Ochrona i odzyskiwanie danych Poznań. Awarie energetyczne, sprzętowe czy też oprogramowania zdarzają się wszędzie. Z różnych powodów może dojść do uszkodzenia lub utraty plików z danymi, niejednokrotnie dla nas bezcennymi. Nasz komputer może też paść ofiarą wirusa, który zniszczy nasze pliki, lub hakera, który je sobie przywłaszczy. Jak zabezpieczać pliki i co robić, kiedy już doszło do ich uszkodzenia?

Mocne hasło i szyfrowanie

laptopy poznan

Jest to podstawa ochrony danych przed osobami niepowołanymi. Hasło można ustawić na różnych poziomach, od BIOS, poprzez system operacyjny, aż do poszczególnych plików. Np. w ustawieniach Windows można wybrać opcję, aby hasło wymagało logowania się na pulpit.  Samo hasło powinno być dostatecznie długie (minimum 8 znaków) i zawierać małe jak i wielkie litery, cyfry i znaki specjalne. Nie powinno kojarzyć się z naszym imieniem lub nazwiskiem, datą urodzenia czy imieniem naszego zwierzaka, nie może też odnosić się do kogokolwiek z naszych bliskich.
Oprogramowanie szyfrujące sprawia, że dane z naszego komputera będą dostępne wyłącznie dla nas. Wprawdzie nie ma algorytmu szyfrującego, którego nie da się złamać, ale trzeba niemałego wysiłku i umiejętności, żeby tego dokonać.

Firewall

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”,”serif”;}

Firewall, czyli zapora sieciowa, jest oprogramowaniem chroniącym nasz komputer przed zagrożeniami z Internetu. Do niedawna firewalle były w powszechnym użyciu, jednak wielu użytkowników skarżyło się na ich negatywny wpływ na pracę urządzenia – miały one spowalniać transfer danych. Nie jest to do końca słuszny zarzut, bowiem prawidłowo skonfigurowana zapora sieciowa nie ma wpływu na prędkość transferu, może natomiast skutecznie ochronić system przed przykrymi niespodziankami, skutkującymi utratą danych.

poznan laptopy poleasingowe

Skanowanie komputera

Jest to czynność, którą należy przeprowadzać regularnie. Mimo posiadania zapory sieciowej i oprogramowania antywirusowego niezbędne jest bieżące sprawdzanie stanu bezpieczeństwa naszych zasobów. Skanować komputer warto niezależnie od tego, czy pojawiły się niepokojące objawy czy nie, gdyż nie możemy być pewni, czy np. złośliwe oprogramowanie nie ma funkcji „bomby z opóźnionym zapłonem”. Nie musimy pamiętać o terminach, wystarczy zadeklarować w naszym programie antywirusowym częstotliwość skanowania.
Niemniej, jeżeli pojawią się nietypowe objawy, jak zaburzenia łączenia z Internetem, znikanie plików, nieładowanie się stron – trzeba niezwłocznie przeskanować komputer. Są to bowiem oznaki przedostania się do naszego komputera złośliwego oprogramowania, które może uszkodzić nasze pliki, ale także ułatwić hakerowi dostanie się do naszego konta bankowego.

Kopie zapasowe – laptopy i komputery

komputery poleasingowe poznań

Wykonywanie backupów (laptopy poleasingowe dell i nie tylko) powinno być nawykiem. Każdą pracę po wykonaniu należy zapisać na nośniku zewnętrznym z pamięcią flash, a dane szczególnie cenne nawet na dwóch nośnikach. Można także archiwizować dane w chmurze, co umożliwia dostęp do nich z dowolnego urządzenia. Należy jednak mieć na uwadze, że złośliwe oprogramowanie w chmurze także funkcjonuje.
Archiwizacja nie jest operacją skomplikowaną i daje nam pewność, że nasze dane nie przepadły bezpowrotnie. Natomiast odzyskanie utraconych danych, jakkolwiek możliwe przy zastosowaniu nowoczesnych i skutecznych narzędzi, może być dość praco- i czasochłonne. Nie zawsze też uda się odzyskać wszystkie utracone pliki.

Gdy już coś się stało z naszym laptopem czy komputerem

Przede wszystkim nie należy ulegać panice. Jeżeli komputer nie reaguje na polecenia, trzeba go odłączyć i skontaktować się serwisem. Jakiekolwiek dalsze działanie na własną rękę może spowodować nadpisanie danych, a wówczas dane, które chcieliśmy odzyskać, zostaną utracone bezpowrotnie. W żadnym wypadku nie wolno rozkręcać obudowy dysku! Należy go wymontować z komputera i oddać do specjalistycznego laboratorium, świadczącego usługi przywracania danych. Diagnostyka prawdopodobnie nie będzie nas nic kosztować, natomiast odzyskanie danych zależy od stopnia uszkodzenia nośnika, a cena usługi może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego lepiej zapobiegać…

Autor:
Konrad Bielawski, specjalista ds. odzyskiwania danych w firmie DATA Lab. Informatyk z wykształcenia. Pasjonat sportów motorowych i brytyjskiego kina.