Już niebawem w kwestii nadawania sygnału cyfrowej telewizji naziemnej wejdą wielkie zmiany. Chodzi tu oczywiście o standard DVB-T2, który zacznie działać już w 2022 roku. Jak przygotować się do tych modyfikacji? W jakiego typu sprzęt należy się zaopatrzyć?

Czym jest DVB-T2?

DVB-T2 to druga generacja dotychczas używanego DVB-T, czyli Digital Video Broadcasting-Terrestrial. DVB-T2 ma być względem swojego poprzednika efektywniejszy w wykorzystaniu pasma UHF. Zmiana będzie miała miejsce także w przypadku stosowanego kodeku – wykorzystywanym kodekiem stanie się HEVC, który odznacza się lepszą kompresją plików. Modernizacja ta pozwolić ma na udostępnienie użytkownikom telewizji obszerniejszego wyboru kanałów telewizyjnych. Przekazywane treści audio/wideo będą też mogły być lepszej jakości – w przypadku rozdzielczości możliwe do osiągnięcia wyniki to nawet 4K/Ultra HD.

Przygotowania do odbioru telewizji standardu DVB-T2. Samsung podpowiada

Termin pierwszego etapu przejścia na DVB-T2 w Polsce to 28 marca 2022 roku, natomiast etapu ostatniego, czwartego, to 27 czerwca 2022 roku. Znając te daty, można się odpowiednio przyszykować do zmian. W przypadku, gdy chcesz wiedzieć, czy Twój odbiornik telewizyjny jest gotowy na zmianę udostępnianego sygnału, należy dowiedzieć się, czy jest wyposażony w tuner DVB-T2/HEVC. Aby to zrobić, możesz odnaleźć daną informację w specyfikacji technicznej Twojego modelu telewizora w internecie, przykładowo na stronie producenta. Jeśli natomiast dysponujesz instrukcją obsługi produktu, sprawa jest jeszcze prostsza – takie dane powinny się tam znajdować. Już od jakiegoś czasu dostępne są też kanały testowe, które pozwalają sprawdzić, czy Twój odbiornik jest w stanie je odebrać. Ich emisja może jednak nie obejmować całej Polski.

Jakiego sprzętu potrzebuję, jeśli chcę odbierać telewizję naziemną nowego standardu DVB-T2? Samsung sugeruje w tej sytuacji różne wyjścia

Oczywiste jest, że aby móc korzystać z telewizji w nowym standardzie, należy posiadać urządzenie z wbudowanym tunerem DVB-T2. Samsung i inne marki zaczęły przygotowywać się do zmian już przed kilkoma laty, zatem nie tylko wiele z modeli dostępnych na rynku obecnie, ale również niektóre sprzedawane wcześniej, są kompatybilne z nową technologią DVB-T2. Samsung ogłosił, że ich wszystkie modele telewizorów z lat 2018–2021 są wyposażone w tuner DVB-T2. Samsung to oczywiście niejedyna firma z bogatą ofertą produktów spełniających wymogi nowego standardu, jednak polecamy zapoznać się z licznymi propozycjami tego producenta.

Zakup nowego telewizora to jedna z możliwości w tej sytuacji. Można zaopatrzyć się także w oddzielny dekoder DVB-T2, który podpina się do obecnie używanego przez nas urządzenia. Takie urządzenie, zależnie od wybranego przez nas modelu, może być wyposażone jeszcze w dodatkowe funkcje. Jest to jednak oddzielny sprzęt, do którego obsługi potrzeba osobnego pilota, co dla niektórych może być niekomfortowe.

Niezależnie od decyzji, przy zakupie nowego urządzenia należy zwrócić uwagę, czy posiada adekwatne w sytuacji zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej funkcje, aby w niedalekiej przyszłości uniknąć rozczarowań.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.