laptopy-poleasingowe-youtube

Stacja robocza HP Z440 – czy może to być komputer do gier poleasingowy?

Stacja robocza HP Z440 – nazwa sugeruję już od początku, że testowany dzisiaj sprzęt przeznaczony jest do ciężkiej fizycznej pracy. Po części tak na pewno jest, na pokładzie procesor Xeon E5, potężna karta grafiki GTX1660, 32GB pamięci RAM, idealny sprzęt dla grafika, architekta czy montażysty. Ale czy tylko?

W dzisiejszej recenzji, przyjrzymy się HP bardzo dokładnie i udowodnimy, że tak mocny komputer idealnie sprawdzi się jako komputer do gier poleasingowy, który zapewni nam moc rozrywki na kilka dobrych lat a dodatkowo zapewni możliwość dalszej rozbudowy, bo to co odróżnia sprzęt HP od innych zestawów gamingowych – to wręcz idealny montaż i porządek. Zapraszam na test stacji Z440

Specyfikacja techniczna

Konfiguracja stacji HP zapewnia nam wszystko co niezbędne do pracy. Na początku wspomniałem o naprawdę potężnych podzespołach, które sobie dokładnie omówimy. 

Procesor: Intel Xeon E5-1620 v4

Rodzina procesorów Xeon różni się od znanych rozwiązań z serii Core. Procesory Xeon przeznaczone są do rozwiązań wymagających ciągłej pracy oraz serwerów. Mają zaaplikowane więcej technologii (np pamięć – ECC, zabezpieczającą system przed niestabilnym działaniem oraz awarią), oferują często więcej rdzeni ale również mniejszą ich prędkość. Prezentowany model ma 4 rdzenie oraz 8 wątków, nominalna prędkość 3,60 Ghz. Procesory Xeon są przystosowane do zastosowań profesjonalnych, są droższe ale za to stabilniejsze.  Przy budowaniu własnego zestawu domowego nikt ich nie poleci głównie ze względu na koszty zakupu, jednak w prezentowanym zestawie HP dostajemy go w cenie. Dzięki temu stacja robocza powinna służyć nam długą i bezawaryjną pracą bez koniecznych restartów systemu. Co ważne, HP zastosował w tym wypadku naprawdę mocne chłodzenie, więc o warunki pracy nie musicie się w ogóle martwić.

Grafika: Gigabyte GeForce  GTX1660

Nie muszę chyba przedstawiać tej karty nikomu. Nowa technologia NVIDIA Touring, 6GB pamięci RAM, możliwość podkręcenia, dwa niezależne wentylatory pracujące w przeciwnych kierunkach. Na tą chwilę, idealna opcja zarówno do obliczeń w aplikacjach, montażu czy chociażby jako komputer do gier poleasingowy grając na najwyższych ustawieniach.

Dodatkowo zestaw wspiera pamięć operacyjna 2 x 16GB DDR 4 Hynix (oraz 6 wolnych banków pamięci do rozbudowy!), płyta główna  HP212B (autorskie rozwiązanie dla tej konstrukcji), dysk SSD Crucial 256GB oraz 1TB dysk HDD

Jeżeli chodzi o zastosowane porty, niczego nie powinno nam zabraknąć. Tył obudowy to dwa klasyczne wejścia PS/2 na mysz i klawiaturę, 4 porty USB 3.0, 2 porty USB 2.0,  RJ45 LAN, wejście na mikrofon i głośniki. Dodatkowo z karty mamy wyjścia 3 x DisplayPort i jedno HDMI. 

Wrażenia z pracy

Sama praca stacji jest z góry łatwa do przewidzenia. Wszystko dzieje się błyskawicznie, począwszy od uruchomienia systemu Windows 10 poprzez uruchamianie aplikacji oraz gier. Komputer do gier poleasingowy pozwolił mi uruchomić kilka gier (Wiedźmin 3, Fortnite czy modne Outer Worlds) wszystkie na możliwie największych ustawieniach. Liczyłem na jakieś lagi, spadki FPSów itd i… rozczarowałem się bardzo. Każdy tytuł działał spokojnie na 60FPSach, przy bardziej wymagających animacjach czy ładowaniu potrafił maksymalnie spaść do 53FPSów. Nieźle? Powiedziałbym, że wspaniale. Takie wyniki gwarantują trwałość konfiguracji na kilka lat, z czasem wiadomo, że nie uruchomimy wszystkich nowych gier w najwyższych detalach, ale mamy co obniżać. 

Z racji tak dobrych wyników, przyszedł czas na sprawdzenie obsługi czasu montażu przy użyciu Adobe Premiere i przy materiale, który na laptopie gamingowym zajmuje mi 40 minut, HP Z440 osiągnął wynik o połowę lepszy (20 minut). Praktycznie przy każdym działaniu w programie graficznym nie czuć żadnych momentów przestojów. Czy w trakcie zapisu, czy modyfikacji plików. Śmiało mogę obiecać, że zestaw gwarantuje najwyższy komfort pracy na dzień dzisiejszy. Jeżeli uda Wam się zbudować lepszy zestaw, to i tak komfort użytkowania programów nie będzie lepszy. Po co więc przepłacać?

Osobna kwestia to oczywiście sama obudowa i jej konstrukcja. Jak dla mnie komputer stacjonarny kojarzy się zawsze z wodotryskami typu szaleństwo LED, głośna praca i młodzieńczy design. Stacja robocza HP Z440 to zupełnie inna bajka. Już samo wciśnięcie przycisku zasilania to lekkie brzdąkniecie, które momentalnie uruchamia system, który wita nas błogą ciszą. Wentylatory ograniczone są do minimum. Układ chłodzenia procesora skonstruowano tak, by jak najdłużej działał pasywnie, wiatrak włącza się na b.krótkie momenty. Również układ kart graficznych pracujcie cicho. Dodatkowo mamy jeszcze jeden wentylator w obudowie i również jego praca nie wzbudza zastrzeżeń. Paski LED w zestawie HP nie występują, świecą tylko delikatnie przyciski i to na biało, prosty czysty minimalizm. 

Na koniec jeszcze jeden motyw. Proszę sprawdzić na zdjęciach jak prezentuję się HP Z440 po otworzeniu, minimalizm z zewnątrz zachowany jest również wewnątrz. Łatwy podział na komory, ogromna przestrzeń, brak plątaniny kabli. Każdy element ma dużo miejsca w obudowie, ja jestem zachwycony. Brawo HP.

Benchmarki oraz testy

Jak zawsze w przypadku recenzji laptopów tak i tym razem wrzuciliśmy nasze benchamarki na pokład Z440. Czy ten komputer do gier poleasingowy da radę? Wiadomo, że wynik będzie miażdżący, ale dla chętnych prezentuje skalę i różnicę. Widać, że mimo wszystko nawet najdroższe laptopy nie są w stanie równać się z potężnym zestawem komputerowym. Wynika to pewnie po części z tego, że stacja robocza nie musi skupiać się na maksymalnym upchnięciu elementów zestawu oraz jego wydajnym chłodzeniu. Tutaj mamy po prostu idealne warunki do pracy procesora i grafiki co odzwierciedlają poniższe testy. 

Wszystkie testy potwierdzają tylko jedno. HP Z440 to przyszłościowy zestaw, który w obecnej chwili zapewni nam maksymalną wydajność a i w przyszłości pozwoli cieszyć się nowymi grami oraz aplikacjami. Co ważne, jego bardzo mądrze zaprojektowana obudowa zapewni nam łatwą możliwość rozbudowy w przyszłości. 


Wyniki GeekBench v4 – HP stacja robocza Z440


Wyniki 3D Mark – HP stacja robocza Z440


Wydajność PC Mark 10 – HP stacja robocza Z440

Podsumowanie

Od początku z moich ust nie schodził uśmiech na widok prezentowanego modelu. Co istotne po kilku dniach testów, jestem wciąż zadowolony jak pierwszego dnia. Sam porównując swój zestaw komputerowy pieczołowicie składany i dobierany, nie uzyskałem takiej wydajności jak prezentowany model HP. Nasuwa się więc w zasadzie tylko jeden wniosek, jeżeli zastanawiamy się nad zakupem nowego zestawu komputerowego do pracy lub domu – koniecznie rozważmy prezentowaną stację roboczą. Szczególnie kiedy nie zależy nam na przezroczystej pleksii w boku a solidnej stonowanej obudowie. 

Mało kto w dzisiejszych czasach dysponuje procesorem serwerowym dostępnym do domowych zastosowań. Starałem się znaleźć wady w Z440 i jedyne co mi się nasunęła to większe zużycie energii, nie mniej brak dziesiątek wentylatorów i pasków LED pewnie niweluje tą różnicę. Domyślnie też nie mamy rozbudowanych gniazd z tyłu obudowy, głównie w kwestii audio. Nie mniej zakup karty dźwiękowej z miejsca tą wadę niweluję. Do niczego więcej przyczepić się nie można. Mogę tylko zestaw – gorąco polecić, w swojej cenie – bezkonkurencyjny.

Zalety

  • Bardzo mocne parametry
  • Ultra cicha i spójna konstrukcja
  • Minimalistyczny wygląd
  • Przyszłościowy zestaw do rozbudowy

Wady

  • Mało gniazd z tyłu obudowy
  • Zużycie energii

OCENA:

10/10
10/10

KUP TERAZ – HP Z440 E5-1620v4 32GB 256GB+1TB W10P