Leasing kojarzy się przede wszystkim z finansowaniem samochodów. Firmy leasingowe finansują jednak również zakup innych produktów, w tym sprzętu komputerowego. Czy leasing laptopa, sprzętu komputerowego to rozwiązanie opłacalne dla przedsiębiorcy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

laptop-po-leasingu

Czym jest leasing i czy jest on popularny wśród przedsiębiorców?

Najprościej mówiąc, leasing, np. leasing laptopa to jeden z rodzajów finansowania. Mimo że usługa ta jest najbardziej rozpowszechniona wśród klientów biznesowych, to skorzystać z niej mogą również klienci indywidualni.

Umowa leasingu sprowadza się do tego, że jedna z jej stron (leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (leasingobiorcy) prawo korzystania z określonej rzeczy. Jeżeli przedmiotem umowy jest leasing komputera, to leasingobiorca będzie mógł rozporządzać właśnie nim. Ponieważ umowa leasingu jest umową dwustronnie zobowiązującą, to strona korzystająca z rzeczy ma obowiązek płacić co miesiąc pewną, z góry ustaloną kwotę pieniędzy. Są to tzw. raty leasingowe. Każda rata składa się z dwóch części – kapitałowej i odsetkowej. Pierwsza zmniejsza zadłużenie leasingobiorcy w stosunku do leasingodawcy, a druga stanowi wynagrodzenie leasingodawcy.

komputery w leasingu

Umowa leasingu (np. na leasing laptopów) zawsze jest zawierana na czas określony, np. 24, 36 lub 48 miesięcy, w zależności od wartości jej przedmiotu. Ogólna zasada jest taka, że im bardziej wartościowy jest przedmiot leasingu, tym dłużej leasingobiorca będzie regulował raty leasingowe, przy czym dobre firmy leasingowe proponują klientom dobranie parametrów oferty do ich potrzeb.

Jeżeli spojrzeć na dane statystyczne udostępniane przez Związek Polskiego Leasingu, to ta forma finansowania z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. W 2019 r. struktura finansowania przedmiotów leasingu prezentowała się następująco:

  • 45,3 proc. – pojazdy osobowe, pojazdy dostawcze i ciężarowe do 3,5 t,
  • 23,9 proc. – transport ciężki,
  • 29 proc. – maszyny i inne urządzenia, w tym IT (leasing komputerów, laptopów),
  • 1,1 proc. – nieruchomości,
  • 0,7 proc. – inne.

kalkulator leasingowy

Największą grupą klientów biznesowych korzystających z leasingu (m.in. na leasing laptopa) są mikro- i małe przedsiębiorstwa. To właśnie dla nich leasing jest często najkorzystniejszą i najbardziej dostępną formą zewnętrznego finansowania maszyn, urządzeń czy sprzętu IT niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku sprzętu komputerowego przedsiębiorcy mogą zdecydować się m.in. na laptop po leasingu. W sklepie internetowym Precio.pl dostępne są m.in. laptopy marki HP – https://www.sklep.precio.pl/pl/c/Laptopy-HP/30

Laptopy poleasingowe DELL


Sprawdź

DO 1000 ZŁ

Laptopy poleasingowe HP


Sprawdź

DO 1000 ZŁ

Laptopy poleasingowe LENOVO


Sprawdź

DO 1000 ZŁ

Leasing operacyjny vs pożyczka leasingowa – porównanie. Leasing laptopa.

Na gruncie rozliczeń podatkowych leasing laptopa dzieli się na operacyjny i finansowy. Każdy ma swoje zalety i wady. Biorąc samochody czy komputery w leasing, większość przedsiębiorców korzysta z leasingu operacyjnego, który jest korzystniejszy pod względem podatkowym.

Jeszcze do niedawna leasing operacyjny i leasing finansowy były głównymi opcjami, wśród których wybierali przedsiębiorcy. Dziś dostępna jest także pożyczka leasingowa. Czym produkt ten różni się od leasingu operacyjnego? Najistotniejsze różnice są widoczne w kwestiach: amortyzacji, okresu trwania umowy, kosztów uzyskania przychodu, podatku VAT i własności przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy.

leasing-na-komputer

1. Leasing operacyjny

Przedsiębiorca, którego interesuje leasing laptopa w opcji leasingu operacyjnego, nie będzie mógł wykorzystywanego sprzętu zaliczyć do swoich składników majątkowych – komputer w dalszym ciągu będzie zaliczany do składników majątkowych leasingodawcy. W rezultacie amortyzacja również będzie leżała po stronie firmy leasingowej.
Firma, która wzięła laptop w leasing, do kosztów uzyskania przychodu zalicza raty (część odsetkową i kapitałową) oraz opłatę wstępną. Jeżeli po zakończeniu umowy zdecyduje się wykupić przedmiot leasingu, również będzie mogła ten koszt uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu.
Dla klientów biznesowych istotne może być też to, że skorzystanie z leasingu nie wpływa na ich zdolność kredytową. Oznacza to, że przedsiębiorca starając się o kredyt, nie musi się obawiać, że zawarte umowy leasingowe niekorzystnie wpłyną na jego możliwości uzyskania kredytu.

2. Pożyczka leasingowa

Od strony formalnej pożyczka leasingowa opiera się na swobodzie umów wyrażonej w Kodeksie cywilnym, a od strony technicznej przypomina kredyt. W jej przypadku jednak finansowania udziela nie bank, ale firma leasingowa. To z kolei korzystnie wpływa na czas procedury weryfikacyjnej – leasingodawcy korzystają z uproszczonych procedur.
Przedsiębiorca, który zdecyduje się na komputery w leasingu i jako formę finansowania wybierze pożyczkę leasingową, stanie się ich właścicielem. Oznacza to, że będzie przysługiwać mu prawo do odpisów amortyzacyjnych. Dodatkowo w kosztach uzyskania przychodu będzie mógł uwzględnić odsetki od otrzymanego finansowania.
Ponieważ pożyczka leasingowa jest zbliżona do kredytu bankowego, to skorzystanie z tego produktu wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorcy (obniża ją).
Aby ułatwić zrozumienie zawiłości związanych z leasingiem operacyjnym i pożyczką leasingową, najważniejsze różnice prezentujemy na poniższej grafice.

laptopy poleasingowe warszawa

Wybór jakiej formy leasingu od strony podatkowej będzie korzystniejszy dla przedsiębiorcy? Decydując się na laptopy w leasingu, warto przeprowadzić własną kalkulację, aby sprawdzić opłacalność każdego rodzaju leasingu, uwzględniając wszystkie powyższe parametry.

Wśród klientów biznesowych, którzy są płatnikami VAT, większą popularnością cieszy się leasing operacyjny  – komputery wzięte w leasingu operacyjnym oznaczają, że przedsiębiorca będzie mógł zmniejszyć podstawę opodatkowania, uwzględniając w kosztach uzyskania przychodu wszystkie raty netto i opłatę wstępną.

Pożyczka leasingowa jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, którzy nie są płatnikami podatku VAT. Z kolei w przypadku leasingu samochodów wybór tej formy finansowania będzie korzystniejszy z uwagi na możliwość wydłużenia okresu finansowania, co korzystnie wpłynie na wysokość raty.

Poleasingowe laptopy DELL


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Poleasingowe laptopy HP


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Poleasingowy laptop LENOVO


Sprawdź

DO 2000 ZŁ

Komputery leasing – jak wybrać laptopa?

Zapoznanie się z różnymi rodzajami leasingu pozwala wybrać tę formę finansowania, która będzie najkorzystniejsza pod względem podatkowym. To jednak nie wszystko – przedsiębiorca musi też zdecydować się na konkretny model laptopa. Na które laptopy w leasing warto zwrócić uwagę?
Wybór powinien być podyktowany przede wszystkim potrzebami klienta biznesowego. Podstawową kwestią, którą warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji, jest intensywność użytkowania sprzętu. Komputery używane przez firmy pracują przez co najmniej 8 godzin dziennie. Warto zatem postawić na sprzęt producentów, którzy w swoich ofertach mają linie laptopów biznesowych. Do takich marek należą m.in. Dell, HP i Lenovo.

kalkulator-leasingowy

Przedsiębiorca decydujący się na leasing, powinien wybrać laptop zgodnie z ogólnymi wskazówkami. Uwagę należy zwrócić na następujące parametry:

  • Dysk twardy. Mimo że jego rola sprowadza się głównie do przechowywania plików, to jego rodzaj ma też niebagatelny wpływ na płynność działania systemu operacyjnego. W przypadku komputerów biurowych warto wybrać komputer z dyskiem SSD – gwarantuje on najbardziej komfortową pracę.
  • Pamięć RAM. Pracownicy firmy mogą korzystać z różnych aplikacji i programów. Każdy z nich wymaga innej mocy obliczeniowej. Z tego względu warto założyć, że minimalna ilość pamięci RAM to 8 GB.
  • Procesor. Wydajny procesor zapewni sprawną pracę systemu i używanych aplikacji. Nawet w przypadku komputerów do pracy biurowej warto wybrać model z większą liczbą wątków i rdzeni.
  • Matryca. Laptopy poleasingowe to najczęściej laptopy klasy biznesowej wyposażone w matową matrycę, która zapewnia komfortową pracę (oświetlenie w pomieszczeniu nie wpływa na czytelność wyświetlacza w tak dużym stopniu jak w przypadku matrycy błyszczącej). Ważna jest też przekątna ekranu. Praca na modelu poniżej 15 cali nie będzie wygodna.
  • Karta graficzna. Biorąc laptopy w leasing z przeznaczeniem do pracy biurowej, tym parametrem nie trzeba się przejmować – nie będzie miał on większego wpływu na użytkowanie sprzętu.
  • Obudowa. Laptopy firmowe są intensywnie użytkowane i to główny powód, dla którego warto zwrócić uwagę na obudowę. Najlepiej, aby była ona wykonana z metalu. Równie istotna jest jakość zawiasów.
  • Bateria. To komponent, który może, ale nie musi być istotny. Jeżeli ze względu na specyfikę pracy użytkownicy laptopów będą musieli opuszczać biuro, pojemna bateria z pewnością się przyda. W pozostałych przypadkach wystarczy, aby zapewniała ona 1-2 godziny pracy bez podłączenia do sieci.

Szeroki wybór sprzętu komputerowego różnych producentów gwarantuje, że każdy przedsiębiorca znajdzie laptopy, które będą odpowiadały jego potrzebom.

Laptopy poleasingowe czy nowe – na co się zdecydować? Leasing laptopa.

Parametry sprzętu komputerowego to nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę. Klienci biznesowi mają do wyboru komputery nowe lub mogą zdecydować się na leasing sprzętu komputerowego, który był już używany. Czy warto zainwestować w komputery poleasingowe? Warszawa, Poznań czy Gdańsk – to przykładowe miasta, w których można znaleźć sporo ofert.

Komputery poleasingowe są dobrą alternatywą dla nowego sprzętu z kilku powodów. Podstawową kwestią jest to, że są one dedykowane przedsiębiorcom – poleasingowe laptopy pochodzą z linii biznesowych. Przykładem mogą być laptopy marki Lenovo, które są dostępne  w sklepie Precio – https://www.sklep.precio.pl/pl/c/Laptopy-Lenovo/31.

kalkulator leaselink

Co przemawia na korzyść laptopów poleasingowych? Taki sprzęt ma wiele zalet, a do najważniejszych zaliczyć należy:

  • Cenę. Nowy sprzęt komputerowy szybko traci na wartości. Laptopy i komputery poleasingowe są o wiele tańsze. Klient w niższej cenie nabywa przy tym sprzęt bogato wyposażony, który idealnie nadaje się do zadań biznesowych.
  • Solidność. Obudowy i zawiasy wykonane z metalu, precyzyjne klawiatury, więcej opcji wskazujących (obok touchpada również track point), rozszerzone baterie czy wreszcie zabezpieczenia biometryczne – wszystko to wpływa na komfort pracy użytkownika i bezpieczeństwo danych przechowywanych na dysku.
  • Długa żywotność. Serie laptopów biznesowych są oferowane przez wiele lat, a ewentualne części zmienne dostępne są długo po zakończeniu produkcji. To sprawia, że sprzętu nie trzeba wymieniać przez długi czas.

Z każdego laptopa poleasingowego przed ponownym wystawieniem go na sprzedaż usuwane są dane poprzedniego użytkownika. Sprzęt jest też sprawdzany, dzięki czemu do kolejnego nabywcy trafia produkt sprawny technicznie, który można od razu użytkować.

Przedsiębiorca, który decyduje się na laptop po leasingu, przy jego wyborze powinien kierować się wyżej wymienionymi parametrami. Kupując komputery poleasingowe w Poznaniu, w sklepie Precio.pl, klienci mogą liczyć na profesjonalną poradę.

Laptopy DELL Precio.pl


Sprawdź

DO 2500 ZŁ

Laptopy HP Precio.pl


Sprawdź

DO 2500 ZŁ

Laptopy LENOVO Precio


Sprawdź

DO 2500 ZŁ

Jak policzyć leasing laptopa – leasing kalkulator

Leasing jest jedną z form finansowania zewnętrznego, z której korzystają przedsiębiorcy. Z naturalnych względów większość klientów biznesowych przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z leasingu chce się upewnić, że biorąc komputer w leasing, zyskają na gruncie finansowym. Jak to sprawdzić?

Weryfikując, czy leasing na komputer będzie opłacalny, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator leasing. Jak wygląda to w praktyce? Przeprowadziliśmy kalkulacje dla jednego z laptopów dostępnych w sklepie Precio.pl, wykorzystując kalkulator leasingu zamieszczony na stronie LeaseLink.

komputery poleasingowe warszawa

1. Krok pierwszy – sprecyzowanie wyboru leasingu laptopa

Po przejściu na stronę LeaseLink należy wybrać kalkulator leasingowy, a następnie uzupełnić pola: podać nazwę sprzętu (alternatywnie link do strony e-sklepu), określić kategorię, wskazać cenę brutto, wybrać ilość oraz prawidłową stawkę VAT.

2. Krok drugi – podanie danych firmy i wyrażenie zgód

Aby poznać propozycję leasingodawcy, należy podać dane rejestrowe firmy. We właściwe pola należy wpisać numer NIP, adres mailowy oraz numer telefonu do kontaktu. LeaseLink wymaga również zgody na kontakt telefoniczny w celu realizacji oferty i przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną.

3. Krok trzeci – dostosowanie oferty do swoich potrzeb

Po przejściu na stronę oferty możliwe jest wybranie parametrów. Zmienić można zarówno okres, na jaki umowa zostanie zawarta, wysokość opłaty wstępnej, jak i rodzaj umowy. W razie pytań klient może też poprosić o kontakt z pracownikami LeaseLink.

4. Krok czwarty – potwierdzenie danych i umowa leasingowa do wglądu

Klient, który skorzysta z zaproponowanej oferty, zostanie poproszony o potwierdzenie podanych danych przelewem na kwotę 1 zł. Jeżeli weryfikacja przebiegnie pozytywnie, firma LeaseLink wysyła klientowi wzór umowy do wglądu.

5. Krok piąty – opłata wstępna i realizacja zamówienia

Po zaakceptowaniu umowy leasingowej pozostaje wykonanie przelewu opłaty wstępnej. Pozytywnie przeprowadzona procedura finansowania oznacza realizację zamówienia – do klienta wysyłany jest sprzęt. Co miesiąc może on też spodziewać się faktury z kolejną ratą leasingową.

Biznesowe laptopy DELL


Sprawdź

DO 3000 ZŁ

Biznesowe laptopy HP


Sprawdź

DO 3000 ZŁ

Biznesowy laptop LENOVO


Sprawdź

DO 3000 ZŁ

Komputer leasing – czy to się opłaca?

Kalkulator leasingowy pozwala na szybkie sprawdzenie oferty firmy leasingowej. Jak jednak sprawdzić, czy jest ona atrakcyjna? Finansując sprzęt IT zewnętrznym źródłem finansowania, przedsiębiorca może obniżyć podatek dochodowy – wystarczy, że zaliczy laptop w leasingu do  kosztów uzyskania przychodu. Aby poznać realną korzyść, przeprowadziliśmy analizy dla leasingu operacyjnego i pożyczki leasingowej.

Przyjęliśmy, że do kalkulacji posłuży nam Notebook Dell Latitude E7470, który dostępny jest w ofercie sklepu Precio.pl – https://www.sklep.precio.pl/pl/c/Laptopy-DELL/29.

1. Leasing operacyjny

Kalkulacje przygotowaliśmy dla dwóch grup przedsiębiorców – płatników podatku VAT i zwolnionych z VAT. Wybraliśmy też sugerowane przez firmę leasingową parametry oferty, czyli umowę na 18 miesięcy (18 rat) i opłatę wstępną w wysokości 10 proc.

leasing laptopów

Ostateczny koszt skorzystania z finansowania w postaci leasingu operacyjnego wynosi 1803,86 zł dla płatników VAT i 2218,72 zł dla drugiej grupy przedsiębiorców. O ile obniżą się koszty dzięki zastosowaniu tarczy podatkowej? W powyższym przykładzie jest to odpowiednio 369,46 zł i 454,44 zł. Koszt zakupu sprzętu jest zatem niższy przede wszystkim dla płatnika VAT – to on zyskuje najwięcej.

2. Pożyczka leasingowa

W przypadku pożyczki leasingowej kalkulacja również została przygotowana dla płatników podatku VAT i zwolnionych z VAT. Ponownie wybraliśmy sugerowane przez firmę leasingową parametry oferty, czyli umowę na 6 miesięcy (6 rat) i opłatę wstępną w wysokości 10 proc.

komputery poleasingowe gdańsk

W tym przypadku korzyści podatkowe wynoszą odpowiednio 287,34 zł i 353,43 zł, a całkowity koszt 1611,06 zł i 1981,59 zł. W podanym przykładzie oszczędza zatem każdy z przedsiębiorców.

Wszystkie podane w powyższych tabelach parametry oferty powinny zostać dokładnie przeanalizowane przed podpisaniem umowy. Oprocentowanie leasingu i całkowity koszt rat to główne czynniki, które wpływają na opłacalność oferty.

Laptopy leasing – gdzie sfinansować zakup sprzętu leasingowego?

Zarówno leasing operacyjny, jak i pożyczka leasingowa to atrakcyjne formy finansowania, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy. Wybór tej pierwszej formy daje też możliwość zdecydowania o wykupie przedmiotu leasingu za niewielkie pieniądze. Laptop po leasingu z linii biznesowej w dalszym ciągu powinien być sprawny i niezawodny.

Zarówno na etapie poszukiwania sprzętu komputerowego, jak i przy wyborze firmy leasingowej warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • Firma oferująca sprzęt powinna pomóc w wyborze urządzeń. W sklepie Precio.pl, który dostarcza komputery poleasingowe m.in. do firm z Gdańska i Warszawy, pracują specjaliści. Każdy klient może liczyć na kompleksową pomoc przy wyborze komputerów – wystarczy określić ich przeznaczenie, a obsługa podpowie, który laptop po leasingu sprawdzi się najlepiej.
  • Przed zakupem sprzętu warto sprawdzić opinie o wybranym sklepie. Uczciwe firmy są widoczne w internecie i nie obawiają się oceny klientów. Opinie choćby z Google mogą pomóc w wyborze partnera godnego zaufania, który w ofercie posiada dobrej jakości poleasingowy sprzęt komputerowy.
  • Przed podpisaniem umowy z firmą leasingową należy dokładnie zapoznać się z przedstawionym wzorem umowy. To pozwoli uniknąć problemów na późniejszych etapach współpracy z podmiotem finansującym. Analogicznie jak w przypadku firmy oferującej sprzęt, należy sprawdzić firmę leasingową, aby upewnić się, że ma ona doświadczenie i dobre opinie wśród klientów.

Leasing sprzętu komputerowego pozwala pozyskać do firmy laptopy klasy biznesowej w przystępnej cenie. Aby jednak wybrać korzystnie, nie obejdzie się bez porównania ofert. To wyzwanie warto jednak podjąć – w ten sposób można zyskać dobry sprzęt i sporo zaoszczędzić.