Wszystkie akumulatory z czasem się zużywają, natomiast nie zawsze w tym samym tempie. Badania IFIXIT wskazują, że baterie do laptopa, które były nieprawidłowo użytkowane przez właścicieli, tracą nawet 40% żywotności więcej niż poprawnie eksploatowane akumulatory – a to wszystko w ciągu dwóch lat! Różnica jest kolosalna i biorąc pod uwagę skalę całego rynku baterii do laptopów, może mieć równie duży wpływ na naszą planetę.

https://youtu.be/mDV_Y34ZL3w

Oszczędzanie energii

Istnieje wiele dodatkowych opcji komputera mobilnego, które warto wziąć pod uwagę podczas prawidłowej eksploatacji baterii do laptopa. Większość aplikacji jest automatycznie przypisana do procesów uruchamianych wraz z rozruchem systemu. Jest to moment, w którym pojawia się masa startowych okien wybranych programów, co przekłada się na większy pobór energii z akumulatora. Sprawdź, które aplikacje są Ci niezbędne i wyłącz te, które niepotrzebnie uruchamiają się automatycznie po starcie systemu.

nowe-nie-zawsze-jest-lepsze

Po pierwszej podstawowej konfiguracji programów, można przejść płynnie do Ustawień i zająć się kolejnymi funkcjami. Sprawdź poziom jasności ekranu i zastanów się, czy jej zmniejszenie nie zaburzy Twojego komfortu użytkowania komputera. Jeśli nie wpłynie to na Twoją pracę, warto zmniejszyć tę opcję co najmniej o dwie wartości – z jednej strony obraz jest wyraźniejszy na wyższym poziomie jasności, natomiast mniejszy pozwoli na dłuższe użytkowanie komputera na jednym naładowaniu. Pamiętaj, żeby nie przesadzić w żadną stronę – musisz znaleźć złoty środek. Opcjonalnie można również włączyć opcję Oszczędzania baterii, dzięki której laptop samodzielnie dostosowuje jasność ekranu i wygasza go podczas nieużytkowania komputera przez dłuższy czas.

Ładowanie baterii do laptopa

Co zrobić, aby bateria służyła nam dzielnie przez kilka lat? Unikaj krótkiego ładowania akumulatora (o kilka procent) – to bardzo ważne. Żywotność każdej baterii jest określona na podstawie danej liczby cykli – zazwyczaj jest ich 500. Doładowując laptop, który jest już w pewnym stopniu naładowany, szybciej wykorzystujemy określony przez producenta limit, przez co skracamy również żywotność akumulatora.

Komputer należy podłączyć do ładowania, gdy bateria wskazuje na około 15-20%, a odłączyć go wtedy, gdy akumulator naładuje się do około 90%. W dawnych bateriach istniało ryzyko przeładowania – aby tego uniknąć, przerywano zasilanie przed naładowaniem ich do pełna. Aktualne akumulatory są jednak na to odporne. Dane przedstawione przez Battery University potwierdzają, że dzisiejsze baterie są odporne na przeładowanie, ponieważ automatycznie odcinają zasilanie po napełnieniu akumulatora. Bardziej szkodliwe jest rozładowywanie baterii do zera – ogniwa litowo-jonowe i litowo-polimerowe są bardzo wrażliwe na rozładowanie. Wielokrotne powtórzenie takich działań może nieodwracalnie skrócić żywotność baterii, a nawet ją uszkodzić.

naprawiaj-nie-wyrzucaj

Warto zwracać również uwagę na stan akumulatora po wyjęciu go z laptopa. Nieużywana bateria, która zostaje odłożona na dłużej, również powinna być naładowana. Przechowywanie w pełni rozładowanego akumulatora może uniemożliwić jego dalsze ładowanie – z tego względu warto ją naładować raz na kilka tygodni.

Istotny jest również prawidłowy dobór zasilacza. Nieprawidłowe parametry nowej ładowarki również mogą uszkodzić baterię podczas ładowania, przez co będziemy zmuszeni kupić nowy akumulator, niekiedy ładowarkę, a w skrajnych sytuacjach nawet oddać laptop do serwisu. Taka sytuacja skutkuje zakupem dodatkowych komponentów lub całego sprzętu – nieprzemyślane ładowanie i eksploatacja generuje więc dużo więcej elektrośmieci (oraz dodatkowych kosztów), niż w przypadku prawidłowego użytkowania baterii.

Formatować czy nie – oto jest pytanie!

Nowe akumulatory do laptopów nie posiadają tzw. “efektu pamięci”, przez co całkowite rozładowanie i naładowanie ich do pełna nie zwiększy ich pojemności. Wręcz przeciwnie – takie formatowanie może jedynie zaszkodzić ogniwom, a tym samym skrócić żywotność baterii do laptopa.

swiatbaterii-pl

Na stan akumulatora wpływa również temperatura pracy (warto więc wyposażyć się w podkładkę chłodzącą lub umożliwić przepływ powietrza od wentylatorów), można też odpiąć nieużywane akcesoria, takie jak dysk zewnętrzny czy też adaptera Bluetooth (aby dodatkowo nie obciążać komputera). Takich rad jest cała masa – najważniejsze jednak znajdują się w tym artykule. Dzięki prawidłowej eksploatacji baterii do laptopów nie tylko oszczędzisz pieniądze, ale również planetę – zmniejszając ilość elektrośmieci.

Jeśli jednak żywotność akumulatora do laptopa zmniejszy się do około 70%, a Twoje urządzenie będzie pracować jedynie kilkanaście minut bez zasilania, czas wyposażyć się w nową baterię. Pamiętaj, by zawsze wybierać sprawdzonych producentów – dzięki temu nie zakupisz produktu, który po kilku miesiącach będzie do ponownej wymiany. Dobrym przykładem jest firma Green Cell, która w 2020 roku sprzedała aż 900 tys. baterii do laptopów – marka ta cieszy się zaufaniem swoich klientów i ciągle poszerza swój zasięg, by dostarczać mobilną niezależność na różnych krańcach świata.

Tekst powstał w ramach akcji “Zielony kierunek” organizowanej przez North, Precio i Green Cell. Więcej o założeniach akcji przeczytasz tutaj.