Zamknięcie szkół w związku z drugą falą koronawirus w Polsce i przejściem na tryb nauczania zdalnego wywołało wśród wielu rodziców swoich pociech nie lada panikę. Od kiedy nauczanie zdalne stało się powszechne zwiększyło się zapotrzebowanie na laptopy do nauki zdalnej z kamerami. Laptopy poleasingowe mogły wydawać się idealnym rozwiązaniem z uwagi na fakt, że zawsze wyróżniała je dobra cena do jakości. Specjalnie piszę w czasie przeszłym, gdyż obecnie obserwujemy większe zapotrzebowanie na laptopy poleasingowe niż jesteśmy w stanie sprowadzić. Krótko mówiąc popyt przewyższa podaż. Wysoki kurs Euro, drogie transporty międzynarodowe czy brak laptopów u brokerów powoduje, że ceny laptopów poleasingowych strasznie poszybowały w górę. Nie każdego rodzica stać, aby kupić laptop za 2000 zł. W związku z tym zrobiliśmy w Precio.pl burzę mózgów i znaleźliśmy bardzo ciekawe rozwiązanie dla rodziców. Ratowanie domowych budżetów może się odbyć poprzez zestaw komputerowy do nauki zdalnej i takiej misji się podjęliśmy.
Część z Was pomyśli, że zakup monitora, komputera, kamery, klawiatury i myszki nie może być tańsze od laptopa. Dodatkowo nie chcecie ciągnąć kabli po domu czy mieszkaniu, bo przecież PCty w większości w standardzie nie mają kart Wi-Fi. Przeczytajcie dalej ten artykuł, a odpowiemy na Wasze wszystkie nurtujące pytania. Częściowo wykorzystamy Wasze domowe urządzenia i w ten sposób już na starcie zostanie kilkaset złotych w Waszej kieszeni 😊
Zestaw komputerowy DELL
Sprawdź
DO NAUKI
Zestaw komputerowy HP
Sprawdź
DO NAUKI
Zestaw komputerowy Lenovo
Sprawdź
DO NAUKI
Do kiedy nauczanie zdalne? To pytanie zadajemy sobie wszyscy
Jako, że nikt z nas nie wie do kiedy nauczanie zdalne będzie obowiązywać trzeba pogodzić się z koniecznością sprzętu komputerowego do nauki zdalnej. W naszej ofercie stworzyliśmy zestawy komputerowe do nauki zdalnej bez kamerek internetowych. Dlaczego bez kamer internetowych skoro to jest wymóg konieczny w szkołach, aby móc uczestniczyć w lekcjach on-line. Spokojnie 😊 Dojdziemy do tego etapu.
Poradnik ten oprzemy o zestaw komputerowy zbudowany z monitora LED 23″ Eizo EV2316W FHD WHITE oraz MINI PC HP EliteDesk 800 G2 i5-6500 8GB 120GB SSD. Mamy w tym zestawie monitor wyposażony w matrycę 23”, która w zupełności wystarczy do nauki zdalnej. Pełną recenzję tego monitora można przeczytać tutaj. Jeżeli chodzi o mini pc ze stajni HP to mamy wszystko co niezbędne, czyli szybki dysk SSD, 8GB pamięci operacyjnej RAM, aby można było mieć odpalonych kilka aplikacji, wiele kart w Chrome oraz wydajny procesor 6 generacji. Sam komputer w akcji możecie zobaczyć na naszym kanale Youtube. Do zestawu dołączamy oczywiście przewodową klawiaturę i mysz.
Pewnie wielu z was nie ma ochoty łączyć komputer z routerem w domu pękiem kabli więc do zestawu jako opcję w sklepie Precio.pl udostępniamy możliwość wybrania karty Wi-Fi pod USB. Ten wariant pozwala na bezprzewodowe łączenie się mini PC z routerem. W tym momencie mamy już funkcję laptopa pod względem bezprzewodowej łączności i dostępem do Internetu. Nie dostarczamy najtańszego wariantu dlatego, że zależy nam, aby lekcje on-line odbywały się płynnie.
Pozostaje kluczowy element tej układanki. Co z kamerą internetową? O tym w dalszej części poradnika 😊
Telefon jako kamera internetowa. Telefon jako kamera USB? Mamy rozwiązanie bezprzewodowe.
Ceny kamerek internetowych w dobie pandemii również poszybowały w górę wystarczy zerknąć na przykładowy wykres.
W cenie kamerki z powyższego screena można mieć już telefon komórkowy. I to jest właśnie nasz gwóźdź programu. Telefon jako kamera internetowa. Poniżej przedstawiamy poradnik jak telefon zmienić w kamerkę do komputera. Naszą bazą do sparowania telefonu z komputerem będzie aplikacja EpocCam dla telefonów iPhone oraz DroidCam dla telefonów opartych na systemach Android. Producenci udostępniają darmową wersję i do nauki zdalnej będzie to idealne rozwiązanie. W końcu mamy zaoszczędzić, a nie kupować jeszcze dodatkowe oprogramowanie 😊
Aplikacje na nasz komputer można pobrać odpowiednio ze stron producenta:
- DroidCam dla PC z systemem Windows pobierzesz tutaj
- EpocCam dla PC opartych o system Windows ściągniesz tutaj
Jak z telefonu iPhone zrobić kamerkę internetową? Konfiguracja EpocCam na telefonie i PC
Jeżeli już pobrałeś/aś na swój iPhone darmową aplikację EpocCam (jest też wersja płatna więc warto zwrócić uwagę co się klika w App Store 😊).
Przechodzimy przez konfigurację jak na poniższych screenach. Należy pamiętać, aby być połączonym do Wi-Fi w domu. To bardzo ważne, aby komputer i telefon pracowały w tej samej sieci.
Po prawidłowej instalacji pojawi się ekran jak na poniższym zdjęciu.
Telefon czeka w tym momencie na sparowanie/podłączanie z mini PC. W takim razie pędzimy do instalacji aplikacji na naszym poleasingowym komputerze. Przechodzimy poprzez poniższe kroki instalatora.
Komputer jest podłączony do tej samej sieci Wi-Fi co nasz telefon. Czas na sprawdzenie czy nasze działania nie poszły na marne i możemy użyć iPhone jako kamerę internetową. Możemy sprawdzić działanie telefonu jako kamery w aplikacji Skype. Przechodzimy do ustawień Skype
Wybieramy w sekcji Dźwięk i obraz EpocCam Camera jako źródło. W tym momencie uczeń będzie mógł być widoczny dla nauczyciela a nauczanie zdalne będzie przyjemniejsze 😊 Dodam, że do poleasingowego zestawu komputerowego dołączamy uchwyt do telefonu. Aplikacja EpocCam umożliwia nam korzystanie z przedniego bądź tylnego aparatu telefonu. Wszystko zależy od ucznia, jak bardzo chce być widoczny dla nauczyciela 😊 Przednia kamera ma niższą rozdzielczość (jakość obrazu) niż tylna kamera telefonu.
#PROTIP
Podczas testowania DroidCam zauważyłem, że aplikacja działa stabilniej niż EpocCam. Po wyłączeniu aplikacji EpocCam Viewer na komputerze i jej ponownym włączeniu już nie mogłem nawiązać połączenia z telefonem. Odinstalowanie aplikacji i jej ponowne zainstalowanie pomogło. Nie zgłębiałem dalej tego problemu. Finalnie bardziej polecam DroidCam dla telefonów na iOS i Android.
Jak korzystać z telefonu komórkowego z Android jako kamery komputera? Konfiguracja DroidCam na telefonie z Android i PC
Pierwotnie chciałem użyć tej samej aplikacji do przekazywania obrazu z telefonu do aplikacji Skype na komputerze. Niestety EpocCam na ten moment nie jest dostępny w Google Play więc musiałem wybrać się na dalsze poszukiwania. Wybór padł na DroidCam. Aplikację na telefon z Androidem pobieramy z Google Play jak na poniższych zdjęciach i postępujemy zgodnie ze zrzutami ekranu.
Zestaw komputerowy DELL
Sprawdź
DO NAUKI
Zestaw komputerowy HP
Sprawdź
DO NAUKI
Zestaw komputerowy Lenovo
Sprawdź
DO NAUKI
Czas na konfigurację i sparowanie urządzeń. Ekran aplikacji DroidCam Client na komputerze na pierwszy rzut oka wygląda strasznie. Podobnie jak ekran aplikacji na telefonie. Co to są za liczby? Już spieszę z wyjaśnieniem. Komputer i telefon muszą znajdować się w tej samej sieci, inaczej mówiąc muszą być w tym samym domu podpięte pod Wi-Fi (jeżeli wybierzecie wariant z kartą Wi-Fi do PC, w przeciwnym przypadku PC musi być podpięty kablem do routera lub repeatera Wi-Fi ze złączem RJ-45). Telefon podpowiada nam pod jakim adresem znajduje się w naszej domowej sieci. Tego adresu właśnie oczekuje aplikacja DroidCam Client na komputerze. Wprowadzamy te informacje, które wyświetlają się nam na telefonie w okno aplikacji. Możemy udostępniać innym aplikacjom typu Skype, Teams, Zoom czy Discord obraz i dźwięk lub sam obraz. Zaznaczamy to co chcemy przekazywać do zewnętrznych aplikacji i koniec konfiguracji 😊
Teraz możemy przejść do aplikacji Skype, aby skonfigurować przekazywanie obrazu z naszego telefonu pracując na komputerze.
To wszystko. Miłego użytkowania! Jeżeli materiał był dla Ciebie pomocny zostaw jakiś komentarz 😊
Komputer do nauki zdalnej – co z dźwiękiem podczas nauczania zdalnego?
Używając aplikacji DroidCam możemy przekazać dźwięk bezpośrednio z telefonu (opisałem to powyżej), w aplikacji EpocCam nie znalazłem takiej opcji. Myślę, że jednak najlepszym rozwiązaniem jest bezpośredni dźwięk z komputera poprzez złącze audio znajdujące się na froncie obudowy. W tym przypadku przydadzą się słuchawki od telefonu bądź słuchawki na złącze USB.
Zestaw komputerowy DELL
Sprawdź
DO NAUKI
Zestaw komputerowy HP
Sprawdź
DO NAUKI
Zestaw komputerowy Lenovo
Sprawdź
DO NAUKI
Zostaw komentarz