Intel Compute Stick z Windows 10 – absolutna minimalizacja w świecie IT

Patrząc na produkt Intela możemy pomysleć sobie niezły pendrive. Ciekawe ile ma pojemności oraz jakie sa jego paramentry techniczne? Nic bardziej mylnego. Otórz Intel Compute Stick jest komputerem zamkniętym w obudowie o wymiarach 103mm x 37mm x 12mm (wys/szer/gł). W tak małej obudowie Intel dostarcza użytkownikowi złącze HDMI, złącze zasilania, port USB oraz slot kart Micro SD. Cena tego produktu w zależności od wersji waha się od 529 zł do 649 zł. Dostępne są 2 modele:

STCK1A32WFC

STCK1A8LFC

Co zatem oferuje nam Intel w tej cenie? Zasadnicza różnica pomiędzy tymi modelami to zastosowanie 2 różnych systemów operacyjnych. Ten pierwszy posiada Windows 8.1 Bing lub Windows 10 obie w wersji 32-bitowej. Model STCK1A8LFC posiada system operacyjny UBUNTU 14.04 LTS 64-bit.
Druga różnica to ilość dostępnej pamięci RAM. Ten z systemem Linux jest uboższy i zawiera 1 GB RAM oraz 8 GB pamięci Flash. Pełna specyfikacja jest dostępna tutaj

Jako ciekawostkę należy dodać, że ten komputer zawiera w sobie miniaturowy wentylator, który włącza się podczas większego obciążenia procesora Intel Atom Z3735F.
W przyszłości Intel planuje wyposażyć te miniaturowe komputery w procesory Intel Core m5 vPro lub Intel Core m3

Źródło: intel.pl

Należy sobie zadać również pytanie jak w przyszłości będzie miała wyglądać naprawa oraz serwis takich komputerów? Osobiście boję się o tym myśleć na chwilę obecną :) a profesjonalne serwisy komputerowe będą musiały zacząć wyznaczać nowe trendy w pomocy informatycznej dla użytkowników.
Zapraszam do obejrzenia filmu, który może zainspiruje Was do zakupu tego komputera.