Dell Latitude E5450 – brudna piękność

Dell na przestrzeni lat wyrobił sobie pozycję na rynku laptopów. Seria Latitude, to zdecydowanie czołówka produkcji amerykańskiej firmy. Model E5450 jest laptopem niewątpliwie mocnym i solidnym, który jak wszystko nie jest wolny od wad. Sprzęt jest mobilny, choć jak na swoje gabaryty dosyć ciężki. Przejdźmy do właściwej recenzji.

Obudowa i ekran

Pierwsze spojrzenie na ten model wywołuje niewątpliwie WOW. Większość obudowy wykonana jest z plastiku, natomiast pokrywa ekranu to stopu magnezu z metalami, co sprawia, że mamy do czynienia z naprawdę solidną konstrukcją. Zaokrąglane rogi sprawiają, że laptop ma smuklejszy kształt i jest zdecydowanie przyjemniejszy w dotyku. Mimo elementów plastikowych, laptop nadal jest mocny i nie daje się zgiąć pod naciskiem. Na obudowie znajdziemy kilka wejść i złącz, a będą to: czytnik kart pamięci, gniazdo audio, 2xUSB 3.0, LAN, VGA, HDMI i blokada Kensingtona. Niestety mimo wystarczających rozmiarów, a także wolnego miejsca w obudowie, producent nie umieścił czytnika płyt. To co może zaboleć, mimo że obudowa i wygląd laptopa jest świetny, to niestety podatny na zabrudzenia, samo otwieranie klapy zostawia po sobie niemały ślad. Sprzęt jest mimo wszystko małych rozmiarów, choć uważam, że można by tu coś jeszcze zmieścić. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom jest to urządzenie bardzo mobilne i jakiekolwiek przenosiny, lub najzwyczajniejszy spacer do kawiarni z laptopem nie powinien sprawić żadnego problemu.

Ekran mierzy 14 cali, a jego pokrywa jest matowa, dzięki czemu ominiemy efekt lustra, ale zapłacimy za to kontrastem. Kąty widzenia są na dobrym poziomie, gdy przechylimy laptop o 180 stopni, czyli maksymalnie, nadal będziemy mogli czytać czy oglądać – co prawda nie tak swobodnie, ale nadal jest to możliwe. Ekran działa w rozdzielczości Full HD, pozwoli nam to cieszyć się dobrej jakości obrazem w filmach i grach. Niestety podobnie jak obudowa ekran niesamowicie zbiera brud, zwłaszcza na łączeniach, które później ciężko wyciągnąć.

Parametry i użytkowanie

Laptop Ma wystarczające parametry aby poradzić sobie w większości czynności wykonywanych przez domowych użytkowników, co więcej sprawdzi się również dla osób, które potrzebują czegoś więcej. Dzięki dedykowanej karcie graficznej z 2GB i 8GB pamięci RAM, laptop poradzi sobie z programami graficznymi i montażem filmów. Dedykowana karta graficzna odciąża procesor podczas podstawowych i bardziej wymagających procesów, przez co jesteśmy mniej narażani na tzw. mulenie. 

Laptop posiada ładną, podświetlaną klawiaturę, niestety nie ma oddzielnej klawiatury numerycznej. Chociaż same klawisze uważam za dobrze wykonane, a przede wszystkim ciche. To krytyce muszę poddać samo rozmieszczenie klawiszy, co prawda jest to tylko moje odczucie. Mimo, że klawiatura jest dobrze wykonana i przyjemna w dotyku, to klawisze są zbyt wąsko rozstawione, przez co niejednokrotnie zdarza się nacisnąć dwa przyciski naraz, lub inny niż chcę. Jednak może być to spowodowane moim przyzwyczajeniem do klawiatur do PC.

Bateria laptopa mimo podawanych w specyfikacjach ok. 2h pracy wytrzymuje znacznie dłużej. Przy standardowym trybie pracy, tzn. otwartych 4 oknach: przeglądarka, gimp, dysk C i winrar, laptop wytrzymuje ok. 3-4 godzin. Ogólną wydajność baterii, jak na sprzęt poleasingowy oceniam na dobrą, przy podanym wyżej trybie pracy nie powinno być problemów w razie potrzeby użytkowania laptopa poza domem, przez kilka godzin. Śmiało można wziąć go na podróż pociągiem, lub w inne miejsce. 

Dysk SSD zapewni nam odpowiednio szybkie uruchamianie systemu i sprawne działanie programów, w połączeniu z powyższymi parametrami, również wpłynie na szybkość działania tego poleasingowego laptopa, a 256GB zapewni wystarczającą ilość miejsca na dane, podstawowe programy i ew. gry.

Zdecydowanie na pochwałę zasługują tutaj głośniki – niestety nigdzie nie mogłem znaleźć ich dokładnych danych, ale mogę zapewnić, że jakość dźwięku jest naprawdę dobra. Przy słuchaniu różnego rodzaju muzyki, na różnych głośnościach – nawet tej największej nie odczujemy dyskomfortu. A sam poziom maksymalny, potrafi zakłóć w ucho, nie jakością, ale głośnością. 

Benchmark w grach

Mimo, że w laptopie zamontowano dedykowaną kartę graficzną, to niestety, nie jest to na pewno laptop do gier. Zamontowana karta GeForce 840M, sprawuje się dobrze podczas czynności takich jak tworzenie grafiki, czy inne ciut mniej wymagające prace. Niestety ale ta karta posiada mniejszą wydajność niż zintegrowany układ Vega 3. Jeżeli chodzi o gry, będziemy mogli sięgnąć po tytuły sprzed kilku lat – mowa tu o grach takich jak Simcity, czy cała seria Simsów, które spokojnie odpalimy na ustawieniach średnich. Jeżeli chodzi o nowsze tytuły – tutaj będziemy musieli skupić uwagę raczej na mniej wymagających grach, bo karta zwyczajnie nie radzi sobie przede wszystkim z detalami. Z nowszych, rozbudowanych gier, które działają na dobrym poziomie warto zwrócić uwagę na tytuły z segmentu Rimworld, Oxygen Not Included, Man of Dawn, czy Banished. Zdecydowanie sprawdzi się w strategiach, w których nie kierujemy wielkimi jednostkami, lub które mają skromniejszą oprawę graficzną. W przypadku produkcji które podałem wyżej, możemy liczyć na stabilne 60 klatek. W RimWorld i Banished nawet przy większym obciążeniu spowodowanym duża ilością mobów, klatki nie ulegają zmianie. Jeżeli chodzi o aktualniejsze i mocniejsze tytuły – możemy próbować gry w The Forest i Cities Skylines na najniższych ustawieniach, z wyłączonymi wszystkimi dodatkowymi opcjami, wtedy osiągniemy ok. 40 klatek. Na wyższych ustawieniach, klatki wachają się w przedziale 10-30. Także, jeżeli chodzi o gry – to w przypadku zainteresowania starszymi tytułami, lub grami strategicznymi sprzed kilku lat, może się nadać. Do gier akcji i bardziej dynamicznych tytułów, raczej zaleciłbym wstrzymanie.

rimword

Podsumowanie

Laptop sprawdzi się świetnie jako mobilna stacja robocza, stanowisko grafika lub narzędzie do montażu filmów. Ze względu na wystarczającą, choć nie największą pojemność dysku SSD świetnie sprawdzi się jako domowe urządzenie. Ten poleasingowy laptop zadowoli użytkowników, które szukają kompaktowego i wytrzymałego urządzenia, które prawdopodobnie posłuży jeszcze dobre kilka lat, z ew. wymianą baterii. Jest to niewątpliwie laptop, który swoim wyglądem robi naprawdę wrażenie i w moim odczuciu, jest to sprzęt zdecydowanie idealny sprzęt dla biznesmena, lub osoby, która poza wydajnością oczekuje również klasy w wyglądzie.

Zalety

  • Jakość wykonania
  • Dedykowana karta graficzna
  •  8 GB RAM
  • Wydajność podczas domowych prac

Wady

  • Podatny na zabrudzenia
  • Mały rozstaw klawiszy 
  • Kiepski w grach


Zapoznaj się z ofertą naszego sklepu