Keyloggery to programy, które włamują się do komputera użytkownika. Ich zagrożenie polega na tym, że mogą wykradać hasła, numery kont bankowych, kody PIN oraz inne poufne i finansowe informacje. Niektóre keyloggery wykonują zrzuty ekranu i śledzą praktycznie wszystkie działania ofiary w Internecie. Wykrycie keyloggerów działających w tle jest dosyć trudne. W tym celu dowiemy się, czym dokładnie jest keylogger oraz, jak go usunąć. Zapraszamy.

Czym dokładniej są keyloggery?

Keyloggery inaczej nazywane także rejestratorami naciśnięć klawiszy to wyspecjalizowane programy, które uruchamiane są natychmiast po załadowaniu systemu operacyjnego. Keylogger rejestruje każde naciśnięcie dowolnego klawisza lub tylko te, które zostaną wykonane w określonych polach na stronach internetowych.

poznan komputery
źródło: https://pixabay.com/

Keyloggery mogą być wbudowane w system operacyjny komputera. Ten typ złośliwego oprogramowania nazywa się rootkitami. Istnieją keyloggery, które mogą działać również na niższym poziomie. Na przykład niektóre z nich mogą zostać dodane do przeglądarki jako ukryte rozszerzenie. Cyberbezpieczeństwo jest jednym z istotnych elementów prowadzenia każdej firmy. Szczególnie w dobie pracy zdalnej, narażenie na cyber ataki zdecydowanie wzrosło.

Istnieje wiele różnych scenariuszy działania keyloggerów. Zwalczanie rootkita podpiętego, chociażby pod konia trojańskiego jest szczególnie trudne. Programy antywirusowe zwykle nie mogą osiągnąć tego poziomu, dlatego takie keyloggery działają bez przeszkód, nawet po wielokrotnym skanowaniu.

Jak keylogger trafia na komputer użytkownika?

Wiele programów śledzi naciśnięcia klawiszy przez użytkownika, więc ta aktywność jest często ignorowana przez programy antywirusowe. Utrudnia to zapobieganie przedostawaniu się keyloggerów do komputera, które mogą w skryciu rozpocząć rejestrowanie naciśnięć klawiszy na najbardziej poufnych stronach.

Jedyną bezpieczną obroną jest niepobieranie ani nieinstalowanie bezpłatnego oprogramowania z podejrzanych źródeł. Najlepszym sposobem na uniemożliwienie uruchomienia keyloggera jest zablokowanie go nawet przed jego zainstalowaniem, sprawdź jeden z rekomendowanych antywirusów na Twoje urządzenie, który pozwoli Ci bez przeszkód zeskanować i bezpiecznie usunąć groźny keylogger. Typowym sposobem, w jaki keylogger dostaje się do komputera, jest bycie częścią wirusa trojańskiego. Tzw. Trojan to wirus udający użyteczne narzędzie. Kiedy pobierasz i instalujesz aplikację, przenosi ona na Twój komputer złośliwie oprogramowanie.

Trojany często składają się z kilku części, z których każda specjalizuje się w określonym zadaniu. Oryginalny trojan może działać jako downloader rozprzestrzeniający wirusy. Keylogger rejestruje naciśnięcia klawiszy, a inny moduł wysyła te informacje do atakującego komputer hakera.

najlepszy-antywirus
źródło: https://pixabay.com/

Jak wykryć keylogger?

Najłatwiejszym sposobem wykrycia oprogramowania wirusowego jest otwarcie Menadżera zadań i sprawdzenie uruchomionych procesów. Wiele procesów w tle ma niejasne nazwy. Można je jednak łatwo zidentyfikować, korzystając z pomocnych dokumentacji dostępnych w Internecie.

W systemie Windows kliknij prawym przyciskiem myszy na pasek zadań i wybierz Menadżer zadań z menu kontekstowego. Następnie należy wyszukać keylogger w sekcji „Procesy w tle” lub „Uruchamiane”, ponieważ mogą one działać jednocześnie z systemem operacyjnym. Aby pozbyć się jednego z programów startowych, kliknij wiersz z jego nazwą, a następnie kliknij przycisk „Wyłącz” znajdujący się na dole okna.

Innym miejscem, w którym można znaleźć podejrzaną aktywność, jest raport dotyczący korzystania z Internetu przez aplikacje komputerowe. Otwórz panel sterowania, przejdź do sekcji „Sieć i Internet” i wybierz opcję – „Wykorzystywanie danych”. Następnie, kliknij przycisk „Wyświetl informacje o użytkowaniu”, aby wyświetlić listę programów, które mają dostęp do Internetu. Kolejnym krokiem jest poprawna identyfikacja nieznanych programów, np. poprzez antywirusa.

Jak usunąć keylogger?

Kompleksowe programy antywirusowe powinny móc w stanie zeskanować wszystkie procesy działające na Twoim komputerze: BIOS, system operacyjny, usługi działające w tle. Jak również i ustawienia sieciowe, wtyczki i ustawienia przeglądarki.

Należy pamiętać, że samodzielne poszukiwanie keyloggera to czasochłonne zajęcie, co więcej często zbyt późna instalacja programu antywirusowego wymusza konieczność ponownej instalacji systemu operacyjnego. Wiele keyloggerów to rootkity. Dlatego może być również wymagane wyspecjalizowane narzędzie przeciwko tego typu wirusom. Na szczęście bezpłatne narzędzia do usuwania rootkitów dostępne w darmowych antywirusach mogą pomóc w zwalczeniu problemu bezpośrednio w jego zalążku.

Keylogger – problem do usunięcia

Trudno jest pozbyć się keyloggerów, które już trafiły na Twój komputer. Na całe szczęście, nie ma nic straconego – złośliwe oprogramowanie może zostać zwalczone przy pomocy aktualnych wersji programów antywirusowych. Pomimo tego, należy zachować szczególną ostrożność podczas pobierania programów z Internetu, tym bardziej – tych mniej legalnych.

Artykuł zewnętrzny