Na rynku dostępne są różne usługi serwerowe. Wśród nich wymienić można serwery współdzielone, serwery dedykowane oraz serwery VPS. Działanie serwera współdzielonego polega na tym, że zasoby, które się na nim znajdują, dzielone mogą być pomiędzy setki użytkowników. W przypadku serwera dedykowanego, z zasobów korzystać może tylko jeden użytkownik. Serwer VPS w pewien sposób jest rozwiązaniem pośrednim. Na czym polega?
Co to jest VPS?
Różnice między wymienionymi serwerami pokazać można na prostym przykładzie. Z serwera współdzielonego korzystać mogą nawet tysiące użytkowników. Z serwera dedykowanego tylko jeden użytkownik. Natomiast z serwera VPS korzystać może kilkudziesięciu użytkowników. VPS to skrót od angielskiego terminu Virtual Private Server. Oznacza to po prostu Wirtualny Serwer Prywatny. Serwer VPS nie jest odrębną maszyną jak np. w przypadku serwera dedykowanego, lecz maszyną wirtualną. To część zasobów danego komputera. Korzystając z serwera VPS, ma się pełny dostęp jako administrator do zarządzania usługą. Komu można polecić takie rozwiązanie? Na pewno właścicielom serwisów internetowych, które notuje ponad tysiąc wejść dziennie. Poza tym VPS to dobre rozwiązanie dla developerów tworzących własne oprogramowanie oraz dla osób chcących założyć serwer gier bądź serwer poczty elektronicznej. Z serwera VPS skorzystać mogą także osoby, które chcą uczyć się administracji serwerem.
Wirtualizacja i parawirtualizacja
W przypadku VPS serwery dzielone są na miejsce części za pomocą specjalnego oprogramowania do wirtualizacji. W takim przypadku użytkownik konkretnego serwera nie widzi innych VPS-ów, które się na nim znajdują. Wspomnianą wirtualizację podzielić można na dwa rodzaje. Pierwszym jest pełna wirtualizacja. Rozwiązanie to polega na tym, że każdy serwer VPS dysponuje niezależnym systemem operacyjnym. Pozwala to na uruchomienie dowolnego systemu na serwerze. Drugim rodzajem jest parawirtualizacja. W tym przypadku zainstalowany może być tylko jeden system bazowy. Jeśli takim systemem jest np. Windows, to na serwerze nie ma możliwości uruchomienia np. Linuxa.
Zalety serwera VPS
Popularność VPS wynika z wielu korzyści, jakie wiążą się z korzystania z tego rozwiązania. Przede wszystkim to idealne połączenie atrakcyjnej ceny, wysokiej wydajności i dużego bezpieczeństwa. Wśród innych zalet serwerów VPS wymienić można szybką konfigurację, większą kontrolę nad tym, co się na serwerze dzieje, zamknięte środowisko oraz duże możliwości optymalizacji serwera.
Czy warto skorzystać z serwera VPS?
Wielu użytkowników korzysta z serwerów współdzielonych. Często jednak przychodzi taki czas, kiedy rozwiązanie to, staje się już niewystarczające. W tym momencie warto przetestować serwer VPS. Można dzięki temu uzyskać zdecydowanie większą moc obliczeniową i dużo większe rozwiązanie. Oferta usługi VPS na rynku jest bardzo zróżnicowana. Dzięki temu każdy użytkownik ma możliwość znalezienia takiego serwera, który najlepiej spełniać będzie indywidualne oczekiwania i potrzeby.
Artykuł zewnętrzny
Zostaw komentarz