Pojawienie się sieci 5G było szacowane na prawdziwą rewolucję w zakresie Internetu. Okazuje się, że 5G to obecnie nie tylko szansa na to, by uzyskać superszybkie łącze mobilne, ale przede wszystkim zapowiedź jednych z największych zmian w zakresie technologii. Niektóre smartfony już mają bowiem wbudowane modemy, by taką sieć mogły one obsługiwać. Sieć 5G przyczyniła się także do powstania i rozwoju technologii smart home, a także i rozszerzonej oraz wirtualnej rzeczywistości. Jednak czym jest w ogóle sieć 5G i jak ona działa?

Czym jest sieć 5G?

Sieć 5G jako pierwsza została zastosowana w naszej stolicy. Internet Warszawa stał się wówczas mocno zoptymalizowany i o wiele bardziej wydajny. Sieć 5G to najnowocześniejszy i najbardziej rewolucyjny standard sieci komórkowej, która ma zastąpić dotychczasowy standard 4G/ LTE, o którym więcej można przeczytać na fastinternet. Sieć 5G ma oferować użytkownikom wiele niekwestionowanych zalet, a najważniejszą z nich ma być przede wszystkim niezawodność. Co więcej, wprowadza ona również zmiany w zakresie:

  • prędkości transferu- od 20 Gb/s w przypadku pobierania, do 10 Gb/s w przypadku wysyłania
  • opóźnień- maksymalnie ma ono wynosić około 4ms, jednak możliwe jest również opóźnienie na poziomie jedynie 1 ms.
  • obciążeń- nawet 1 milion użytkowników z urządzeniami do obsługi sieci 5G na 1 kilometr kwadratowy
  • niezawodności- możliwość utrzymania połączenia nawet w momencie, kiedy dany użytkownik będzie przemieszczał się z prędkością 500km na godzinę.

Jak działa sieć 5G?

Działanie sieci 5G jest dość skomplikowane. Niemniej jednak przedstawiona powyżej specyfikacja techniczna, może w zakresie działania sieci 5G wiele wyjaśnić. Specyfikacja 5G zapewnia wsteczną kompatybilność, czyli coś czego nie zapewniała nam technologia 5G. Dodatkowo w jej ramach zostały dodane następujące pasma:

  • L Band- czyli nawet niska częstotliwość jak chociażby 300 Mhz, pozwoli zwiększyć zasięg.
  • Sub-6p- swoisty kompromis pomiędzy szybkością oraz zasięgiem.
  • mmWave- są to fale milimetrowe, które gwarantują niepowtarzalną szybkość w odniesieniu do małych odległości.

Co więcej, by zrozumieć działanie sieci 5G, warto zwrócić uwagę na rozwiązania technologiczne, jakie zostały zastosowane w jej zakresie. Najważniejsze są:

  • kształtowanie wiązki- dzięki czemu możliwe jest precyzyjne kierowanie sygnału do urządzenia odbiorcy, a to z kolei poprawia stabilność połączenia.
  • massive MMO- to z kolei wykorzystanie wielu anten i wielu odbiorników, co przyczynia się do poprawy wydajności.

Jakie zalety ma sieć 5G?

Wiele osób kojarzy sieć 5G z dostępem do niewyobrażalnie szybkiego i stabilnego Internetu. Jest to z pewnością ogromna zaleta, gdyż skraca się zarówno czas transferów, ale także i czas reakcji. Co więcej takie łącze będzie niezawodne i niezależne od czynników zewnętrznych. Dodatkowo warto wspomnieć, że obsłuży ono znacznie większą liczbę urządzeń. Jest to niezwykle ważne, gdyż coraz więcej domowych gadżetów i systemy inteligentnego domu, wymagają połączenia ze stabilną siecią.

Materiał partnera