Zamknięcie szkół w związku z drugą falą koronawirus w Polsce i przejściem na tryb nauczania zdalnego wywołało wśród wielu rodziców swoich pociech nie lada panikę. Od kiedy nauczanie zdalne stało się powszechne zwiększyło się zapotrzebowanie na laptopy do nauki zdalnej z kamerami. Laptopy poleasingowe mogły wydawać się idealnym rozwiązaniem z uwagi na fakt, że zawsze wyróżniała je dobra cena do jakości. Specjalnie piszę w czasie przeszłym, gdyż obecnie obserwujemy większe zapotrzebowanie na laptopy poleasingowe niż jesteśmy w stanie sprowadzić. Krótko mówiąc popyt przewyższa podaż. Wysoki kurs Euro, drogie transporty międzynarodowe czy brak laptopów u brokerów powoduje, że ceny laptopów poleasingowych strasznie poszybowały w górę. Nie każdego rodzica stać, aby kupić laptop za 2000 zł. W związku z tym zrobiliśmy w Precio.pl burzę mózgów i znaleźliśmy bardzo ciekawe rozwiązanie dla rodziców. Ratowanie domowych budżetów może się odbyć poprzez zestaw komputerowy do nauki zdalnej i takiej misji się podjęliśmy.

Część z Was pomyśli, że zakup monitora, komputera, kamery, klawiatury i myszki nie może być tańsze od laptopa. Dodatkowo nie chcecie ciągnąć kabli po domu czy mieszkaniu, bo przecież PCty w większości w standardzie nie mają kart Wi-Fi. Przeczytajcie dalej ten artykuł, a odpowiemy na Wasze wszystkie nurtujące pytania. Częściowo wykorzystamy Wasze domowe urządzenia i w ten sposób już na starcie zostanie kilkaset złotych w Waszej kieszeni 😊

Zestaw komputerowy DELL


Sprawdź

DO NAUKI

Zestaw komputerowy HP


Sprawdź

DO NAUKI

Zestaw komputerowy Lenovo


Sprawdź

DO NAUKI

Do kiedy nauczanie zdalne? To pytanie zadajemy sobie wszyscy

Jako, że nikt z nas nie wie do kiedy nauczanie zdalne będzie obowiązywać trzeba pogodzić się z koniecznością sprzętu komputerowego do nauki zdalnej. W naszej ofercie stworzyliśmy zestawy komputerowe do nauki zdalnej bez kamerek internetowych. Dlaczego bez kamer internetowych skoro to jest wymóg konieczny w szkołach, aby móc uczestniczyć w lekcjach on-line. Spokojnie 😊 Dojdziemy do tego etapu.

Poradnik ten oprzemy o zestaw komputerowy zbudowany z monitora LED 23″ Eizo EV2316W FHD WHITE oraz MINI PC HP EliteDesk 800 G2 i5-6500 8GB 120GB SSD. Mamy w tym zestawie monitor wyposażony w matrycę 23”, która w zupełności wystarczy do nauki zdalnej. Pełną recenzję tego monitora można przeczytać tutaj. Jeżeli chodzi o mini pc ze stajni HP to mamy wszystko co niezbędne, czyli szybki dysk SSD, 8GB pamięci operacyjnej RAM, aby można było mieć odpalonych kilka aplikacji, wiele kart w Chrome oraz wydajny procesor 6 generacji. Sam komputer w akcji możecie zobaczyć na naszym kanale Youtube. Do zestawu dołączamy oczywiście przewodową klawiaturę i mysz.

Pewnie wielu z was nie ma ochoty łączyć komputer z routerem w domu pękiem kabli więc do zestawu jako opcję w sklepie Precio.pl udostępniamy możliwość wybrania karty Wi-Fi pod USB. Ten wariant pozwala na bezprzewodowe łączenie się mini PC z routerem. W tym momencie mamy już funkcję laptopa pod względem bezprzewodowej łączności i dostępem do Internetu. Nie dostarczamy najtańszego wariantu dlatego, że zależy nam, aby lekcje on-line odbywały się płynnie. 

Pozostaje kluczowy element tej układanki. Co z kamerą internetową? O tym w dalszej części poradnika 😊

Telefon jako kamera internetowa. Telefon jako kamera USB? Mamy rozwiązanie bezprzewodowe.

Ceny kamerek internetowych w dobie pandemii również poszybowały w górę wystarczy zerknąć na przykładowy wykres.

telefon jako kamera internetowa
źródło: ceneo.pl

W cenie kamerki z powyższego screena można mieć już telefon komórkowy. I to jest właśnie nasz gwóźdź programu. Telefon jako kamera internetowa. Poniżej przedstawiamy poradnik jak telefon zmienić w kamerkę do komputera. Naszą bazą do sparowania telefonu z komputerem będzie aplikacja EpocCam dla telefonów iPhone oraz DroidCam dla telefonów opartych na systemach Android. Producenci udostępniają darmową wersję i do nauki zdalnej będzie to idealne rozwiązanie. W końcu mamy zaoszczędzić, a nie kupować jeszcze dodatkowe oprogramowanie 😊

Aplikacje na nasz komputer można pobrać odpowiednio ze stron producenta:

  • DroidCam dla PC z systemem Windows pobierzesz tutaj
  • EpocCam dla PC opartych o system Windows ściągniesz tutaj

Jak z telefonu iPhone zrobić kamerkę internetową? Konfiguracja EpocCam na telefonie i PC

Jeżeli już pobrałeś/aś na swój iPhone darmową aplikację EpocCam (jest też wersja płatna więc warto zwrócić uwagę co się klika w App Store 😊).

Przechodzimy przez konfigurację jak na poniższych screenach. Należy pamiętać, aby być połączonym do Wi-Fi w domu. To bardzo ważne, aby komputer i telefon pracowały w tej samej sieci.

Pobierz z App Store
epoccam-konfiguracja-2
Klikamy: Dalej/NEXT
epoccam-konfiguracja-3
Klikamy: Dalej/NEXT
epoccam-konfigruracja-6
Klikamy: Dalej/NEXT

Po prawidłowej instalacji pojawi się ekran jak na poniższym zdjęciu.

epoccam-konfiguracja-7
Telefon jest już gotowy na udostępnianie obrazu

Telefon czeka w tym momencie na sparowanie/podłączanie z mini PC. W takim razie pędzimy do instalacji aplikacji na naszym poleasingowym komputerze. Przechodzimy poprzez poniższe kroki instalatora.

telefon-jako-kamera-internetowa-2
Klikamy: Dalej
telefon-jako-kamera-internetowa-3
Zgadzamy się na warunki licencyjne
telefon-jako-kamera-internetowa-4
Klikamy: Zainstaluj

Komputer jest podłączony do tej samej sieci Wi-Fi co nasz telefon. Czas na sprawdzenie czy nasze działania nie poszły na marne i możemy użyć iPhone jako kamerę internetową. Możemy sprawdzić działanie telefonu jako kamery w aplikacji Skype. Przechodzimy do ustawień Skype

telefon-jako-kamera-internetowa-6

Wybieramy w sekcji Dźwięk i obraz EpocCam Camera jako źródło. W tym momencie uczeń będzie mógł być widoczny dla nauczyciela a nauczanie zdalne będzie przyjemniejsze 😊 Dodam, że do poleasingowego zestawu komputerowego dołączamy uchwyt do telefonu. Aplikacja EpocCam umożliwia nam korzystanie z przedniego bądź tylnego aparatu telefonu. Wszystko zależy od ucznia, jak bardzo chce być widoczny dla nauczyciela 😊 Przednia kamera ma niższą rozdzielczość (jakość obrazu) niż tylna kamera telefonu.  

telefon-jako-kamera-internetowa-6
#PROTIP
Podczas testowania DroidCam zauważyłem, że aplikacja działa stabilniej niż EpocCam. Po wyłączeniu aplikacji EpocCam Viewer na komputerze i jej ponownym włączeniu już nie mogłem nawiązać połączenia z telefonem. Odinstalowanie aplikacji i jej ponowne zainstalowanie pomogło. Nie zgłębiałem dalej tego problemu. Finalnie bardziej polecam DroidCam dla telefonów na iOS i Android.

Jak korzystać z telefonu komórkowego z Android jako kamery komputera? Konfiguracja DroidCam na telefonie z Android i PC

Pierwotnie chciałem użyć tej samej aplikacji do przekazywania obrazu z telefonu do aplikacji Skype na komputerze. Niestety EpocCam na ten moment nie jest dostępny w Google Play więc musiałem wybrać się na dalsze poszukiwania. Wybór padł na DroidCam. Aplikację na telefon z Androidem pobieramy z Google Play jak na poniższych zdjęciach i postępujemy zgodnie ze zrzutami ekranu.

Zestaw komputerowy DELL


Sprawdź

DO NAUKI

Zestaw komputerowy HP


Sprawdź

DO NAUKI

Zestaw komputerowy Lenovo


Sprawdź

DO NAUKI

smartphone-jako-kamerka-internetowa
Klikamy: Zainstaluj
smartphone-jako-kamerka-internetowa-2
Klikamy: NEXT
smartphone-jako-kamerka-internetowa-3
Klikamy:GOT IT
smartphone-jako-kamerka-internetowa
Klikamy: Zezwól

Czas na konfigurację i sparowanie urządzeń. Ekran aplikacji DroidCam Client na komputerze na pierwszy rzut oka wygląda strasznie. Podobnie jak ekran aplikacji na telefonie. Co to są za liczby? Już spieszę z wyjaśnieniem. Komputer i telefon muszą znajdować się w tej samej sieci, inaczej mówiąc muszą być w tym samym domu podpięte pod Wi-Fi (jeżeli wybierzecie wariant z kartą Wi-Fi do PC, w przeciwnym przypadku PC musi być podpięty kablem do routera lub repeatera Wi-Fi ze złączem RJ-45). Telefon podpowiada nam pod jakim adresem znajduje się w naszej domowej sieci. Tego adresu właśnie oczekuje aplikacja DroidCam Client na komputerze. Wprowadzamy te informacje, które wyświetlają się nam na telefonie w okno aplikacji. Możemy udostępniać innym aplikacjom typu Skype, Teams, Zoom czy Discord obraz i dźwięk lub sam obraz. Zaznaczamy to co chcemy przekazywać do zewnętrznych aplikacji i koniec konfiguracji 😊

smartphone-jako-kamerka-internetowa-8
Adres naszego telefonu to 192.168.1.103
smartphone-jako-kamerka-internetowa-9
Wpisujemy adres IP naszego telefonu
Podgląd w aplikacji DroidCam Client
Podgląd w aplikacji Skype
smartphone-jako-kamera-internetowa
Podgląd z telefonu na ekran laptopa i aplikacji DroidCam Client

Teraz możemy przejść do aplikacji Skype, aby skonfigurować przekazywanie obrazu z naszego telefonu pracując na komputerze.

smartphone-jako-kamerka-internetowa
W ustawieniach Skype sekcja Dźwięk i obraz -> Kamera należy wybrać DroidCam Source

To wszystko. Miłego użytkowania! Jeżeli materiał był dla Ciebie pomocny zostaw jakiś komentarz 😊

Komputer do nauki zdalnej – co z dźwiękiem podczas nauczania zdalnego?

Używając aplikacji DroidCam możemy przekazać dźwięk bezpośrednio z telefonu (opisałem to powyżej), w aplikacji EpocCam nie znalazłem takiej opcji. Myślę, że jednak najlepszym rozwiązaniem jest bezpośredni dźwięk z komputera poprzez złącze audio znajdujące się na froncie obudowy. W tym przypadku przydadzą się słuchawki od telefonu bądź słuchawki na złącze USB.  

Zestaw komputerowy DELL


Sprawdź

DO NAUKI

Zestaw komputerowy HP


Sprawdź

DO NAUKI

Zestaw komputerowy Lenovo


Sprawdź

DO NAUKI