Czy HP Elitebook 840 G3 to idealny kompan podróży?
Poszukujesz wszechstronnego mobilnego laptopa, z długim czasem pracy na baterii, bardzo lekko konstrukcją (1,54 kg) , ekranem 14 cali a do tego w przystępnej cenie? To mam dla Ciebie idealną propozycję, prestiżową serię HP Elitebook 840 G3.
Górna obudowa oraz zawiasy zostały wzbogacona o stop aluminium, dzięki czemu komputer jest bardzo sztywny. Cienka obudowa (tylko 19 mm grubości) prezentuję się bardzo solidnie a srebrny kolor dodaje jej tylko elegancji. Spód został wzmocniony stopem magnezu, tak by nawet dolna część nie uległa odkształceniom czy zniszczeniu wskutek eksploatacji.
Wszystko to sprawia, że EliteBook G3 jest idealny by spakować go w torbę i wyruszyć z nim w daleką podróż (ma nawet modem na kartę SIM). W tym celu został zaprojektowany, by praca w każdym miejscu była bardzo komfortowa. Przyjrzyjmy się, ile z założeń udało się zrealizować?
Specyfikacja techniczna
Mimo lekkiej i małej konstrukcji, udało się rozmieścić poprawnie kilkanaście portów (można je również rozbudować za pomocą stacji dokującej). Na wyposażeniu mamy również duży szklany gładzik oraz rzadko już spotykany manipulator punktowy (zwany przez HP PointStickiem), także obsługa laptopa rozwiązana wzorowo.
Ekran ma 14 cali i wykonany jest w technologi TN – FullHD SVA z podświetleniem LED. Laptop posiada 2 porty USB 3.0 (jeden z opcją ładowania), USB typu C, gniazdko VGA, DisplayPort oraz czytnik SmartCard, czytnik kart SD, gniazdo RJ45 (sprytnie odchylane), czytnik kart SIM (działa jako modem) oraz jedno gniazdo słuchawkowo/mikrofonowe.
Warty zwrócenia uwagi jest zastosowany dysk SSD – 256GB od Samsunga w formie karty M.2 PCIe NVMe. Dzięki temu rozwiązaniu, mamy do dyspozycji wolną kieszeń 2,5 cala na podłączenie jeszcze jednego dysku. Standardowo mamy dwa banki pamięci SO-DIMM DDR 4. Dwurdzeniowy procesor Core i5-6300U to jednostka obliczeniowa należąca do 6. generacji procesorów Intela (Skylake). Procesor wykonano w technologii 14 nm. Bazowa częstotliwość taktowania CPU to 2,4 GHz. Dzięki funkcji TB możliwe jest jej podbicie do 3,0 GHz dla jednego rdzenia. Dzięki wsparciu technologii HT może jednocześnie prowadzić obliczenia na czterech wątkach. Zintegrowany układ graficzny Intel HD 520 korzysta niestety z pamięci systemowej, nie jest demonem obliczeń, ale do podstawowych zastosowań nadaje się idealnie.
Wrażenia z pracy
Spędziłem z laptopem cały tydzień i jestem zachwycony jego pracą. Po pierwsze jest bardzo mobilny, nie ma problemu by zabrać go ze sobą do pracy, do kawiarni czy do łóżka w domu – jest na tyle lekki (1,54 kg), że nie czuję się nawet, że mamy ze sobą komputer.
Do tego dochodzi czas pracy na baterii, podczas pracy w arkuszach kalkulacyjnych pojawiał się wynik około 7 godzin pracy, w domowym zaciszu podczas oglądania filmów na YouTubie system oceniał możliwości HPka na 5 godzin.
Po trzecie – gry. Załapałem się na strajk nauczycieli więc moim towarzyszem poza EliteBookiem był także mój syn. Minecraft – działa idealnie, Fortnite – na średnich detalach jak najbardziej grywalny, spokojnie miałem 3 godziny tylko dla Siebie (podczas gdy laptop pracował na baterii).
Multimedialnie nie ma zastrzeżeń, działa wszystko do 4k włącznie. Równie pozytywnie zaskoczył mnie wydobywający się z listwy pod ekranem dźwięk, firmowany marką Bang & Olufsen grał bardo czysto i naprawdę ładnie. Wiadomo – głębokich basów raczej nie uświadczysz, ale słuchało mi się wszystkiego nad wyraz przyjemnie. Klawiatura podświetlana jest białym światłem LED w dwóch zakresach i prezentuje się estetycznie i praktycznie. Komputer się nie grzeje, ma minimalny pobór prądu – naprawdę jako sprzęt mobilny sprawdza się idealnie.
Co do minusów, przeszkadzał mi czasem wentylator, który było słychać, ale – wolę to niż nagrzewająca się spodnią część obudowy, tutaj nawet pod maksymalnym obciążeniem temperatura nie przekraczała 37 stopni, więc ciepło nie było praktycznie odczuwalne. Ekran również mógłby lepiej wypełniać ramki, gdyż są troszkę przy duże (mam wrażenie, że dałoby się wsadzić tam 15′) ale to już kwestia indywidualnego gustu. Nie podoba mi się również rozmiar niektórych przycisków na klawiaturze, zwłaszcza strzałek kierunkowych (mój syn, stwierdził, że się nie znam bo gra się klawiszami WSAD).
Benchmarki oraz testy
Laptop mobilny nie będzie na pewno nie walczy w kategorii ilości osiągniętych FPSów w grach. Mimo, to jak potwierdziły moje testy użytkowe, do starszych i mniej wymagających gier się nadaje. Multimedialnie – bez problemu odtwarza obraz w wysokiej rozdzielczości 4K. Pobór prądu podczas spoczynku – 14,5W należy się zdecydowanie nalepka EKO. Podczas maksymalnego obciążenia wzrastał do 35W. Poziom emitowanego hałasu – około 34 dBA bez obciążenia, pod obciążeniem maksymalnym – około 38 dBA (jedyne co słychać to ruch wentylatora). Zastosowany dysk SSD na M.2 osiąga bardzo szybkie czasy dostępu. Poniżej uzyskane wyniki w testach.
Benchmark Geekbench 4 – HP EliteBook 840 G3 i5-6300U 8GB 256GB SSD
Benchamark 3D Mark – HP EliteBook 840 G3 i5-6300U 8GB 256GB SSD
Podsumowanie
Z ciężkim sercem zwracam laptopa HP z testów. Mimo, iż posiadam stacjonarny komputer czy większy 17 calowy laptop, HP EliteBook G3 840 zastępował mi wiele tych urządzeń a do tego bardzo wygodnie się na nim pracowało. Rozkładałem go w pracy i podłączałem pod zewnętrzny monitor, w domu oglądałem na nim filmy na kanapie, w podróży można było spokojnie redagować wiadomości czy pisać tą właśnie recenzję. Naprawdę wszechstronne narzędzie z mocnym naciskiem na mobilność.
Zalety
- Kompaktowy oraz ultra cienki (19mm)
- Bardzo długi czas pracy na baterii (do 9 godzin)
- Duża wydajność w aplikacjach biurowych
- Dobry system audio Bang & Olufsen
- Solidna i sztywna konstrukcja
Wady
- Czasem słyszalna praca wentylatora
- Ramki obok wyświetlacza mogły by być mniejsze
- Dziwnie zaprojektowane strzałki na klawiaturze
OCENA:
9/10
9/10
KUP TERAZ HP EliteBook 840 G3 i5-6300U 8GB 256GB SSD w Precio.pl
Zostaw komentarz