AKTUALIZACJA 11.06.2021
Od 01.01.2021 Microsoft wycofuje się z licencji OEM na rzecz licencji cyfrowych.

Wszystkie firmy poleasingowe będące w programie MAR/TRP otrzymały wytyczne z Microsoft jak przejść ze świata papierowego do cyfrowego. Nadejdzie taki dzień kiedy zapasy licencji OEM zostaną wyczerpane i będą funkcjonować już tylko licencje cyfrowe. Warto w takim razie wiedzieć jakie zmiany nas sprzedających i kupujących czekają lub już miały miejsce.

Sprzedawcy mają obowiązek pobrania aplikacji MDOS Smart Client i wysyłać raporty CBR (Computer Build Report) do MS w ciągu 24h od użycia licencji lub 4h przed wydaniem sprzętu do użytkownika końcowego. W przeciwnym razie monopolista z Redmond nie zezwoli na aktywację licencji. Czas od złożenia zamówienia do czasu kiedy cyfrowe licencje Windows DPK (Digital Product Key) są możliwe do pobrania to 1-3 godzin. Po pobraniu licencji na, np. pendrive przenosimy/wstawiamy licencję cyfrową na laptopa czy PC.

Kupujący w tym momencie nie ujrzą już papierowych specjalnie oznaczonych licencji na swoich sprzętach komputerowych. Cyfryzacja…

Jeżeli macie jakieś pytania zadawajcie je w komentarzach. Jest 152 strony dokumentacji z MS dla tego programu więc pewnie uda mi się na wszystkie pytania odpowiedzieć 😎

Legalny Windows dla komputerów poleasinowych? Legalny czyli jaki? Długo się zastanawiałem jaką formę powinien przyjąć ten wpis. Padło na felieton. Będzie to mój punkt widzenia na obecne działania Microsoft względem programu RRP – Microsoft Registered Refurbisher Program i MAR – Microsoft Authorised Refurbisher.

Jako partner Microsotf będę was zachęcał na zakup dodatkowej licencji dla komputerów, laptopów używanych. Będę pałał miłością do MS. Wpis ma lekki wydźwięk sarkastyczny.

Legalna aktualizacja Windows 7 do Windows 10?

Z jednej strony Microsoft jest stanowczy, uparty i każe nam kupować Windows 10 Ref do już posiadanego Windows 10, a z drugiej strony ostatnio nasz Klient otrzymał informację na infolinii, że może sobie spokojnie zrobić update na kluczu z Windows 7 do Windows 10 i będzie pełen legal. Myślałem, że zostałem wkręcony, ale nie faktycznie to prawda. Ile konsultantów infolinii tyle opinii, a na końcu wina i tak będzie nasza ☹ „Poważne” portale piszące o legalności oprogramowania stanowczo piszą, że DARMOWA AKTUALIZACJA do Windows 10 była możliwa jedynie przez rok od pojawienia się Windows 10 na rynku. Microsoft PODOBNO jednak zlitował się nad biednymi osobami, którym kończy się wsparcie Windows 7 i pozwala na darmową aktualizację do Windy 10. Nic więc dziwnego, że natłok różnych, informacji w Internecie wprawia kupujących w zakłopotanie.

W związku z tym postanowiłem odpytać Microsoft o ten legalny update z Windows 7 do Windows 10. Moje zgłoszenie zostało zarejestrowane w systemie MS pod numerem: 5-0000005635134 i jakiś drugi numer CRM:0045110004139 😊 Zachowując oryginalną pisownię otrzymałem taką odpowiedź:

„… It is possible to upgrade from Windows 7 to Windows 10 as long as a valid license for the respective product is used, however the devise must meet the Minimum Hardware Requirements Specification for Windows 10 document located at https://msdn.microsoft.com/library/windows/hardware/dn915086(v=vs.85).aspx…”

RRP Support

Wykonałem kilka kopii tego maila i uznaję sprawę za zamkniętą. MOŻEMY robić update. Panie i Panowie zwiększamy przepustowość naszych łączy i ściągamy update na wszystko co się da zanim Microsoft się rozmyśli i w kolejnym mailu napisze coś innego 😊

Laptopy poleasingowe DELL


Sprawdź

DO 1000 ZŁ

Laptopy poleasingowe HP


Sprawdź

DO 1000 ZŁ

Laptopy poleasingowe LENOVO


Sprawdź

DO 1000 ZŁ

Legalny Windows dla komputerów

Znajdziecie też informacje w sieci, że legalne jest używanie licencji Windows przypisanego do laptopa w danym kraju, w którym pierwotnie został zakupiony i aktywowany. Przeanalizujmy ten przypadek. Opierając się na tej tezie bądź hipotezie weźmy na tapetę międzynarodową firmę. Jest sobie firma X, która ma centralne IT w jednym kraju (cięcie kosztów 😊) – niech to będzie Polska, ale dziesiątki oddziałów na całym świecie. Firma X ma podpisaną umowę bezpośrednio, np. z DELL’em, sprzęt zamawiany jest przez centralę i w ramach wewnętrznych struktur obciąża konkretne MPK oddziałów.

W związku z tym cały sprzęt trafia centralnie do IT Polska. To IT przygotowuje sprzęt pod dane wymagania przedsiębiorstwa w danym regionie świata i co skoro sprzęt został zakupiony przez centralę dajmy na to z Francji, ale przygotowywało ten sprzęt IT z Polski dla oddziału w Danii powinni zainstalować jedynie język francuski? ABSURD nad ABSURDAMI. Przecież ten sprzęt może również rotować między oddziałami. Nie wiem, np. w danym kraju nie wyszedł biznes, został sprzęt i trzeba go zagospodarować w innym oddziale. I co teraz? Korporacja nie może przeinstalować języka duńskiego na język rosyjski? Laptopy należy wyrzucić czy jak? Przecież środek trwały przeniesiony z jednej firmy córki do kolejnej nie jest przestępstwem.

Tak głośno tylko sobie myślę… Drogi Microsofcie, jeżeli ustalasz jakieś reguły poprosimy o jasne, jawnie dostępne informacje dla wszystkich! Przez te informacje rozumiem również, że jako kupujący sprzęt, który pierwotnie był wprowadzony na rynku PL, posiadał zainstalowany wyłącznie język polski – nie muszę kupować licencji Refurbisher. Obawiam się, że Microsoft na maila nie udzieli mi takich informacji, ponieważ konsultanci sami nie wiedzą i odeślą mnie do autoryzowanych dystrybucji w danym kraju. Czekam i czekam za odpowiedzą na to pytanie, ale na pytanie odnośnie możliwości odsprzedaży laptopa z licencją Windows i wpisem na fakturze dotyczącym licencji otrzymałem odpowiedź (ticket 5-0000005635134/CRM:0045110004139):

„… It is OK to resell refurbished laptop with original digital license, product key and recovery media …”

RRP Support

Czyli można odsprzedać laptopa z oryginalnym systemem, kluczem i partycją recovery. Hmm… W takim razie ten MAR to tylko nabijanie kasy dla MS dla nieświadomych? Sam już nie wiem co mam sądzić o tym…

Stanowisko Microsoft a wyrok TSUE

Jest też potężna ilość informacji w sieci, odnośnie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego sprawy dwóch Łotyszy, Aleksandrsa Ranksa i Jurijsa Vasileviczsa. Skróconą formę wyroku w sprawie C-166/15 Aleksandrs Ranks i Jurijs Vasiļevičs – pełna treść jest dostępna tutaj.

Nie jestem prawnikiem, ale moja interpretacja jest taka, że osoba, która kupiła program (w naszym przypadku z PC lub laptopem) ma prawo dalej odsprzedawać go wraz z licencją. Nie mówię tutaj o wykonywaniu jakiś kopii i próby handlu nimi na Alledrogo. Chodzi jedynie o sprzedaż sprzętu komputerowego pierwotnie zakupionego z licencją Windows. Firmy leasingowe po odebraniu świadectwa leasingowego z danej firmy świadomie odsprzedają ten sprzęt brokerom sprzęt wraz z przeniesieniem praw licencyjnych na nich. Więc prawnie wszystko powinno być ok. Pytanie czy Microsoft stoi w takim razie ponad prawem? Tego nie wiem, pewne jest jednak to, że obecnie nie dostarcza się do sprzętu biznesowego nośników z oprogramowaniem. Ufff….. jedna afera nam odchodzi 😊

Wiem jedno dla spokojnego snu dla sprzedawców jak i kupujących, na których spoczywa obowiązek posiadania legalnego oprogramowania warto zainwestować te 90 zł (wersja Home) czy 150 zł (wersja Pro) na zakup licencji Refurbisher. To Klient podejmuje finalnie świadomy wybór, naszym zadaniem jako sprzedawcy jest edukowanie, nakreślenie wad i zalet tego zakupu, ale nikogo nie możemy do tego zmusić. Zwłaszcza dla firm myślę, że ta kwestia jest istotna. 

Poleasingowe laptopy DELL


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Poleasingowe laptopy HP


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Poleasingowy laptop LENOVO


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Zakończenie programu Microsoft Registered Refurbisher Program (RRP)

Teraz już informacje o samych zmianach w programie 😊

Microsoft na przestrzeni ostatniego miesiąca kilkakrotnie wysyłał nam informacje na temat kończącego się programu RRP. Monopolista z Redmond najwidoczniej podczas COVID-19 miał dużo czasu na przemyślenia i postanowił zakończyć program, w którym uczestniczy 114 firm z Polski. Dla zainteresowanych lista dostępna jest tutaj.

Z dniem 30 sierpień 2020 kończy się możliwość zamawiania licencji, o których tak na dobrą sprawę w Polsce nikt płakać nie będzie. Kiedy w 2017 roku zaczynaliśmy zgłębiać ten temat oficjalni dystrybutorzy pokroju AB, ABC DATA czy Tech Data uczyli się razem z nami jak zdobyć te licencje. Finalnie dla nas najlepszą cenę udało nam się uzyskać w Tech Data (nie to nie jest materiał sponsorowany 😊). Lista Microsoft Authorized OEM Distributor dostępna tutaj.

O czym to świadczy? Mówiąc krótko wszystkie firmy, zarejestrowane w tym programie NIGDY nie kupiły tych licencji z polskich dystrybucji? Na to wygląda. To świadczy o tym jak Microsoft wymyśla i próbuje zdoić nas jako sprzedawców jak i Was jako kupujących – finalnie niestety zapłacić musi za to Klient. W związku z tym nikt (bazując na informacjach z dystrybucji) nie kupował tych nikomu nie potrzebnych licencji.

Często otrzymywaliśmy pytania od Klientów zwłaszcza firm, dlaczego te licencje są takie drogie. Poniżej macie screen z ceną w dystrybucji z dnia 27.06.2020. Podana cena jest ceną netto. Niech was nie zdziwi zerowy stan magazynu. Śmiem stwierdzić, że nikt już nie kupuje tych licencji.

legalny-windows-10

Odnajdując historyczną FV z dnia 10.11.2017 płaciliśmy 568,86 zł brutto za 3-pak z płytami DVD. Cena w takim razie za Windows 10 Pro nie mogła być niższa dla kupujących niż proponowane wówczas przez nas 199 zł brutto. Dla niedowiarków screen poniżej.

legalnosc-windows-10

OK – zgodzę się w przypadku Windows 7 COA miało to sens. Handel na Alledrogo jednej z konkurencji kluczami licencyjnymi od Windows 7 COA odklejonymi opalarką, z lekko przypalonym narożnikiem nie posiadającym już swędu spalonego papieru wołał o pomstę do Nieba. Na aukcji używane było określenie w stylu – naklejka do wyklejenia ściany 😊 Kolejnym etapem była już automatyzacja procesu i wysyłanie zdjęcia przez automat. Tak – automat. Z ciekawości kupiłem jako konsument kilka tych licencji, aby zobaczyć jak można zwinnie działać w Internecie.

Jaki sens natomiast ma kupowanie Windows 10 dla komputerów,
laptopów, w których nie ma już fizycznego stickera? Klucz mamy zapisany na
płycie głównej i podczas instalacji nie musimy już wpisywać klucza rodem z
Windowsa XP – kiedy to każdy chyba znał klucz na pamięć. Swoją drogą dajcie znać
w komentarzu czy pamiętacie z głowy klucz do Windowsa XP 😊

Laptopy DELL Precio.pl


Sprawdź

DO 2500 ZŁ

Laptopy HP Precio.pl


Sprawdź

DO 2500 ZŁ

Laptopy LENOVO Precio


Sprawdź

DO 2500 ZŁ

Udało mi się wymienić kilka maili ze specami od RRP w Microsoft pod numerem zgłoszenia: 5-0000005615406_[EXTERNAL] EOL – RRP Program CRM:0038490005513. Możecie też sami popisać sobie z tymi odpowiadającymi jak roboty osobami pod adresem email: rrpsup@microsoft.com – „only Englisz maj friend” 😊. 19.10.2017 kiedy pisałem z Supportem odnośnie odnawiania licencji dla PC czy laptopów z Windows 8 otrzymałem odpowiedź:

„… Unfortunately, and according to the program’s policy, if there is no pre-existing COA sticker, a computer is not eligible for Commercial licenses. A requisite of those licenses is that they need to have two COA stickers: the old one and the refurbish one. This means that all Windows 8 and 8.1 computers cannot be refurbished with a Commercial license …”

RRP Support

Hmm… Przecież od Windows 8 klucz mamy na płycie głównej a na laptopie jedynie hologram. COA sticker dla mnie to naklejka licencyjna z kluczem do wpisania, ale w tym przypadku uważają chyba, że hologram to sticker. Uznajmy jednak, że ten hologram to właśnie COA. W związku z tym sprzedając do firm, czy Kowalskiego musimy informować i prosić o zakup dodatkowej licencji. To wytyczne tego samego Microsoft, który na początku mojej wypowiedzi LEGALNIE pozwala na update z Win 7 do Win 10 po oficjalnym komunikacie zakończenia przez nich tego przywileju, by znów wskrzesić pomysł darmowej aktualizacji po wygaśnięciu wsparcia dla Windows 7 – 14.01.2020. Masło maślane wiem… ale taki właśnie jest Microsoft w swoich „twardych” zasadach. Trochę przypomina mi się sytuacja, w której dużego dostawcę oprogramowania w PL zapytałem o licencje do wynajmowanych laptopów. Otóż wynajmowane laptopy czy PC również powinny mieć osobną licencję według zeznań Microsoft. Kiedyś próbowałem zgłębić ten temat, ale moja głowa okazała się za mała na te wszystkie próby dojenia z nas pieniędzy.

Informacja z Microsoft z dnia 24.06.2020:

„… Thank you for your inquiry regarding if Windows 10 licenses previously installed on the original computer / PC’s motherboard requires an additional Microsoft Authorized Refurbisher (MAR) license …”

RRP Support

Krótko I na temat. Masz kupić osobną licencję i kropka. Jeżeli kupowaliście od jakiegoś sprzedawcy licencje RRP wraz ze sprzętem poleasingowym, a zaginęła wam kartka z kluczem licencyjnym odezwijcie się czym prędzej. 31.12.2020 będzie dla nas ostatnim dniem kiedy obecna platforma będzie aktywna i klucz licencyjny będziemy mogli pobrać. Koniec roku 2020 to też oficjalna data zakończenia tego programu. Logo natomiast będziemy mogli używać do dnia 30.06.2021. Kolejny absurd. Po co używać logo RRP skoro program przestanie istnieć? Nie zgłębiam tego tematu żebyście nie musieli zbyt długo czytać tego wpisu.

Biznesowe laptopy DELL


Sprawdź

DO 3000 ZŁ

Biznesowe laptopy HP


Sprawdź

DO 3000 ZŁ

Biznesowy laptop LENOVO


Sprawdź

DO 3000 ZŁ

Deska ratunku dla firm TPR – Third Part Refurbisher

Z dobrych wiadomości dla firm, które nie należą jeszcze do programu TPR Third Part Refurbisher będą mogli odezwać się do partnera z licencją MAR i próbować przystąpić do programu. Nie wcześniej niż 1.09.2020. Pełna lista firm ze statusem MAR tutaj.

Jako ciekawostkę dodam, że ceny MAR ustala sobie sam sprzedający według własnego widzimisię. Brawo Microsoft!

Nie ma ograniczenia co do ilości nawiązanych umów TPR. Możecie podpisać dokumenty z firmą z PL, UK i Kanady. Kupujecie licencje tam, gdzie macie taniej tyle. Możecie oczywiście sami przystąpić do programu MAR pod warunkiem kupowania rocznie minimum 20 000 licencji. Powodzenia 😊

Nie będę rozwodzić się na temat licencji Windows 10 Pro Citizenship, ponieważ nie kieruję tego wpisu do organizacji non-profit, instytucji publicznych czy szkół. Na zakończenie powiem jeszcze tylko jaki sprzęt Microsoft klasyfikuje do możliwości przyklejenia dumnej licencji MAR: 

– PC czy laptop musi być używany i posiadać pierwotną licencję Windows

– sprzęt musi być w obiegu powyżej 6 miesięcy

– dane z dysku muszą być trwale usunięte

– sprzęt musi być odpowiednio odnowiony i przetestowany 😊

Oczywiście sprzedaż tych licencji jest możliwy jedynie ze sprzętem na jednym dokumencie sprzedaży. 

Podsumowanie – legalność Windows w sprzęcie poleasingowym

Mam nadzieję, że ten wpis dostarczył Wam więcej odpowiedzi niż pytań. Z jednej strony Microsoft chce sprzedawać licencje MAR mówiąc, że to jedyna opcja na legalny Windows w laptopach poleasingowych czy używanych komputerach. Z drugiej strony RRP Support odpisuje na maila z informacją, że możemy sobie robić update z Win 7 na Win 10 i wszystko jest ok. Skoro mamy wariant A i B to niestety sami musimy dokonać wyboru zgodnie z własnym sumieniem.