Jeżeli planujesz otworzyć biznes internetowy, stworzyć dla niego sklep internetowy to pewnie zastanawiałeś się na jakiej platformie otworzyć swój e-commerce. Jeżeli nie to dobrze, że trafiłeś do tego artykułu. Wybór platformy do sprzedaży w internecie ma ogromne znaczenie, ogromny wpływ na zarządzanie Twoim biznesem oraz na jego przyszłość. Jakie znamy w ogóle rodzaje platform?

Rodzaje platform dla sklepów internetowych

Przy tworzeniu sklepu internetowego mamy dostęp do wielu platform e-commerce te jednak dzielą się jeszcze na rodzaje. Każdy rodzaj ma swoje minusy i plusy, jednak ich wybór pozwala na lepsze dopasowanie platformy sprzedażowej do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. W dalszej części artykułu przedstawię kilka modeli platform e-commerce. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Design Cart – tworzenie sklepów internetowych, tutaj zawrę te najważniejsze informacje byś zrozumiał logikę typów platform.

1. Tworzenie sklepu internetowego w oparciu model SaaS

Pierwsza model platformy do sprzedaży w internecie, który omówię to model SaaS. W skrócie jest to dzierżawa oprogramowania. Czym się cechuje? Na pewno prostotą instalacji i wdrożenia. Tutaj faktycznie jesteśmy w stanie ominą agencję interaktywną i samemu otworzyć biznes e-commerce przy możliwym wsparciu supportu. Prostota rozruch to ogromny plus. Minusów jest sporo. Jest to dzierżawa. Możemy stworzyć najpiękniejszy sklep internetowy, o wspaniałej funkcjonalności, ale on nie będzie nasz, nie przeniesiemy go, nie zgramy jego kopii na nasz komputer. Dodatkowo jesteśmy uwiązanie opłatą abonamentową oraz prowizjami od sprzedaży. Rozruch sklepu internetowego w tym modelu jest najtańszy ale w perspektywie długofalowej jest najdroższy.

laptopy poznan
Obraz Hannes Edinger z Pixabay

2. Tworzenie sklepu internetowego w oparciu o oprogramowanie dedykowane

Oprogramowanie dedykowane to całkowite przeciwieństwo modelu SaaS, dlatego to kolejny model platformy dla e-commerce, który przedstawię. Czym się różni od SaaS? Praktycznie wszystkim. Po pierwsze sklepy internetowe dedykowane posiadają ściśle dopasowaną funkcjonalność do potrzeb sprzedawcy – są szyte na miarę. Pod względem funkcjonalności z pozoru są najlepszym rozwiązaniem dla każdego sprzedawcy wchodzącego do internetu. Tylko z pozoru. Oczywiście idealny zestaw funkcjonalności to coś o czym każdy sprzedawca internetowy marzy ale…jakie pojęcie o potrzebnych funkcjach może mieć ktoś kto dopiero wchodzi, w biznes internetowy? No właśnie sklepy internetowe dedykowane nie są polecane na pierwszy sklep, warto pracować na początku na innym modelu by zdobyć doświadczenie, które pomoże określić nam nasze potrzeby.

Drugą zaletą sklepów internetowych dedykowanych jest to, że należy w całości do nas, możemy go przenosić z serwera na serwer, robić kopię, a nawet odsprzedawać. Daje to możliwość sprawniejszego zarządzania, zabezpieczania, sklepu internetowego. Posiadanie dostępu do plików pozwala również na sprawniejszą rozbudowę sklepu.

Sklepy internetowe dedykowane nie są jednak popularne. Mają jeden ogromny minus i jest nim ogromna cena. Są od kilku do kilkudziesięciu razy droższe niż normalne sklepy internetowe, co deklasyfikuje je praktycznie w przypadku każdego startup’u internetowego.

3. Tworzenie sklepu internetowego w oparciu o model Opensource

Jest to ostatni model sklepów internetowych jaki ci przedstawię. Jest to też najpopularniejszy w obiegu model. Sklepy internetowe Opensource to oprogramowanie e-commerce o otwartym kodzie źródłowym, który może każdy sobie edytować i dopasować sklep do własnych potrzeb. Większość sklepów internetowych, które odwiedzasz są właśnie stworzone w tym modelu. Opensource ma praktycznie same plusy ale i jeden znaczący minus. Sklepy internetowe tego typu oprogramowanie mają darmowe, a więc zlecając stworzenie sklepu internetowego Opensource, płacimy jedynie za wdrożenie i dopasowanie go do naszych potrzeb. Sklepy te mają również ogromną ilość rozszerzeń płatnych oraz darmowych, co pozwala nam poszerzać możliwości funkcjonalne naszego e-commerce w rozsądnej cenie. Jest to więc najlepsze rozwiązanie dla startujących sklepów internetowych w sieci.

A co z tym minusem? Otwarty kod źródłowy oznacza że każdy kto chce wiedzieć będzie wiedział co znajduje się pod maską naszego systemu. Rodzi to pewne niebezpieczeństwo związane z wykorzystaniem np. istniejącej luki w bezpieczeństwie. W dzisiejszych czasach same systemy e-commerce w modelu opensource są bezpiecznymi tworami, nad bezpieczeństwem których pracuje tysiące użytkowników. Statystyki pokazują że to rozszerzenia często zawierają błędy w bezpieczeństwie. A więc bardzo ważne jest by do naszych sklepów internetowych instalować rozszerzenia wykonane przez zaufane firmy.

Istnieje naprawdę wiele rozwiązań e-commerce w modelu Opensource. Na potrzeby artykułu i Twoje opiszę trzy najlepsze z nich. Szczerze powiedziawszy są trzy systemy e-commerce, które błyskawicznie się rozwijają i mają już na starcie świetny wachlarz funkcji. Są nimi Opencart, Magento oraz Prestashop. Poniżej znajdziesz opis każdego z nich.

laptopy poznan jeżyce
Obraz Preis_King z Pixabay

Sklep internetowy oparty na Magento

Magento to najbardziej funkcjonalny silnik ze wszystkich platform e-commerce. Przebogata funkcjonalność ma jednak swoją cenę. System jest dość wymagającym tworem więc bez mocnego serwera dedykowanego sklep na nim nie będzie działał płynnie. Drugi poważny minus, który zniechęca wielu użytkowników to obsługa sklepu internetowego, która jest trudna.

Sklep internetowy na Prestashop

To system dla sklepów internetowych najpopularniejszy w Polsce. Ma ciekawą funkcjonalność o szerokim spektrum. W Polsce funkcjonuje prężne forum wsparcia dla tego systemu. Jest jednak najdroższym systemem jeżeli chodzi o rozbudowę. W swojej bazie nie posiada ani jednego dodatku darmowego, te płatne mają znacznie wyższe ceny nić konkurencyjne platformy. Bez szybkiego serwera Prestashop działa bardzo wolno co w obecnych czasach jest niedopuszczalne i dla użytkownika i dla pozycji w wyszukiwarce Google.

Sklep internetowy na Opencart

Opencart zdaje się być złotym środkiem pomiędzy funkcjonalnością, obsługą i szybkością działania. Na szybkość działania wpływa również silnik renderujący szatę graficzną. Jest to najszybszy dostępny silnik stworzony dla framework’a PHP Symfony. Z prezentowanej trójki jest to system najprostszy w obsłudze. Opencart jest też najtańszy w rozbudowie, w swojej bazie posiada tysiące rozszerzeń i tych darmowych i tych płatnych, w dobrej cenie. Nie wymaga też specjalistycznego serwera. Na tradycyjnym współdzielonym potrafi szybciej działać niż Prestashop na serwerze VPS. Więcej na temat systemu Opencart przeczytasz w artykule: „Sklepy internetowe oparte na Opencart”.

Podsumowując najlepszym rozwiązaniem praktycznie dla każdego przedsiębiorcy wchodzącego do internetu jest platforma sprzedażowa stworzona w modelu Opensource, czyli z otwartym kodem. Z pośród wszystkich rozwiązań opensource, najbardziej przystępnym jest system Opencart. Zastosowanie platformy Opensource jest też najlepszym krokiem przed przejściem na rozwiązanie dedykowane.

Artykuł zewnętrzny