy HP


ZOBACZ

Poleasingowy laptop LENOVO


ZOBACZ

Czy dostępność sprzętu nadal jest problemem?

Wspomniałem o zakupie większych ilości sztuk? Pojedyncze gminy czy miasta, zamierzają zamawiać setki laptopów. Niestety od początku 2020 roku, rynek nadal boryka się z ogromnymi problemami w kwestii płynności dostaw. Gracze wiedzą doskonale jakim refleksem należy wykazać się przy poszukiwaniu podzespołów komputerowych. Gdy produkt potrafi pojawić się dosłownie na chwilę, by ponownie zniknąć na długie tygodnie.

Dotyczy to nawet sporych korporacji, współpracujących z producentami od lat, również borykających się z podobnymi problemami. Zakup 215 tysięcy nowych komputerów może oznaczać brak produktów dla sporej części beneficjentów programu.

Na co zwrócić uwagę przy inwestycji na lata?

Paradoksalnie czysta wydajność nie będzie tak istotnym czynnikiem. Głównym zastosowaniem tych sprzętów będzie nauka. Tak więc najlepiej zdefiniować te sprzęty jako laptopy i komputery klasy biurowej. W obecnych czasach praktycznie każdy dostępny sprzęt radzi sobie doskonale w tych zadaniach. Już od 6 generacji Intela nie musimy obawiać się o wydajność w codziennym użytkowaniu.

Dyski SSD są praktycznie standardem co również znacząco poprawia komfort pracy. Dlatego też należy skupić się na poziomie wykonania takich elementów jak obudowa. Uszkodzenia mechaniczne w dużej części nie podlegają procesowi gwarancyjnemu. Z tego powodu istotne jest, by poszukiwać komputerów na biznesowym poziomie wytrzymałości i odporności. A to spory punkt dla poleasingowych komputerów biznesowych.

Czy sprzęt będzie kompatybilny z Windows 11?

I teraz dotykamy bardzo istotnej kwestii, która równie dobrze mogłaby się znaleźć w punkcie powyżej. Jest jednak na tyle istotna, że chciałem ją wyróżnić. Kupując laptopy mające posłużyć przez najbliższe lata — kwestia kompatybilności z nowym systemem jest niezwykle istotna. Windows 11 już teraz dostępny jest na nowych sprzętach, a starsze komputery, są coraz częściej aktualizowane. W związku z tym musimy zwrócić uwagę na dwa elementy.

Jest to procesor oraz moduł TPM. Microsoft informuje, iż wymagany jest procesor Intela od 8 generacji wzwyż. Do tego potrzebujemy modułu TPM w wersji 2.0. Laptopy poleasingowe, w tym budżecie jak najbardziej zaoferują nam podzespoły spełniające te wymagania. Gdybyśmy jednak trafili na starszy procesor, nie musimy się martwić. Microsoft oferuje rozwiązanie umożliwiające aktualizację do ich najnowszego systemu i w tym wypadku. Informacje na ten temat znajdziecie w tym wpisie oraz na stronie wsparcia producenta.

Rozwiązanie to pozwala również obejść problem z niekompatybilnym modułem TPM. Mając wersję 1.2, nadal możemy skorzystać z nowego systemu. Problemem jest fakt, iż obecność tego elementu jest podstawowym standardem niemal tylko w komputerach biznesowych. Nowe laptopy konsumenckie dopiero teraz zaczynają być regularnie w niego wyposażane. Dlatego upewnijcie się, że wybrane modele będą współpracować z Windowsem 11. W przeciwnym wypadku taka decyzja może okazać się krótkowzroczna. 

Komputer stacjonarny, czy laptopw ramach programu Granty PPGR?

Wiemy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze komputera spełniającego wymagania projektu Granty PPGR. Pozostaje podjęcie decyzji, czy szukamy laptopa, czy komputera stacjonarnego. Każdy z tych wyborów niesie konkretne zalety i wady.

Kiedy stacjonarny PC?

W obecnych realiach dostrzegam jedną sytuację, w której zakup komputera stacjonarnego w tej cenie jest sensowny. Mobilność nie jest priorytetem, możliwość rozbudowy i taniej modernizacji — już tak. W przeciwieństwie do laptopów nie mamy problemu, by dodać pamięć RAM, lub zmienić procesor. Pozwala to przedłużyć przydatność takiego sprzętu, gdy w przypadku notebooka musimy zakupić nowy model.

Tutaj istotna jest wspomniana powyżej kwestia modułu TPM. Ze względu na swój charakter, komputery stacjonarne były w nie rzadziej wyposażone. Dlatego ponownie warto skłonić się ku urządzeniom poleasingowym, w których jest to standard. Z naszej strony możemy polecić model HP Z240 oraz Dell Precision 5810. Oba sprzęty potrafią zaoferować wyższe parametry niż ich odpowiedniki w skórze laptopa. Należy jednak pamiętać, że komputer stacjonarny wiąże się ze stałym stanowiskiem pracy. A z wielu względów, nie zawsze może to być możliwe.

co z komputerami dla pgr

Kiedy laptop?

Intuicyjny jest za to wybór laptopa. I całkiem słusznie. Oferuje mobilność, tak istotną w nauce. Jednocześnie ogranicza nas w kwestii rozbudowy, dlatego ważne jest by już początkowa konfiguracja oferowała duże możliwości. Polecamy tutaj biznesowe 14-calowe modele poleasingowe, takie jak Dell Latitude 5491 lub Lenovo ThinkPad T480S. To gabaryt łączący wygodę transportowania z zapewnieniem dużego komfortu pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć stacjonarne stanowisko, wykorzystując zewnętrzny monitor, mysz i klawiaturę.

W tej kwestii ujawnia się jeszcze jedna istotna zaleta biznesówek — obecność dedykowanych stacji dokujących. Pozwalają one jednym ruchem połączyć naszego laptopa ze wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi. Wiele nowych laptopów posiada złącze USB-C, do którego podłączyć możemy przejściówkę. Jednak te rozwiązania nie zawierają takiej ilości złącz jak w przypadku proponowanych przez nas produktów. Dodatkowo stacje dokujące laptopów biznesowych, to sprzęt stworzony przez producenta, do danego modelu, gwarantujący kompatybilność.

Uniwersalne adaptery nie dają nam pewności idealnej pracy z danym laptopem. W przypadku awarii może to spowodować odrzucenie zgłoszenia gwarancyjnego, gdy serwis dopatrzy się przyczyny w takim dodatkowym elemencie.

kiedy dostaniemy komputery pgr

Czy jest jeszcze coś, o czym powinniśmy pamiętać?

Ostatni akapit, ale nie mniej ważny niż wszystkie poprzednie. Odpowiedzialność społeczna! Dzisiejsza cywilizacja staje się coraz bardziej świadome zagrożeń dla środowiska. Wygenerowanie zapotrzebowania na niemal ćwierć miliona komputerów, gdy na rynku znajdziemy używane sprzęty, często wyższej jakości — nie brzmi jak pomysł idealny. Czasy, w których sprzęt poleasingowy kojarzył się z laptopami „gorszymi” dawno już minęły. A dodatkowo warto przekazywać młodym pokoleniom godne naśladowania wzorce. Nowy sprzęt nie zawsze jest lepszy, szczególnie w szerszym ujęciu. Jeśli chcecie zapoznać się konsekwencjami dla naszego środowiska, spowodowanymi ciągłym zapotrzebowaniem na nowe sprzęty — zajrzyjcie do akcji Zielony Kierunek.

Mam nadzieję, że znając treść tego wpisu, świadomie i skutecznie będziecie mogli realizować program Granty PPGR. Jeśli potrzebujecie fachowej porady — nie krępujcie się Państwo kontaktować z nami mailowo, czy na Facebooku! Trzymamy kciuki za powodzenie akcji!

Dawajcie znać co tam macie ciekawego w ofercie!