laptopy-poleasingowe-youtube

Lenovo ThinkPad L540 – zaawansowany laptop biurowy

Serię ThinkPad pamiętam jeszcze za czasów jej produkcji przez IBM. Mając wiec przed sobą laptop Lenovo ThinkPad L540 oczami wyobraźni widzę właśnie tamtą konstrukcję. Jest to bardzo solidny komputer (2,49 kg) z ekranem 15,6 cala, bardzo wygodną wyspową klawiaturą (wraz z numeryczną) oraz ciemnym chropowatym specyficznym plastikiem.

Nie spodoba się na pewno każdemu, bo odstaje od dzisiejszych trendów konstrukcyjnych, ale osobiście właśnie w tym upatruję jego plusów. Nie jest to zabawka, tylko bardzo wytrzymała i zwarta konstrukcja, słynąca z legendarnej niezawodności. Wysokiej jakości komponenty, świetny ekran, oraz możliwość rozłożenia go na płasko czynią z niego laptopa o wszechstronnych zastosowaniach, który jeszcze przez lata będzie służył swojemu właścicielowi.

Specyfikacja techniczna

Jak przystało na serię ThinkPad mamy tutaj bardzo solidny zestaw portów 1 x VGA, 1 x USB 3.0 (z funkcją ładowania) , 3 x USB 2.0, 1 x karta Express Card (Smart Card), 1 x wspólne gniazdo słuchawek i mikrofonu, 1 x RJ45 oraz czytnik kart  (SD, MMC, SDHC, SDXC). Prezentowany laptop posiada wbudowaną przednią kamerę 720p, dysk SSD 256GB oraz 4GB pamięci RAM.

Za serce Lenovo odpowiada procesor Intel® Core i5-4210M (seria Haswell) wykonany w litografii 22nm, pracujący z częstotliwością 2600Mhz. Za grafikę odpowiedzialny jest zintegrowany układ graficzny 4-tej generacji. Karta sieciowa obsługuje standard BGN, obecny jest również moduł BT 4.0 oraz wbudowana nagrywarka DVD. Lenovo L540 jest bardzo łatwo rozbudować o kolejną kość pamięci DDR3 czy np większy dysk twardy SSD (wolne złącze M.2). Dostęp do tych elementów jest wygodny, wystarczy odkręcić przysłaniające go od spodu śrubki. Komputer posiada poza dużym touchpadem również touchpoint, oba rozwiązania działają bardzo precyzyjnie.

Wrażenia z pracy

Praca na Lenovo jest przez same jego gabaryty, bardzo komfortowa. Klawiatura wyspowa ma wyraźny skok i piszę się na niej bardzo przyjemnie. Ekran 15,6″ HD zapewnia wyraźny i jasny obraz. Z racji, że laptop wyposażony jest w procesor Intel Core i5-4210M nie spodziewałem się rewelacji, ale testowane przeze mnie jak zawsze gry (Fortnite oraz Minecraft) uruchomiły się bez problemu. Co prawda na najniższych ustawieniach, ale uzyskałem w miarę płynny obraz 25-30 FPS.

Testowany egzemplarz ma 4GB pamięci w zupełności wystarczający do wydajnej pracy. Tutaj możliwości ThinkPada doceniłem najbardziej, praca w biurowym ekosystemie jest dla niego stworzona. Nawet przeprowadzanie obróbki zdjęć czy video nie stanowi dla niego problemu, co istotne, dzięki dużemu ekranowi, stabilnej konstrukcji oraz wygodnej klawiaturze, nie widzę potrzeby podpinania laptopa do monitora zewnętrznego.
Lenovo L540 tworzy spójne środowisko pracy. Kwestie multimediów również nie sprawiają problemów, komputer daje radę z materiałami w wysokiej rozdzielczości, dźwięk dobiegający z głośników uznałem za bardzo przyzwoity, udało się uzyskać nawet wyraźnie słyszalne niskie tony. Istotną kwestią jest również bardzo łatwa rozbudowa komputera o dodatkowe elementy. Na spodzie mamy zaślepki do każdego istotnego elementu laptopa.

Benchmarki oraz testy

Laptop daje sobie radę ze starszymi grami, ale jego główne zastosowanie to multimedia oraz prace biurowe. Laptop dzięki swojej konstrukcji jest bardzo cichy podczas pracy – około 30 dbA podczas czuwania oraz 38 dbA pod maksymalnym obciążeniem. Wentylator działa bardzo cicho, wyraźnie daje za to o sobie znać aktywny napęd DVD. Co do osiąganych temperatur, podczas maksymalnego obciążenia w jednym miejscu dolna obudowa nagrzewała się do 42 stopni, nie mniej – nie jest to laptop, z którym wygodnie można pracować na kolanach, więc wartość ta nie powinna w żadnym wypadku przeszkadzać.  Pobór prądu około 40 Watów przy tej wielkości matrycy jest jak najbardziej poprawny


Benchmark Geekbench 4 – Lenovo ThinkPad L540 Intel i5-4210M 4GB 256GB SSD


Benchamark 3D Mark – Lenovo ThinkPad L540 Intel i5-4210M 4GB 256GB SSD

Podsumowanie

Jeżeli potrzebujesz solidnego laptopa do pracy w przystępnej cenie, Lenovo ThinkPad będzie produktem, który posłuży Ci spokojnie następne kilka lat. Pracuje się na nim bardzo wygodnie, ekran ma wystarczającą wielkość (15,6″) a do tego spokojnie sprawdzi się przy zastosowaniach domowych, jak oglądanie filmów czy granie w starsze gry. L540 to rozwiązanie, które nie zrujnuje żadnego budżetu, zarówno tego przewidzianego na rozpoczęcie działalności czy tego domowego, na komputer do przeglądania internetu i prostych prac. W każdej chwili można też w łatwy sposób Lenovo L540 rozbudować, tak – by dorównywał nowszym konstrukcjom, również nie wielkim kosztem.

Zalety

  • Bardzo solidna konstrukcja
  • Pełna klawiatura wyspowa
  • Łatwa możliwość rozbudowy
  • Bardzo przystępna cena

Wady

  • Wygląd serii nie każdemu się spodoba
  • Głośna praca napędu DVD
  • Słabe kąty widzenia matrycy

OCENA:

7,5/10
7.5/10

KUP TERAZ Lenovo L540 Intel i5-4500M 8GB 256GB SSD W10P w Precio.pl