Omawiany dzisiaj zestaw jest całkiem pokaźny i zawiera w sobie przede wszystkim laptop HP, a poza nim: stację dokującą, monitor, klawiaturę i myszkę. Dodatkowy monitor ma za zadanie zwiększyć nasze możliwości pracy z urządzenie, a pozostałe elementy – wpłynąć na to, że praca z tym  urządzeniem będzie dla nas przyjemniejsza.

Wszystkie zestawy komputerowe dostępne w naszym sklepie www.sklep.precio.pl

Jak złożyć zestaw w całość?

Łączenie wszystkich elementów ze sobą jest banalnie proste – przede wszystkim na początku musimy wyjąć wszystkie elementy z opakowań. Następnie do prądu możemy podłączyć zarówno monitor, jak i stację dokującą. Później podłączamy wspomnianą stację oraz monitor za pomocą przewodu VGA, a także możemy podłączyć jeszcze myszkę i mysz z zestawu. Na samym końcu w stację dokującą wkładamy laptopa i zabezpieczamy go, przesuwając suwak z boku.

I w taki oto sposób do dyspozycji mamy dwa monitory jednocześnie – oczywiście możemy korzystać z nich w tej sam sposób, wyświetlając te same treści albo rozszerzyć pole widzenia, ustawiając dwa monitory obok siebie.

Jak zmienić ustawienia monitora?

monitor-144hz

Żeby zmienić ustawienia monitora musimy wcisnąć jednocześnie klawisz Windows oraz P (Win+P). Do dyspozycji mamy kilka opcji:

  • tylko ekran komputera,
  • duplikuj  – wtedy mamy taki sam obraz na obu monitorach,
  • rozszerz – czyli dwa monitory obok siebie,
  • tylko drugi ekran – treści będą wyświetlane tylko na ekranie zewnętrznym

Jeśli chcemy skorzystać z opcji rozszerz, to kolejne dodatkowe opcje mamy w ustawieniach – wtedy wchodząc w zakładkę „System” i wybierając opcję „Ekran” możemy przesunąć w lewą lub prawą stronę ekran oznaczony numerem 2, którym jest po prostu zewnętrzny monitor.

Laptopy poleasingowe DELL


Sprawdź

DO 1000 ZŁ

Laptopy poleasingowe HP


Sprawdź

DO 1000 ZŁ

Laptopy poleasingowe LENOVO


Sprawdź

DO 1000 ZŁ

Z czego zbudowany jest zestaw?

Do działania przejdziemy za chwilę – najpierw omówmy krótko każde z tych urządzeń pod kątem budowy. Przede wszystkim mózgiem całości jest laptop HP – jest to sprzęt z 14-calowym ekranem, wykonany w większości z tworzywa sztucznego. Górna pokrywa jest czarna, lekko gumowana, przez co świetnie wygląda i jest przyjemna w dotyku; niestety całość też bardzo szybko się brudzi, a odciski palców są dość ciężkie do usunięcia. Dolna pokrywa jest srebrna, jest to jednak też tworzywo sztuczne – to połączenie tworzy bardzo elegancki duet. Z prawego boku mamy schowany slot na karty SD, złącze zasilania, miejsce na stację dokującą, gniazdo internetowe i DisplayPort, a także złącze słuchawkowe i dwa pełnowymiarowe USB. Po lewej stronie są dwa złącza USB, złącze VGA oraz miejsce na blokadę i czytnik Smart Card. Z przodu mamy tylko diody informacyjne.

Po otworzeniu urządzenia od spodu znajdziemy podświetlaną klawiaturę, która ma dwustopniową regulację i jest bardzo wygodna do codziennego pisania. Ma bardzo przyjemny skok, a także komfortowe odstępy między klawiszami. Jedyne, co może denerwować, to klawisze funkcyjne umieszczone z prawej strony – do tego trzeba się przyzwyczaić. Przyzwyczaić musimy się też na pewno do braku klawiatury numerycznej, jednak ten problemy  możemy wyeliminować za pomocą dołączonej do zestawu klawiatury.

Co jeszcze wyróżnia klawiaturę w samym laptopie? Przede wszystkim to, że pośrodku umieszczony jest trackpoint, który ułatwia obsługę laptopa – nie jest to już często spotykane rozwiązanie.

laptop-hp-poznan

Pod klawiaturą mamy średniej wielkości touchpad i dwa zestawy klawiszy funkcyjnych – prawy oraz lewy klawisz myszy. Górny jest bardziej dedykowany do trackpointu, a dolny właśnie do touchpada. Ciekawym elementem jest to, że dwukrotne stuknięcie w lewym górnym rogu pozwala nam wyłączyć touchpad – co bardzo przydaje się, gdy korzystamy z trackpointa. Nad klawiaturą mamy jeszcze klawisz zasilania, oprócz tego po prawej stronie jest klawisz do wyłączania dźwięków i przycisk do włączenia trybu samolotowego.

Wyświetlacz to matryca 14-calowa o rozdzielczości 1600 x 900 pikseli. Charakteryzuje się przyzwoitymi, chociaż troszeczkę zbyt zimnymi kolorami oraz przeciętnymi kątami widzenia. Całkiem niezłe za to są poziomy regulacji jasności. Wokół ekranu mamy stosunkowo szerokie ramki, które mogą nie każdemu przypaść do gustu – w ogólnej ocenie laptop HP wygląda bardzo przyzwoicie, szczególnie w takim połączeniu kolorystycznym. Nad ekranem umieszczono jeszcze kamerkę, która świetnie sprawdza się do wideo rozmów; w tym miejscu ulokowany jest też mikrofon.

Poleasingowe laptopy DELL


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Poleasingowe laptopy HP


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Poleasingowy laptop LENOVO


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Drugim elementem zestawu jest stacja dokująca, która daje nam kilka dodatkowych złączy. Do dyspozycji mamy miejsce na mikrofon i słuchawki lub głośnik, złącze słuchawkowe, 4 gniazda USB, 2 DisplayPorty, złącze Ethernet oraz VGA. Na górze znajduje się suwak oraz włącznik, który oczywiście działa na samego laptopa. Do tej stacji możemy podłączyć między innymi monitor, który mamy w zestawie.

Jest to 23-calowy monitor z matrycą FullHD, która charakteryzuje się naprawdę ładnie nasyconymi kolorami; ma też bardzo dobre kąty widzenia. Na pewno jakość obrazu na monitorze jest stanowczo lepsza, niż ta, którą znajdziemy w laptopie. Monitor także ma obudowę łączącą srebrną i czarną część – całość wygląda bardzo dobrze, a do tego mamy sporo opcji dostosowywania kąta nachylenia obrazu do własnych potrzeb. Możemy bowiem sterować tym monitorem na boki, w płaszczyźnie góra-dół, a także wybrać kąt nachylenia. Ciekawostką jest to, że możemy obrócić monitor do pozycji pionowej, co może się przydać na przykład do przeglądania PDF-ów.

monitor media expert

Sam monitor też jest nieźle wyposażony, jeśli chodzi o złącza – poza gniazdem zasilania mamy tutaj VGA, HDMI oraz DisplayPort. Z przodu, poza wyświetlaczem, nie mamy zbyt wielu dodatków, ponieważ jest tu tylko logo producenta, nazwa urządzenia oraz cztery klawisze funkcyjne i włącznik.

Ostatnie elementy to klawiatura i myszka – są to dość klasyczne urządzenia przewodowe. Trochę szkoda, że nie są to już rozwiązania bezprzewodowe – to nieco ułatwiłoby jeszcze ich obsługę. Klawiatura ma dość wysoki skok, co raczej nie będzie pasowało każdemu – zwłaszcza osobom, które przyzwyczaiły się do klawiatury laptopów. Myszka jest bardzo zwyczajna – z klawiszem prawym, lewym i rolką do scrollowania stron.

Do czego można wykorzystać ten zestaw sprzętowy?

Do czego może się sprawdzić taki sprzęt? Praktycznie do wszystkiego, oczywiście wykluczając jakieś bardziej rozbudowane gry czy zaawansowane programy do montażu – co prawda, kilka filmów na tym laptopie HP zmontowaliśmy testowo i nie było to zbyt komfortowe, ale dało się to zrobić – więc w ostateczności jest taka opcja. 

Sprzęt świetnie za to sprawdzi się do bardziej podstawowych zadań – takich jak przeglądanie stron internetowych, przeglądanie plików PDF czy chociażby korzystanie z pakietu Office – zarówno  Office 365 w przeglądarce, jak i ze standardowych aplikacji typu Microsoft Office, Libre Office czy Open Office – wszystkie działają bez problemów, nie zacinają się i do codziennego stosowania sprawdzają się znakomicie, zarówno do obróbki tekstów, tworzenia prezentacji czy korzystania z Excela – wszystko działa jak należy.

laptop do gier

Laptop HP też bardzo dobrze sprawdzi się do różnych programów do wideokonferencji, takich jak Skype, Teams czy chociażby Zoom i Discord – wbudowana kamerka jest w zupełności wystarczająca, mikrofony są głośne, podobnie jak głośniki. Jeżeli ich możliwości nie będą zadowalające, jest możliwość podpięcia słuchawek.

Laptop HP nie sprawdzi się do bardziej zaawansowanych gier. A co z grami bardziej podstawowymi? Granie w Simsy na tym laptopie jest bardzo wygodne, wszystko działa płynnie i bez problemu możemy wybudować wymarzoną willę, stworzyć własną rodzinkę i posterować jej życiem. Tak samo dobrze działa Minecraft – można pograć samodzielnie, jak i ze znajomymi; podczas testowej rozgrywki nic się nie przycinało, chociaż trzeba pamiętać, że przy rozgrywce sieciowej wiele zależy od Internetu.

Laptopy DELL Precio.pl


Sprawdź

DO 2500 ZŁ

Laptopy HP Precio.pl


Sprawdź

DO 2500 ZŁ

Laptopy LENOVO Precio


Sprawdź

DO 2500 ZŁ

Podzespoły, które znajdziemy w laptopie, to przede wszystkim procesor Intel Core i5-5200U, grafika Intel HD Graphics 5500, 8 GB RAM-u i tylko 128 GB dysku SSD. To dość mało, ale możemy skorzystać z dysku zewnętrznego albo zainstalować drugi dysk – co w przypadku tego laptopa jest banalnie proste. Wystarczy otworzyć za pomocą jednego suwaka klapkę od spodu i od razu mamy dostęp do podzespołów i możliwość dołączenia drugiego dysku czy drugiej kości RAM. Urządzenie może wtedy jeszcze bardziej przyspieszyć, szczególnie w tych bardziej zaawansowanych aplikacjach. Po wysunięciu klapki mamy też dostęp do baterii, którą również możemy wyjąć – to tak proste, jak przesunięcie dwóch suwaków.

W temacie baterii należy zauważyć, że jest ona zaskakująco dobra – zabierając laptopa ze sobą do szkoły, na studia, do pracy czy chociażby w podróż możemy nastawić się na 5-6 godzin umiarkowanej pracy (przeglądanie sieci, tworzenie tekstów czy prezentacji); w przypadku gier czy bardziej zaawansowanych programów – czas pracy na baterii spada do 3-4 godzin. To całkiem niezłe czasy, które sprawiają, że laptop HP może być nie tylko sprzętem stacjonarnym, razem ze stacją dokującą oraz monitorem, klawiaturą i myszką, ale także mobilnym sprzętem, który możemy zabrać ze sobą w każde miejsce.

zoom pobierz

To połączenie laptopa, monitora, myszki i klawiatury sprawdza się znakomicie i w codziennym użytkowaniu trudno mu cokolwiek zarzucić. Sprzęt nadaje się zarówno do pracy w domu, jak i do zdalnych lekcji czy po prostu normalnego użytkowania – przeglądania sieci czy korzystania z programów biurowych oraz grania w mniej wymagające gry. Na plus zestawu działa możliwość rozszerzenia pamięci RAM oraz pamięci wbudowanej i korzystania z zewnętrznego monitora, co usprawnia pracę i rozszerza funkcjonalność urządzenia. Minus to brak złącza HDMI w laptopie, przez co nie podłączymy go do nowszych monitorów czy projektorów – będzie trzeba korzystać z przejściówki lub starszego przewodu VGA. Poza tym ekran w laptopie mógłby mieć bardziej nasycone kolory – ale na tym kończą się zarzuty, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę.

Biznesowe laptopy DELL


Sprawdź

DO 3000 ZŁ

Biznesowe laptopy HP


Sprawdź

DO 3000 ZŁ

Biznesowy laptop LENOVO


Sprawdź

DO 3000 ZŁ