laptopy-poleasingowe-youtube

Czy komputer stacjonarny musi być zawsze – wielki?

Do testów tym razem trafił poleasingowy komputer HP EliteDesk 800G1 z procesorem i5-4570S zamknięty w minimalistycznej obudowie USFF (Ultra Small Form Factor), która oczarował mnie od pierwszego wejrzenia. Poza swoją minimalistyczną formą, która od razu rzuca się w oczy i prezentuje się naprawdę ładnie, dokłada bardzo kompaktowe wymiary  25,1 x 25,4 x 6 cm. Wszystko zamknięte w czarnej prostokątnej formie. Dzięki temu zabiegowi, komputer stacjonarny nie musi być schowany głęboko pod biurkiem. Ten HP może zagościć na naszych salonach, świetnie sprawdzi się jako HTPC (Home Theater Personal Computer) służąc nam za domowe centrum rozrywki. Zmieści się również zgrabnie obok naszego monitora w biurze, zakładzie czy warsztacie. Jeżeli dodać do tego mały pobór prądu i praktycznie bezgłośną pracę, to początek naszej przygody zapowiada się bardzo owocnie, sprawdźmy, co 800 G1 naprawdę potrafi.

poznan-komputery
precio-poznan

Specyfikacja techniczna

Liczba portów została przeniesiona z pełnoprawnego komputera stacjonarnego. W HP EliteDesk mamy z frontu klasyczne 2x USB 2.0, 2x USB 3.0 oraz porty audio (mikrofon, słuchawki). Z tyłu udało się dodać dodatkowe 4 porty USB 2.0, 2 x USB 3.0, ponownie 2x audio, 2x DisplalPort, klasyczne VGA D-SUB, 2x PS2, 1xRJ45 oraz wejście  na zasilacz (ten jest dodawany oddzielnie). Powiem tak, jest dobrze, nawet bardzo dobrze. Procesor Intel® Core™ i5-4570S (6M Cache, do 3.60 GHz 4 rdzenie 4 wątki) wraz ze zintegrowana grafika Intel® HD Graphics 4600 – zapewnia energooszczędność naszego zestawu. Testowana jednostka dostała jeszcze 8GB pamięci DDR3 SO-DIMM PC3 (maksymalnie do 32GB) oraz dysk 120GB SSD SATA 2,5″ (możliwość montażu dodatkowego dysku SSD na mSATA) oraz nagrywarkę DVD-RW Double Layer. Ostatnie trzy parametry możemy dowolnie zmieniać dostosowując komputer do własnych potrzeb.

tanie-komputery

Wrażenia z pracy

Zestaw EliteDesk 800G1 pracuję pod kontrolą systemu Windows 7 w wersji 64-bitowej. Uruchamia się przy zastosowaniu dysku SSD berdzo szybko i już po 10 sekundach możemy cieszyć się jego pracą. Jak pisałem na początku, zintegrowana grafika nie zapewni nam możliwości grania w najnowsze tytuły, ale testowany Minecraft spokojnie uzyskiwał 30 FPS przy rozdzielczości 1280×720. Na średnich detalach uruchomił się również Fortnite i dało się całkiem przyjemnie grać (około 25-30 klatek). Nie jest to demon prędkości czy sprzęt do ciągłego grania, ale jak widać, można na nim czerpać radość z popularnych gier. Nie było również problemów z zastosowaniami multimedialnymi, wszystkie formaty łącznie z 4K uruchamiały się płynnie. Dlatego jak zaznaczyłem na wstępie, bardzo łatwo przekształcić HP 800G1 w domowe centrum rozrywki HTPC, który parametrami przewyższy nie jednego aktualnie sprzedawanego miniPC. Wystarczy wymienić nagrywarkę na odtwarzacz Blu Ray i mamy całkiem mocny i kompaktowy zestaw do naszego salonu.

Dodam, że ze zdziwieniem odkryłem, iż komputer posiada wbudowany głośnik, który nie zapewnia nam głębokich doznań basu, ale odtwarza bez problemu dźwięk w wersji mono. Podczas naszej pracy biurowej, możemy oglądać filmy na YouTubie bez podłączania zewnętrznych głośników (proste, ale jakże potrzebne). W zamyśle twórców, jest to idealny sprzęt do zastosowań firmowych. Pakiet biurowy uruchamia się bardzo szybko, praca zarówno z arkuszami kalkulacyjnymi czy prezentacjami nie stanowi dla naszego EliteDeska żadnego wyzwania. Komputer jest mały, można go ustawić w praktycznie każdym miejscu lub zawiesić dzięki otworom montażowym w obudowie. Z HP 800 G1 bardzo łatwo zorganizować nowe miejsce pracy. Reasumując, mamy sprzęt domowy do prostszych gier, domowe centrum rozrywki oraz bardzo dobry zestaw do pracy biurowej.

Benchamarki czyli nasze testy

Testy nie zostawiają żadnych złudzeń, nie jest to mocny komputer gamingowy. Natomiast zdecydowanie wyprzedza podobne konstrukcje biurowe. Przeprowadzone testy wydajności 3D Mark oraz Geekbench nie przekreślają naszego EliteDeska w żaden sposób. W porównaniu do urządzeń z oddzielną grafiką z podobnych lat produkcji (np Radeon HD5670) zintegrowany układ Intela jest zdecydowanie wydajniejszy (dwukrotnie). Pobór prądu podczas moich testów wykazywał maksymalnie 40 W (watów). W stanie spoczynku około 32 W – jak dla mnie, wystarczająco energooszczędna jednostka. Zmierzony poziom głośności pracy komputera oscylował w granicy 40 dBA  (decybeli) co miernik porównywał do poziomu głośności w bibliotece. Szkoda, że nie zrezygnowano z wentylatora na rzecz pasywnego chłodzenia, ale na pewno rozmiary naszego HPka byłyby wtedy zdecydowanie większe a i sama wydajność byłaby na pewno niższa. Poniżej linki do uzyskanych wyników w testach:


Benchmark Geekbench 4 – HP EliteDesk HP EliteDesk 800 G1


Benchamark 3D Mark – HP EliteDesk 800 G1

Podsumowanie

Mój początkowy zachwyt na HP EliteDesk 800G1 nie opadł do samego podsumowania. Uważam, że jest to bardzo dobry sprzęt patrząc na stosunek ceny do jakości. Jak na kilkuletni sprzęt przystało, nie porywach w aktualnych grach, ale od samego początku nie był do tego przeznaczony. To solidne urządzenie do pracy oraz do zastosowań multimedialnych. Mała obudowa czyni z niego sprzęt równie przenośny co laptop, przy zachowaniu pełnego zestawu 6 portów USB 2.0 oraz 4 USB 3.o, bardzo cicha praca zestawu pozwala umieścić cały zestaw na widoku, również w centrum naszego salonu. Do tego jak każdy sprzęt w Precio jest to sprzęt klasy A+ czyli wygląda jak nowy, zachowany w idealnym stanie, bez śladów użytkowania. Czy mogę się do czegoś przyczepić na siłę? Pewnie, chciałbym w takim komputerze zewnętrznej karty graficznej, pełnoprawnych pamięci czy jeszcze bardziej kompaktowych wymiarów. Tylko po co? Zdaję sobie sprawę, że nie do końca jest to możliwe i na pewno odbiło by się na wielkości urządzenia oraz jego energooszczędności. Innych wad nie widzę, bardzo dobrze zaprojektowane i przemyślane urządzenie, które poza pracą biurową sprawdzi się również w naszym domu.

tani-komputer-poznan
HP EliteDesk w roli domowego centrum multimedialnego

Zalety

  • Bardzo kompaktowa obudowa USFF (Ultra Small Form Factor)
  • Cicha praca zestawu, dzięki praktycznie pasywnemu zestawowi
  • Wysoka wydajność w pracach biurowych oraz zastosowaniach domowych
  • Duża liczba zewnętrznych portów

Wady

  • Kompaktowa obudowa nie pozwala nam na montaż zewnętrznej karty graficznej
  • Zastosowanie pamięci SO-DIMM zamiast zwykłych DIMM
  • Zewnętrzny oddzielny zasilacz

OCENA:

9/10
9/10

KUP TERAZ HP EliteDesk 800 G1 i5-4570S 8GB 320GB w Precio.pl