Biurowy monitor NEC EA244WMi

Znów z czystym sumieniem mogę przyznać, że ten produkt, mimo tego, że był używany jest w świetnym stanie. Naprawdę nie widać po nim śladów użytkowania, nawet naklejki ma na swoim miejscu. W zestawie standardowo otrzymujemy pełne okablowanie i jakieś papierki. NEC EA244WMi to typowy biurowy monitor – możemy go wykręcać, przechylać, regulować wysokość i całkowicie przekręcać. Pod tym względem monitor jest naprawdę dobry – choć z regulacją wysokości odczuwałem lekki dyskomfort – działa ona tak lekko, że przy przenoszeniu, a nawet lekkim unoszeniu monitora automatycznie się podnosił do maksymalnego poziomu. Wszystkie zaciski trzymają mocno, więc poza lekkim problemem z przenosinami nie odczułem innych problemów związanych z jego ruchomością.

Wygląd, budowa, ekran

W moim odczuciu monitor nie jest zbyt ładny, ale może to dlatego, że nie przepadam za sprzętami w białych kolorach.  W czarnej wersji jest na pewno ładniejszy. Monitor wykonany jest z matowego plastiku, choć w wersji białej nie ma to większego znaczenia, to w czarnej możemy doświadczyć uciążliwego palcowania i zbierania brudu. Zdecydowanie minusem jest tył, który przypomina stare twory NEC’a, zwłaszcza te sprzed 2000 roku. Dość duża ramka wokół ekranu sprawia wrażenie, że ten monitor jest zdecydowanie większy i cięższy, co dla osób lubujących się w zgrabnych i „chudych” ekranach może okazać się minusem. Dużym plusem zdecydowanie są dotykowe przyciski, które zostały umieszczone na tych masywnych ramkach. Przyciski są ładnie i dobrze ułożone, działają bardzo dobrze – w większości przypadków łapią dotyk za pierwszym razem. 

Sam ekran jest w kształcie prostokąta, choć na pierwszy rzut oka wygląda jak kwadrat. Jego układ proporcji wynosi 16;9. Zastosowano w nim technologie IPS, dzięki czemu śmiało możemy pracować przy otwartym oknie, czy zapalonej za nami lampce. Jeżeli chodzi o barwy i jasność – mam wrażenie, zwłaszcza przy standardowych ustawieniach, że barwy są mocno przyciemnione, a ich kontrast jest lekko „przytłumiony”. Jednak po zmianie ustawień i dostosowania ich do siebie, uważam że monitor bardzo dobrze oddaje barwy i ładnie kontrastuje..

Funkcje i ustawienia

Monitor oferuje nam sporo opcji – jednak zajme się tylko tymi najciekawszymi.Wspomnę jeszcze  – że na samym początku użytkowania warto zmniejszyć wartość kontrast, bo jest na wysokim poziomie. 

Poza standardowymi ustawieniami dostępnych w każdym monitorze mamy tutaj ECO MODE, funkcja ta odpowiada za dostosowanie jasności i kontrastu do panującej w pokoju jasności i naszej odleglłości od monitora. W przypadku oddalenia się od niego monitor się przygasza. ECO MODE ma zadbać o zasobność naszej kieszeni, zdrowie oczu i oczywiście naszej planety. Mamy dwa tryby, które umożliwiają dostosowanie ekologiczności naszego monitora do naszych potrzeb.

Human Sensing – uważam, że jest to bardzo ciekawa funkcja, raczej rzadko się z nią spotykam. Monitor wyłapuje czy aktualnie jesteśmy obecni przed ekranem czy nie. W przypadku odejścia od monitora automatycznie się wyłącza.

Dalej mamy ustawienia głośników, lampki LED i inne dodatkowe ustawienia, z których można skorzystać.

Zastosowanie

Od początku wiadomo, że nie jest to monitor dla graczy – choć w standardowe gry singleplayer, czy strategie można spokojnie grać, na szybkie WLANY w strzelankach raczej się nie napalajmy. Dzięki mnogości funkcji jakie możemy znaleźć w monitorze, jego kolorach i kontrastach, zgodnie z założeniem producenta – mogę polecić ten sprzęt do profesjonalanych biur, a nawet do pracowni graficznych. Dzięki szerokim kątom widzenia i możliwością ergonomicznym tego poleasingowego monitora, możemy go umieścić na standardowym biurku roboczym, na którym trzymamy spory zapas arkuszy z kartkami i innych przydatnych rzeczy. Zdecydowane TAK dla: biura, domu, grafików. Może być; dla graczy. W zasadzie nie mogę powiedzieć, że ten monitor nie jest dla kogoś, bo jest bardzo uniwersalny, ale sam raczej nie skorzystałbym z niego jako z głównego monitora do gier w strzelanki – choć jako drugi monitor przy opracowywaniu tej recenzji i graniu w kilka gier okazał się niezmiernie przydatny, a na dodatek zmieścił mi się na moim małym narożnym biurku.

Plusy

  • Mnogość ustawień
  • Fajny sensor i ECO MODE
  • Ergonomiczność
  • Kąty widzenia
  • Ilość zastosowań
  • Zmieści się na małym biurku

Minusy

  • Kiepski do gier
  • Kiepsko wymierzone standardowe ustawienia
  • Wygląd i waga

8/10
8/10

Zapoznaj się z ofertą naszego sklepu